Olkusz

Za nami kolejna edycja Olkuskiego Biegu Ulicznego „Srebrna Dziesiątka” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika. Amatorzy miejskiego biegania spotkali się w Olkuszu już po raz szósty. Na listach startowych na dwóch dystansach: 10 kilometrów (bieg główny) oraz 5 km (bieg rekreacyjny) łącznie znalazło się 236 osób. Do tego bieg rekreacyjny przygotowany z myślą o najmłodszych, w ramach VI Memoriału Kazimierza Chechelskiego. Tym sposobem miniona sobota dostarczyła wielu sportowych wrażeń.

I o to właśnie chodziło! „Srebrna Dziesiątka” od początku swojego istnienia ma bowiem nie tylko ściągać do Olkusza tych, co biegają od lat, ale także ma aktywizować lokalną społeczność. Z roku na rok widać, że miłośników biegania w Srebrnym Mieście jest coraz więcej, a co bardziej systematyczni w swoich treningach, wchodzą do grup łączących pasjonatów, takich jak chociażby Stowarzyszenie Olkuszbiega. To właśnie z tego środowiska wywodzą się Joanna Szczepanek (Dyrektor Biegu) oraz Agnieszka i Dariusz Walczakowie – bohaterowie bez peleryny, którzy w rozwój klubowych struktur oraz w organizację corocznej „Srebrnej Dziesiątki” wkładają mnóstwo pracy i serca.

Nie inaczej było i tym razem. Szósta edycja imprezy, ściągnęła na olkuski rynek biegaczki i biegaczy niemalże z całej Polski Południowej. Wzorem poprzednich lat, także i teraz uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej dyspozycji na dwóch dystansach, ale skoro w nazwie biegu widnieje „Dziesiątka”, to zdecydowana większość startujących podjęła próbę pokonania w jak najlepszym czasie 10 kilometrów (166 osób). Na dystans o połowę krótszy postawiła grupa 70 osób, wśród których na mecie zdecydowanie najszybszy był Mateusz Jasica ze Sławkowa, biegający w barwach Kusego Bukowno. Obok niego na podium stanęli również Sebastian Strzeszewski z Krakowa oraz Michał Chechelski z Olkusza. Chwilę po mężczyznach, w biegu rekreacyjnym zaczęły finiszować kobiety. W tym gronie wiele powodów do radości i satysfakcji mieli członkowie i sympatycy sekcji lekkoatletycznej KS-u Olkusz, bowiem triumfowała Maria Krawczyk, a na trzecim stopniu podium stanęła jej klubowa koleżanka Inez Smołuch. Młode olkuszanki przedzieliła druga w klasyfikacji Open Dorota Sobczak z Klucz.

Po przywitaniu na mecie najlepszych uczestników biegu na 5 km, zaczęliśmy wypatrywać biegaczy na koronnym dystansie. Pierwszego z nich doczekaliśmy się po upływie 34,5 minuty. Z takim czasem linię mety przekroczył Daniel Kowal, który na co dzień biega dla KS AZS AWF Kraków. Miechowianin o 23 sekundy wyprzedził Igora Soborskiego z Olkusza i o ponad minutę Dariusza Marka z Wieliczki. Po grupie męskiej nadszedł czas na finisz wśród Pań. Jako pierwsza na mecie z czasem 41:05 zameldowała się Iwona Chabior z Jaworzna, która wyprzedziła Karolinę Jędrychę z Klucz oraz Dorotę Manterys z Krakowa.

Tradycyjnie już, podczas VI z kolei Srebrnej Dziesiątki osobną kategorię pod Honorowym Patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie stworzyli przedstawiciele służb mundurowych. W tej klasyfikacji równych sobie nie miał Mateusz Pęczek z Zadroża, który w grupie Open uplasował się tuż za strefą medalową. Kolejne pozycje dla Dawida Palki z Tychów oraz Damiana Lorisza z Chorzowa.

Na podium obok zwycięzców kategorii Open, triumfatorów pięciu grup wiekowych na 10 km – zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn – mundurowych oraz młodych biegaczy poniżej 15. roku życia na 5 km, stanęli również Najszybsi Olkuszanie. W tej rywalizacji na dodatkowe laury zasłużyli: Maria Krawczyk i Michał Chechelski (5 km), a także Katarzyna Mosór i Igor Soborski (10 km). Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki, mundurowi okolicznościowe puchary, a triumfatorzy kategorii Open w biegu głównym także nagrody finansowe i rzeczowe. Na zakończenie imprezy, wszyscy jej uczestnicy wzięli udział w konkursie, w którym nagrodą główną był iPad ufundowany przez firmę Anbi-Tech.

W ceremonii dekoracji najlepszych uczestników udział wzięli: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy OIkusz Marcin Wiercioch, Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu inspektor Jarosław Klich, Dyrektor MOSiR w Olkuszu Jacek Bujas oraz Dyrektor Biegu Joanna Szczepanek.

Olkuski Bieg Uliczny VI Srebrna Dziesiątka przebiegał wedle wytyczonej trasy: start z Rynku – ul. Floriańska – ul. Górnicza – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Fr. Nullo – ul. K.K. Wielkiego – ul. T. Kościuszki – ul. Szpitalna – ul. J. Kantego – ul. Skarbnika – ul. Kopalniana – ul. Gwarecka – ul. Hutnicza – ul. Sławkowska – ul. A. Mickiewicza – ul. Górnicza – ul. Floriańska – Rynek. Uczestnicy biegu rekreacyjnego mieli do pokonania jedną, a biegu głównego dwie pętle.

Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Olkuszbiega, Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Honorowe Patronaty: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.

MOSiR Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze