plener4

We wtorek 4. sierpnia w schronisku Jura na olkuskim osiedlu Pakuska uroczyście otwarto XI Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto Olkusz 2015”, którego organizatorem jest Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. W tegorocznym plenerze bierze udział dwudziestu artystów z czterech krajów – Polski, Słowenii, Gruzji oraz Chin.

Wszystkich uczestników pleneru serdecznie przywitali: dyrektor Galerii BWA Stanisław Stach wraz z wiceburmistrzem Olkusza Bożeną Krok. Na początku powitalnej uroczystości pani wiceburmistrz wraz z dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu Waldemarem Mendakiem, wręczyli wszystkim uczestnikom pleneru nagrody rzeczowe.

plener1

Artyści biorący udział w tegorocznym plenerze, pozostaną w Olkuszu do 12 sierpnia, czyli zakończenia całego pleneru. W międzyczasie nasi goście będą zwiedzać najpiękniejsze zakątki urokliwej Ziemi Olkuskiej. Piękno i niepowtarzalność naszej miejscowości ma zainspirować wszystkich twórców do odwzorowania jej we własny oryginalny sposób na płótnach.

plener2

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu po raz pierwszy zorganizowała plener malarski w 2004 roku, w którym brali udział tylko artyści z Polski. Za to, rok później uczestnikami olkuskiego pleneru stali się również wybitni artyści z innych krajów i jest tak, aż po dzień dzisiejszy. Dla twórców, których prace będziemy mogli podziwiać tradycyjnie w miesiącu grudniu, plener jest szansą na ożywienie ich twórczych dusz oraz na zdobycie nowych doświadczeń, które mogą okazać się pomocne do dalszego rozwoju każdego artysty. Sierpniowy plener jest świetną okazją dla wszystkich uczestników na wzajemną inspirację, wymianę zdań, a nawet zmianę swej artystycznej drogi.

plener3

Największą zaletą wszystkich międzynarodowych plenerów jest bogactwo stylów i technik, które pozwalają nam na dokładne poznanie kultury danych krajów nie opuszczając swojego miejsca zamieszkania. Prace artystów po zakończeniu pleneru zostają w olkuskiej Galerii, gdzie wzbogacają jej zbiory.

plener5

Galeria GSW BWA już teraz serdecznie zaprasza na grudniową wystawę prac wszystkich uczestników XI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto Olkusz 2015”.

Roksana Tomaszewicz

plener6

plener7

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o