Ubiegła sobota była w Miejskim Ośrodku Kultury świętem sztuki dramatycznej. Po raz czwarty olkuszanie mieli okazję zobaczyć kilka różnorodnych spektakli podczas dorocznej Nocy Teatru, zaś z myślą o najmłodszej widowni przygotowana została kolejna edycja Strumyka bajek, czyli sztuk granych przez dzieci dla dzieci.
Tuż przed godz. 16.00  można było zaobserwować dzieci wraz ze starszym rodzeństwem, rodzicami, dziadkami – słowem wielopokoleniowe grupy miłośników teatru zmierzające w kierunku Miejskiego Ośrodka Kultury. Miejsc na widowni na szczęście nie zabrakło, choć z roku na rok Strumyk Bajek cieszy się rosnącą popularnością, a sala coraz szczelniej wypełnia publicznością.

Obydwa wystawione tym razem spektakle wyreżyserowała instr. Stanisława Szarek, a aktorami byli jej podopieczni z dziecięcego zespołu teatralnego działającego w olkuskim MOK. Pierwszą tego dnia sztuką była „Krakowska legenda o smoku”, zabawna interpretacja popularnej historii o pokonaniu przez szewca Dratewkę dręczącego królewski gród potwora. Skupiona na wątku matrymonialnym akcja, w której walka ze smokiem była zaledwie pretekstem do wyłonienia męża dla córki króla, rozbawiła nie tylko dzieci, ale i towarzyszących im dorosłych. Całość urozmaicały piosenki, elementy krakowskiego folkloru, a także wplecenie wątku współczesnego, narratorem był bowiem krakowski szewc Franciszek Król, praprawnuk legendarnego Dratewki.

Celem drugiego wystawionego w ramach Strumyka Bajek spektaklu było skłonienie najmłodszych widzów do refleksji. „Pręcik”, na podstawie scenariusza Maliny Prześlugi, to opowieść o przedmiotach codziennego użytku, które poruszone chorobą swej właścicielki – małej dziewczynki – wyruszają kierowane tęsknotą do szpitala. Sytuacja ta staje się tłem dla rozważań kapci, poduszki, budzika i pluszowego misia o sile uczuć, znaczeniu relacji z bliskimi, o których uświadamiamy sobie dopiero wówczas, gdy kogoś ważnego w naszym życiu tracimy.

Pełniąca rolę konferansjera Strumyka Bajek dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan, żegnając wraz z instr. Stanisławą Szarek małych gości sobotnich spektakli, zachęciła ich do udziału w niecodziennym konkursie. Jego celem jest stworzenie plastycznej wizji radosnego zakończenia sztuki „Pręcik”, która zostanie zaadaptowana do nowej wersji spektaklu olkuskiej grupy teatralnej. Zachęcamy dzieci do malowania i rysowania własnego „scenariusza” ostatnich scen „Pręcika”, a rodziców do składania prac swych pociech w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze