lo1 niepkon

16 czerwca 2014r. zakończyła się IV edycja Konkursu organizowanego w ramach Małopolskiego Projektu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej pt. „Zachować dla przyszłych pokoleń –poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość”. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży szkolnej historią swojej najbliższej okolicy. Uczniowie mają za zadanie dokonanie inwentaryzacji tablic pamiątkowych, pomników, mogił, krzyży i miejsc związanych z działaniami zbrojnymi Polaków.

W tym roku tematem przewodnim była 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Uczniowie musieli w swych poszukiwaniach rozejrzeć się po najbliższej okolicy i wyszukać, czasem całkiem już zapomniane, pamiątki dokumentujące wysiłek zbrojny Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Do IV edycji konkursu zgłoszono 51 prac z 18 szkół. Autorami prac było 144 uczniów. Konkurs organizowany jest przez Muzeum AK w Krakowie we współpracy z Małopolskim Kuratorium oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podczas uroczystej Gali uczniowie wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację o walkach zbrojnych Legionów Polskich. Po uroczystości młodzież obejrzała wystawy w Muzeum.

Duży sukces odniosły uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Paulina Cader, Gabriela Pieszczek, Klaudia Świda z klasy 1 b zdobyły tytuł laureata zajmując III miejsce. Koordynatorem Projektu była mgr Bogusława Wajdzik. Nagrody wręczyli: prof. Zbigniew Myczkowski – (Politechnika Krakowska) – przewodniczący Komisji Konkursowej, dr Robert Springwald – (Muzeum AK), Elżbieta Pałka – (Małopolskie Kuratorium), Piotr Boroń – (Muzeum AK).

Tekst: I LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze