lo1 pijarzy

O tym, jak ważne jest dziedzictwo narodowe i kulturowe przekonali się uczniowie biorący udział w II edycji Konkursu organizowanego w ramach Projektu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej pt. ,,Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. 29 maja 2014r. w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów im. ks. S. Konarskiego w Krakowie odbyła się uroczysta Gala połączona z konferencją naukowo-edukacyjną kończącą  II edycję projektu ,,Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” oraz zakończenie  realizowanego w ramach projektu konkursu: ,,W 70. Rocznicę Akcji „Burza” i 95. Rocznicę Obrony Lwowa”. Walka Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Rzeczpospolitej w latach 1918-1922, 1939 – 1945”.

Uroczystość poprowadził: Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty. Uczestników przywitał: O. Edward Kryściak – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów. Młodzież miała okazję wysłuchać wspomnień płk-a Tadeusza Bieńkowicza (świadka historii i uczestnika akcji) n.t. Akcja na więzienie Gestapo w Lidzie.  Wykład pt. „Zapomniane miejsca walk Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Polski   w latach 1918–1920, 1939–1944 – cmentarze, problemy z upamiętnianiem” – wygłosił  Damian Markowski (ROPWiM)

Nagrody laureatom i finalistom wręczył Małopolski Kurator Oświaty. Konkurs przeprowadzony został przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej
w Krakowie przy współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie i Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie.

Uczennice I LO w Olkuszu wykazały się wiedzą i umiejętnościami zdobywając wysokie miejsca: Jagoda Goraj (1f) została laureatką III miejsca, a Magdalena Płowiec (1f) – laureatką IV miejsca. W ubiegłym roku uczniowie I LO w Olkuszu odnieśli również sukces uzyskując tytuł finalistów.
Jagoda Goraj oprócz nagród książkowych otrzymała Indeks na Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Opiekunem merytorycznym zwycięzców była mgr Bogusława Wajdzik.

Tekst: I LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze