1

4 i 5 kwietnia br. Srebrne Miasto pełniło honory gospodarza VIII Olkuskich Spotkań z Perkusją „Oblicza perkusji” i IV Olkuskiego Konkursu Perkusyjnego „Młody perkusista”. Wielu spośród ponad 60. uczestników konkursu przyjechało z nierzadko odległych części kraju. Festiwal uświetniły recitale gwiazd. Pierwszego dnia w auli ZS Nr 3 wystąpił Jakub Frączek (marimba), zaś finałowy koncert w MDK wykonał Bernard Maseli (wibrafon, KAT). Wszystko to tradycyjnie stało się za sprawą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olkuszu i Olkuskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Musica”. Współorganizatorem gali był Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

3

O randze festiwalu świadczy wiele czynników, a jednym z nich jest bez wątpienia skład jury. Tegorocznych pretendentów do nagród konkursu „Młody perkusista” oceniali: prof. Jan Pilch (przewodniczący, od początku związany z olkuskim festiwalem), dr hab. Krzysztof Jaguszewski oraz dr Wojciech Fedkowicz. Im to, po powitaniu gości finałowej gali, scenę oddały przedstawicielki głównych organizatorów: Halina Barańska-Flak – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olkuszu oraz Justyna Rosół – prezes Olkuskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Musica”.

4

Zanim nastąpiło wręczenie nagród prof. Jan Pilch pochwalił wysoki i wyrównany poziom uczestników przesłuchań, co, jak zaznaczył, nie ułatwiło pracy jurorom. Docenił też starania gospodarzy imprezy. – Podejmowano nas w Olkuszu iście po królewsku – tak zakończył podziękowania adresowane do organizatorów. Z pełną listą laureatów zapoznać można się tutaj: http://psmolkusz.pl/2017/04/5-04-2017-wyniki-iv-olkuskiego-konkursu-mlody-perkusista/. Szczególny powód do radości dał olkuszanom zdobywca wyróżnienia Piotr Kowalski z PSM I st. w Olkuszu. Wielkie brawa należą się również Bartłomiejowi Szczepańskiemu, perkusiście, pedagogowi olkuskiej szkoły muzycznej i organizatorowi festiwalu.

2

Zwieńczeniem dwudniowego święta perkusji w Olkuszu był koncert, rzecz jasna z instrumentem perkusyjnym w roli głównej. Tym razem był to wibrafon, a zagrał na nim Bernard Maseli, wirtuoz światowego formatu, a także kompozytor, aranżer, realizator nagrań i wykładowca, z tytułem doktora habilitowanego, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Swój magiczny recital dał, odziany stosownie, prezentując nieprawdopodobną wręcz sztukę wydobywania urzekających melodii za pomocą jednocześnie używanych czterech pałeczek.

5

Była to też okazja do poznania możliwości wibrafonu, instrumentu niezbyt często spotykanego na koncertach i w środkach masowego przekazu. Dodatkową atrakcję wirtuoz ten sprawił słuchaczom łącząc tradycję z nowoczesnością, brzmienia wibrafonu wspierał bowiem i uzupełniał elektronicznymi efektami. Więcej informacji o Bernardzie Maseli znaleźć można na stronie internetowej artysty: www.bernardmaseli.com.

6

Zachęcamy też do zapoznania się z twórczością i osiągnięciami Jakuba Frączka, mistrza marimby, który wystąpił 4 kwietnia w auli Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu: www.jakubfraczek.com.

7

PSM l st. w Olkuszu oraz Olkuskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Musica” składają podziękowania sponsorom: ABIX Olkusz,
MUSIC INFO Kraków, ŚLĄSKIE CENTRUM PERKUSYJNE Katowice, ZŁOTY RÓG, PPHU WICEK, OMEGA ART, a także za wsparcie ZGH BOLESŁAW w Bukownie i za współpracę MOK w Olkuszu oraz wszystkim osobom, które pomagały przy organizacji festiwalu.

MOK Olkusz

8

9

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze