Piękne kolorowe stroje, żywiołowa i porywająca muzyka oraz specyficzny cygański klimat – to znaki rozpoznawcze spotkań z kulturą romską. W takim właśnie stylu upłynęło sobotnie popołudnie. Wszystko za sprawą cygańskiego taboru, który zawitał na olkuski rynek.

W sobotę, 10, września na olkuskiej starówce odbyła się impreza pod hasłem „Babie lato z taborem cygańskim”. W ramach wydarzenia olkuszanie mieli okazję zapoznać się z historią polskich Romów, ich kulturą oraz zwyczajami.

Na płycie olkuskiego rynku pojawił się oryginalny, kolorowy cygański wóz, a obok niego namiot i stalowa kuchenka, z których korzystali podczas swych wędrówek Romowie. Z ilustrowanych tablic umieszczonych nieopodal mieszkańcy Srebrnego Grodu mogli dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących codziennego życia i historii społeczności romskiej.

Na najmłodszych uczestników imprezy czekały kreatywne warsztaty „Ej, Cyganie…” w ramach których, w namiocie Miejskiego Ośrodka Kultury, dzieci zdobiły cekinami chusty i kolorowały rysunki z postaciami tradycyjnie odzianych Romów.

Najwięcej emocji wśród olkuszan wywołał jednak koncert zespołu cygańskiego Kałe Bała, któremu towarzyszył pokaz taneczny w wykonaniu cygańskiej tancerki.

Organizatorem wydarzenia był olkuski MOK. Cygański wóz i wystawę o polskich Romach udostępniło Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

{joomplu:63430}{joomplu:63418}{joomplu:63401}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze