Tegoroczne dożynki w gminie Olkusz, których gospodarzem był w tym roku Kosmolów, były wyjątkowe, bo mieszkańcy i zaproszeni goście świętowali jednocześnie 700-lecie istnienia tego sołectwa. Święto plonów rozpoczęła tradycyjnie Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony, odprawiona w Kościele Parafialnym pw. NMP Częstochowskiej. Kolorowy korowód, prowadzony przez krakowskiego Lajkonika, przeszedł główną ulicą Kosmolowa pod Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej, gdzie tradycyjnie ośpiewano dożynkowe wieńce i podzielono między uczestników chleb z tegorocznych zbóż. Starostami dożynek byli Aneta i Adam Woszczkowie.

Małgorzata Bień, sołtys Kosmolowa, powitała wszystkich gości, przypominając historię swojego sołectwa, która ma już 700 lat, a także miejscowe zabytki – milowy słup wystawiony przez króla Jana III Sobieskiego, kapliczkę pw. św. Floriana i polny krzyż z XVII w. Z jej inicjatywy Kosmolów wzbogacił sie o kolejny interesujący obiekt – głaz z pamiątkową tablicą z okazji 700. jubileuszu istnienia sołectwa, który został odsłonięty podczas sobotnich uroczystości.

Wspólną zabawę rozpoczęła Krakowska Grupa Folklorystyczna z Mydlnik, wykonująca przede wszystkim utwory na ludową nutę. Goście dożynkowi mieli też okazję zobaczyć występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej pod kierunkiem Beaty Nowak i przy akompaniamencie Lucjana Mrówki, jaki działą przy olkuskim MOK-u, a także występy taneczne i wokalne uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kosmolowie. Koncert dało też olkuskie Ognisko Muzyczne „Żaczek”. Obchodom jubileuszowym towarzyszyła wystawa zdjęć historycznych sołectwa i współczesna dokumentacja życia społecznego. Wszyscy mieszkańcy bawili się podczas zabawy tanecznej, a po zmroku niebo rozbłysło sztucznymi ogniami.

Organizatorami Dożynek Gminnych 2013 i obchodów 700-lecia Kosmolowa byli:
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Sołectwo Kosmolów oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:42467}{joomplu:42461}{joomplu:42446}{joomplu:42430}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Balanga
Balanga
11 lat temu

To była karykatura dożynek. Jeżeli ktoś nie potrafi coś zorganizować to niech się do tego nie zabiera. W naszej gminie nie ma już rolnictwa, a wiec i dozynki są fikcja. W ubiegłym roku zorganizowano dożynki w Jaroszowcu, to już lepiej byłoby zorganizować dozynki na którymś z osiedli olkuskich może słowiki, albo, albo, albo czarna góra tam jest jeszcze trochę ogródków przydomowych.

Młody
Młody
11 lat temu

A to się porobiło:
– SLD najlepiej w kościele się czuje,
– krawaciorze najważniejsi na dożynkach, ręki do „upieczenia „chleba nie przyłożyli ale do jedzenia pierwsi,
– Kosmolów był przed Krakowem i Olkuszem a lajkonik to w Kosmolowie pewnie się urodził …

Folklor f-t-est
Folklor f-t-est
11 lat temu

[quote name=”gospodarz na zagrodz”]z Bogiem zasiali, z Bogiem zebrali ,po bozemu spozywac bedą, a że farorza zaprosili na swoje podwórko to ich sprawa. Dziub w kubeł nic ci do tego,
ciagnij swwgo diabła za rogi na swoim ppodwórku, my nie ciekawi twej opinii.[/quote]
bóg nie istnieje, i w tym cały szkopuł 😆

gospodarz na zagrodz
gospodarz na zagrodz
11 lat temu

z Bogiem zasiali, z Bogiem zebrali ,po bozemu spozywac bedą, a że farorza zaprosili na swoje podwórko to ich sprawa. Dziub w kubeł nic ci do tego,
ciagnij swwgo diabła za rogi na swoim ppodwórku, my nie ciekawi twej opinii.

Folklor f-t-est
Folklor f-t-est
11 lat temu

[quote name=”sołtys kierdziołek”]przyznaj sie na wsi ześ ty od tego durnego wpisu a widlami cie pogonia[/quote]
Nigdy i nigdzie nie napisałem, że będzie łatwo, ale próbować trzeba bo nam Polskę zczernią od morza do Tatr. Obejrzyj fotografie do nr 51 włącznie i sam przyznaj, czy nasza Polska kolorowa Wieś nie wygląda pięknie bez tych ubranych w czerń mącicieli i nudziarzy, no sam przyznaj!

sołtys kierdziołek
sołtys kierdziołek
11 lat temu

przyznaj sie na wsi ześ ty od tego durnego wpisu a widlami cie pogonia

Folklor f-t-est
Folklor f-t-est
11 lat temu

Na 58 fotografii w albumie, ksiądz pojawił się dopiero na 52., do tego momentu byłem szczęśliwy, że w końcu na polską wieś dotarła NORMALNOŚĆ! No ale muszę przyznać, że miejsce 52. to też nie jest złe miejsce, adekwatne do roli, jaką księża i kościół powinni odgrywać w naszym życiu – miejsce odległe. Zaczynam lubić Kosmolów, mam nadzieję, że w ślad za świeckim Kosmolowem podążą inne wsie powiatu olkuskiego. Wieś może być naprawdę piękna jak chce! KOLOROWA bez czerni !!! Pozdrawiam! 😆