papierosy Kopiowanie

Palacze żyją krócej. Szkodząc sobie i swojemu otoczeniu, tracą czas i pieniądze. Wszystko wskazuje na to, że palenie jest kompletnie nieracjonalne. Dlaczego więc wciąż tak wielu ludzi sięga po papierosy? Czyżby nie słyszeli o zagrożeniach i wielokroć udowadnianym negatywnym wpływie tego nałogu na życie? Olkuski Sanepid przypomniał młodzieży z wolbromskiego Zespołu Szkół, że palić po prostu nie warto.

To już piąta edycja kampanii antynikotynowej w szkołach powiatu olkuskiego i pierwsza w Wolbromiu. Akcję objął honorowym patronatem niepalący od 15 lat burmistrz Adam Zielnik.

 

Mimo wielu przestróg i kampanii antynikotynowych, wielu ludziom trudno wyrwać się z sideł nałogu. Palą papierosy, gdyż uzależnili się fizycznie i psychicznie od dawek nikotyny. Cóż z tego, że palenie powoduje szereg komplikacji zdrowotnych, a  lista możliwych chorób odtytoniowych jest długa i – obiektywnie patrząc – dość przerażająca, na dodatek skóra palacza szybciej się starzeje, z jego ust śmierdzi jak z popielniczki, jego ubrania chuchną, a ogromne pieniądze przeznaczane na papierosy mogłyby być wykorzystane na wiele pożytecznych rzeczy. Jeszcze inni, nie patrząc na nic, biorą do ust pierwszego papierosa. O tym wszystkim większość osób myślących z pewnością słyszała, jednak, zdaniem lek. med. Agaty Knapik – Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu, profilaktyki i akcji uświadamiających nigdy za wiele. – Inspektor nie żyje na księżycu, więc doskonale wie, że niektórzy z was palą, stąd nasza akcja – mówiła do młodzieży ZS w Wolbromiu szefowa Sanepidu, która wraz z pracownikami Stacji uświadamiała uczniom zgubne skutki nałogu. – Nikotyna uzależnia, dlatego im dłużej palicie, tym trudniej się wyzwolić, mówiła pani doktor, która jako specjalista medycyny pracy tłumaczyła także, że, oprócz wszystkich wymienionych na początku spotkania przez wprowadzających temat młodych ludzi niebezpieczeństw, z nałogiem wiążą się jeszcze inne skutki społeczne. – Palacz to pracownik, który jest nieefektywny, bo znaczna część jego czasu pracy tracona jest na palenie. Jeżeli pracodawca będzie miał wybór, zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepalącej, bo będzie wykonywała swoje zadania bez zbędnych przerw, nie tylko poświęconych na papierosy, ale także na częstsze chorowanie, wynikłe ze skutków nałogu – tłumaczyła Agata Knapik. – Prawem młodości jest poczucie nieśmiertelności, ale musicie wiedzieć, że aż 50% wpływu na jakość życia każdego z was mają wasze decyzje. Bo to właśnie tryb życia, sposób odżywiania, ilość zażywanego ruchu to elementy znacznie determinujące komfort i długość ludzkiego życia. Medycyna tylko w 10 % może naprawiać skutki popełnianych przez ludzi błędów – wyjaśniała lekarka.

– Przyłączyłem się bez wahania do tej akcji, bo doskonale wiem jak to jest… 8 czerwca 2000 r. rzuciłem papierosy po 8 latach palenia. Kiedy tego dnia zdecydowałem się zerwać z nałogiem i niedokończona paczka papierosów wylądowała w koszu nie było mi łatwo. Dopiero po roku dym papierosowy przestał mnie drażnić. Dziś wiem, że była to najlepsza decyzja – przyznał burmistrz Adam Zielnik, który objął akcję honorowym patronatem i zafundował jabłka, rozdawane uczniom jako symbol prawidłowego wyboru w zestawieniu z papierosem. Podobne doświadczenia miał dyrektor szkoły Krzysztof Osmenda, który własnym przykładem zachwalał korzyści z rzucenia nałogu nikotynowego i życia bez szkodliwego wpływu palenia. – Papierosy są do niczego! – podsumował stanowczo dyrektor ZS, przypominając, że według naukowców każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut.

Uświadamiając szkodliwość nałogu tytoniowego trzeba pamiętać o skutkach zdrowotnych i ekonomicznych. Warto też obalać mity, którymi „usprawiedliwiają się” często palacze. Pamiętajmy zatem, że:

  • To nieprawda, że papierosy łagodzą stres, bo nikotyna pobudza, a nie uspokaja. Stresem samym w sobie może być dla palacza niemożność zapalenia papierosa przez nałogowca.
  • To nieprawda, że palenie sprawia dużo przyjemności, bo to zaspokojenie głodu nikotynowego daje to odczucie. Podobną „przyjemność” odczuwa alkoholik po wypiciu kieliszka wódki, czy narkoman, kiedy weźmie kolejną działkę narkotyku.
  • To nieprawda, że jeśli się nie zaciągasz, nie szkodzisz sobie, bo takie palenie można porównać do palenia biernego. Podczas palenia człowiek musi oddychać, więc i tak wciąga do płuc toksyczny dym.

– Pamiętajcie, że to wy i skutki waszych wyborów macie największy wpływ na własne życie. Jeżeli jednak mimo wszystko zdecydujecie się na palenie, nie obciążajcie tym swojego otoczenia – nie namawiajcie innych i nie palcie przy niepalących – apelowała do zgromadzonej młodzieży szkolnej doktor Knapik, dziękując wszystkim za udział w spotkaniu i pomoc w jego organizacji burmistrzowi, dyrekcji i gronu nauczycielskiemu.

Zatem – pamiętajcie! Palenie już nie jest trendy, więc wybierajcie „jabłko zamiast papierosa”!

papierosy1 Kopiowanie

papierosy4 Kopiowanie

papierosy6 Kopiowanie

papierosy2 Kopiowanie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze