Laureaci olimpiad przedmiotowych, znawcy historii, literatury, nauk ścisłych – ich osiągnięcia bardzo szybko znajdują uznanie. Doceniają ich nauczyciele, dyrektorzy szkół, a nawet władze samorządowe. Kiedy jednak sukces na miarę województwa, a nawet kraju, odnosi młody sportowiec, mało kto traktuje to jako wyczyn. Sport w szkole przecież zawsze był i będzie… A przecież to właśnie tutaj – od rywalizacji na sali gimnastycznej – zaczyna się długa droga aż do zmagań w ekstraklasie. Sportowe talenty krajowej czy międzynarodowej rangi nie biorą się znikąd, ale właśnie ze szkolnych boisk. Okazuje się, że powiat olkuski ma się czym pochwalić – zwłaszcza szkoły średnie, które zajmują obecnie 6. miejsce w wojewódzkim rankingu. Najlepsze placówki nagrodzono podczas uroczystej gali w Myślenicach.

Nagrody wręczane w Myślenicach to podsumowanie Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Co roku w jego ramach nagradzane są najlepsze szkoły w Małopolsce, zaś nauczyciele, którzy odnieśli największe sukcesy sportowe w danym roku szkolnym, otrzymują wyróżnienia. To dla nich jedna z nielicznych okazji, by młodzi sportowcy i ich opiekunowie mogli poczuć się docenieni. Jak przyznaje  przewodniczący miejsko–gminnego Szkolnego Związku Sportowego Marcin Bujas, szkolny sport często jest traktowany jako coś, co było i będzie, i nie ma szczególnych powodów, by uznawać sportowe osiągnięcia uczniów za coś wybitnego. Najlepiej świadczy o tym choćby fakt, że sukcesy sportowe nie są brane pod uwagę w rankingach szkół. Jeśli więc nawet szkoła  dochowałaby się mistrza Polski, albo i kilku takich, to nie zajmie ona wyższego miejsca w rankingu. Bo dla przykładu: w rankingu „Perspektyw” uznanie kapituły znajdują olimpiady wiedzy o żywieniu, wiedzy i umiejętności rolniczych czy też budowlanych, języka białoruskiego,  albo olimpiada o losach Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 r. Wybitny sportowiec licealista – dla kapituły nie jest godzien uwagi.
Z jednej strony więc lekceważymy sport w szkole –  z drugiej narzekamy na naszą narodową kadrę, która nie daje nam wystarczającej satysfakcji w postaci medali. Jak zatem zmobilizować młodego człowieka, by wybrał karierę sportową? Niestety, uczniowie, którzy odnoszą sukcesy sportowe, nie otrzymują nawet nagród od władz powiatowych, jeżeli nie są członkami jakiegoś klubu sportowego. A przecież nie tylko kluby, ale również drużyny szkolne mają w naszym powiecie wysokie osiągnięcia.
A najlepiej pokazuje to system  Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży, w którym biorą udział wszystkie szkoły – każdego szczebla. Klasyfikacja jest prowadzona oddzielnie dla każdej kategorii szkół. Aby szkoła była brana pod uwagę we współzawodnictwie, jej uczniowie muszą zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego, wcześniej zwyciężając w 3 etapach: miejsko-gminnym, powiatowym i rejonowym, poszczególnych dyscyplin sportowych umieszczonych w Kalendarzu Szkolnego Związku Sportowego.
Ostatnio w Myślenicach na nowo oddanej hali widowiskowo–sportowej  podsumowano współzawodnictwo szkolne w roku szkolnym 2008/2009. Powiat olkuski zajął 11. miejsce na 22 powiaty naszego województwa. 20. miejsce zajęły bowiem szkoły podstawowe, ale gimnazja – 8 miejsce, a szkoły ponadgimnazjalne – wysokie 6 miejsce.
Za upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży oraz jako najlepszą szkołę w klasyfikacji szkół ponadgimnazjanych powiatu olkuskiego zarząd Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie nagrodził IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu. W klasyfikacji szkół gimnazjalnych powiatu olkuskiego nagrodę otrzymał Zespół Szkół nr 1 w Bukownie. Za sukcesy sportowe w ubiegłym roku szkolnym wyróżnienia otrzymali również nauczyciele tych szkół: Anna Głąb (IV LO), Tomasz Bocianowski (IV LO) oraz Tomasz Jurczyk (ZS nr 1 w Bukownie), Rafał Lekston (ZS nr 1 w Bukownie).
Za upowszechnianie sportu wśród młodzieży szkolnej i działalność na rzecz sportu szkolnego na terenie powiatu olkuskiego list gratulacyjny otrzymał przewodniczący miejsko–gminnego SZS oraz sekretarz Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego Marcin Bujas. Kolejne podsumowanie współzawodnictwa sportowego  za rok. Być może odbędzie się na naszej hali sportowej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze