cordis 2

Nagroda Cordis Nobilis ma już dziesięć lat. Podczas jubileuszowej gali, połączonej z tradycyjnym spotkaniem noworocznym przedstawicieli samorządu gminy Olkusz, pamiątkowe statuetki trafiły do kolejnych, zasłużonych dla miasta olkuszan. Jak zwykle kapituła przyznała pięć tytułów.

Nagrody Cordis Nobilis przyznawane są Szlachetnym Sercom, a więc osobom i organizacjom, które wyróżniają się aktywną i bezinteresowną pracą na rzecz innych. O ludziach czułych na krzywdę i potrzeby innych mówiło oraz pisało wielu twórców, wśród nich Adam Asnyk: „dla serc szlachetnych najwyższą rozkoszą, gdy drugim radość w niedoli przynoszą”. Słowa polskiego poety podczas sobotniej gali przytoczył burmistrz Roman Piaśnik, dziękując wszystkim nagrodzonym za ich pracę i poświęcenie.

Tegorocznych laureatów wzorem poprzednich lat jest pięciu. Nagrody przyznano w kategoriach: Organizacja, Filantrop, Wolontariusz, Nauczyciel oraz Osoba.

W kategorii Organizacja nagrody trafiają do organizacji pozarządowej za najwartościowsze przedsięwzięcia służące budowaniu wspólnego dobra. Kapituła pierwszy z tytułów przyznała Stowarzyszeniu „Zamek Rabsztyn”. Jego historia sięga 2000 roku. Założyciele stowarzyszenia za główny cel swojego działania uznali ratowanie przed zniszczeniem zamku w Rabsztynie i popularyzację tego cennego zabytku. Wydają foldery i książki poświęcone warowni, organizują konkursy, zloty turystyczne oraz plenery malarskie. W 2003 roku z inicjatywy stowarzyszenia na Kruczej Skale odbył się premierowy turniej rycerski, który na przestrzeni lat wpisał się na stałe w kalendarz wakacyjnych imprez organizowanych na terenie gminy. „Zamek Rabsztyn” został również wyróżniony w konkursie „Kryształy Soli” dla najlepszych organizacji pozarządowych działających w Małopolsce. – To dla nas wszystkich ogromny zaszczyt i jednocześnie motywacja do dalszej pracy – mówił ze sceny odbierający pamiątkową statuetkę prezes stowarzyszenia, Jacek Sypień.

cordis 5

Druga kategoria to Filantrop. Tutaj nagrody przyznawane są dla darczyńców i sponsorów za finansowe wspieranie działalności społecznej. Największe uznanie w oczach kapituły nagrody zyskała firma Artur Sokół, a więc przedsiębiorstwo trudniące się cateringiem od prawie 30 lat. Artur Sokół od początku swojej działalności aktywnie angażuje się w życie społeczne i kulturalne Olkusza. Właściciele firmy: Beata i Artur Sokołowie wspierają dziesiątki olkuskich stowarzyszeń i szkół. Od kilku lat pomagają w organizacji Wigilii Mieszkańców na olkuskim rynku. Firma uznawana jest również przez działaczy kulturalnych za mecenasa sztuki. Współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz organizacjami pozarządowymi.

Trzecim laureatem nagrody Cordis Nobilis za rok 2018 została Ewa Gruszka. Uczennica Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu została wybrana najlepszym Wolontariuszem. W tej kategorii nagradzane są osoby stawiające pierwsze kroki w pracy socjalnej. Ewa uczęszcza do czwartej klasy Technikum Gastronomicznego. Jest niezwykle aktywną wolontariuszką działającą w Kole Caritas i Kole Wolontariackim w swojej szkole. Bierze udział w zbiórkach żywności i pieniędzy dla osób chorych i ubogich, poświęca swój czas seniorom z Domu Pomocy Społecznej. Ewa, jako wolontariusz pomagała w organizacji Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, wspierała organizację spartakiady dla przedszkolaków w Przedszkolu Integracyjnym i współpracuje w wielu akcjach charytatywnych z Olkuskim Kołem Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Promuje także działalność wolontariacką i zachęca swoje koleżanki i kolegów do podjęcia takiej pracy. Uznanie w oczach kapituły zyskał ponadto Kacper Żurek z klasy maturalnej I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Wolontariusz w Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich”, z którym współpracuje od sześciu lat otrzymał wyróżnienie.

cordis 4

cordis 7

W kategorii Nauczyciel nagroda trafia do pedagogów prowadzących działalność na rzecz wychowania dzieci i młodzieży poza zwykłymi obowiązkami w szkole. Tutaj wybór padł na Bożenę Szymonek, katechetkę ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu. Laureatka od lat angażuje się w projekty wspierające najbardziej potrzebujących. Od ponad 20 lat jest opiekunem Koła Wolontariuszy, które z jej inspiracji wspierało akcje charytatywne m.in. w Domu Samotnej Matki w Sosnowcu, czy Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Bożena Szymonek, aktywnie działa też w Stowarzyszeniu Dobroczynnym Res Sacra Miser, w którym pomaga organizować corocznie Targi Wolontariuszy. Od ubiegłego roku jest kierownikiem merytorycznym projektu „Blok, podwórko, kamienice, a gdzie podziały się świetlice?” polegającym na prowadzeniu trzech świetlic opiekuńczo-wychowawczych.

Ostatnia nagroda za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz innych trafiła do rąk Konrada Kuliga. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Olkuszu został doceniony w kategorii Osoba. Konrad jest pasjonatem historii, w szczególności historii ruchu oporu na terenie powiatu olkuskiego i działań niepodległościowych czasu powojennego. Swój pierwszy film nakręcił już w gimnazjum, dzisiaj ma ich na koncie już siedem. Swoją działalność kontynuował w Klubie Historycznym im. Armii Krajowej przy IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. Laureat jest również organizatorem gier miejskich dla młodzieży oraz rekonstruktorem wydarzeń historycznych. Niestrudzenie dokumentuje i popularyzuje historię, nie pozwalając by o niej zapomniano. – Nie będę ukrywał, że jestem mocno zaskoczony decyzją Kapituły. Niemniej bardzo dziękuję za to wyróżnienie, które jest dowodem docenienia starań na rzecz promocji historii i postaw patriotycznych – przyznał w chwili odebrania statuetki Konrad Kulig.

cordis 6

Pięć nagród, pięciu laureatów i pięć różnych historii ludzi, którzy na rzecz drugiego człowieka ofiarowują to, co najważniejsze – czas. Bycie altruistą w obecnych czasach nie jest łatwe, ale jak nietrudno zauważyć, w Olkuszu dobrych i szlachetnych serc nie brakuje.

Sobotnią galę uświetnił koncert krakowskiego kwartetu „Saksofonarium”, a spotkanie noworoczne zakończyło się bankietem w holu Miejskiego Domu Kultury. Podobne emocje za rok.

cordis 1

cordis 3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PXT
PXT
5 lat temu

Z szlachetnością bywa tak, że występuje wprost lub odwrotnie proporcjonalnie w zależności od motywów ludzkich działań, lub ściślej czynników, które nią kierują, a więc czy ją rozniecają czy też gaszą.
Najszlachetniejsi są ci odporni na niesprzyjające szlachetności czynniki, coś tak jak złoto, które nie ulega korozji mimo tego, że znajduje się w otoczeniu czynników agresywnych to i tak nie wchodzi z nimi w reakcję.
Ci, którzy nie są obojętni wobec tego szlachetnego kruszcu tak jak on jest obojętny, czy też nawet od jego reprezentatywnego ekwiwalentu znajdującego się w obiegu, są dalecy od szlachetności.

Maciej
Maciej
5 lat temu

Ileż to szlachetności jest w ludziach. Aż strach pomyśleć…