rajd hardy1

Na naszym portalu pojawiły się już wyniki 29. Rajdu Szlakami Żołnierzy „Hardego”, którego organizatorem tradycyjnie był PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Olkuszu. W terenowej lekcji historii udział wzięło ponad dwustu młodych ludzi, ze szkół całego powiatu. Przez dwa dni minionego weekendu walczono nie tylko o miejsca na podium, ale przede wszystkim o zachowanie pamięci o poległych bohaterach.

W piątek trasa rajdu wiodła z Jaroszowca przez Bydlin, Góry Bydlińskie i Góry Psiarskie, aż do Stacji Jurajskiej w Domaniewicach. W czasie wędrówki młodzież reprezentująca szkoły w imiennych patrolach, musiała wykonać wiele zadań przedstawiających działalność Oddziału Partyzanckiego „Hardego” działającego w czasach niemieckiej okupacji. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną i geograficzną, szyfrowali wiadomości, ale przede wszystkim ich zadaniem było unikanie niemieckich patroli obecnych na trasie. – Zadania przygotowane przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej były nakierowane na aktywną naukę historii. Każdy z punktów był obstawiony przez osoby odgrywające historyczne role, co jeszcze bardziej przybliżało młodzieży wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – mówi Konrad Kulig, wiceprezes KH im. AK w Olkuszu.

rajd hardy3

W drugim dniu uczestnicy wędrowali z Domaniewic do Ryczówka, gdzie nastąpiło uroczyste zakończenie rajdu, któremu towarzyszyła polowa msza święta w intencji Żołnierzy Oddziału Rozpoznawczego 23 DP AK. Nie można też zapomnieć o sentymentalnym spotkaniu z członkami ŚZŻAK w Kluczach, doskonale pamiętającymi wydarzenia sprzed lat.

Przypomnijmy, że w klasyfikacji konkursu wiedzy trzecie miejsce zajął patrol „Zawilec”, drugie patrol „Ares” ze Szkoły Podstawowej w Jaroszowcu, natomiast pierwsze miejsce przypadło w udziale patrolowi „Ares” z IV Liceum Ogólnokształcącego. W klasyfikacji końcowej szkół średnich najlepsze okazały się drużyny z IV LO, wśród gimnazjów zwyciężyła młodzież z Bydlina.

Nagrody dla drużyn przekazali: Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz radni Miasta i Gminy Olkusz Małgorzata Bień, Małgorzata Postołek, Henryk Gamrat, Michał Masłowski oraz Ryszard Ryza. Młodzież została nagrodzona publikacjami historycznymi, grami planszowymi, filmami oraz gadżetami turystycznymi.

– Odwiedziliśmy wspólnie miejsca historyczne i ważne dla nas jako tych, którzy dbają o tradycje Armii Krajowej i pamięć o żołnierzach niezłomnych. Dla młodych ludzi to ważny element, pozwalający na utożsamianie się z bohaterami tamtych czasów. IV LO w Olkuszu realizowało rajd w ramach projektu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej” – historia i pamięć” prowadzonego w ramach programu „Uniwersytet Młodych Wynalazców” wraz z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie – zaznacza Michał Masłowski, radny, nauczyciel i prezes KH im. AK w Olkuszu.

rajd hardy2

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o