spacer koscioly 1

Przeszło trzydzieści osób wzięło udział w sobotnim (18 maja) bezpłatnym spacerze historycznym „Na tropach dawnych świątyń olkuskich” zorganizowanym w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”.

Uczestnicy wycieczki, wśród których byli także turyści z Krakowa, Katowic, Zawiercia, Klucz i Pilicy spotkali się w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu, gdzie mieli okazję zobaczyć archiwalne ryciny Olkusza, na których pokazane są dawne świątynie. Następnie przeszli na ulicę Bożniczą, gdzie o historii olkuskie diaspory żydowskiej i synagogi, jaka wznosiła się w tym miejscu opowiadał Ireneusz Cieślik – olkuskie historyk regionalista. Kolejnym punktem spaceru było miejsce, gdzie od XIV wieku wznosił się klasztor augustianów i kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny.

spacer koscioly 2

Oprowadzający wycieczkę historycy opowiedzieli o roli, jaką pełnił ten klasztor w dziejach miasta, a także o prowadzonych tam badaniach archeologicznych i związanych z tym miejscem legendach. Kolejnym punktem spaceru był dziedziniec MOK Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, gdzie uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać historię cerkwi prawosławnej, jaka niegdyś znajdowała się w tym miejscu. Tam mieli też okazję zobaczyć szybik sztolni Pileckiej, jaka przebiegała pod miastem. Potem uczestnicy spaceru przeszli pod bazylikę św. Andrzeja, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawostek o historii tej świątyni.

spacer koscioly 3

Ostatnim punktem spaceru był olkuski park miejski, gdzie uczestnicy wycieczki porównując plan miasta z XVIII wieku ze współczesnym starali się zlokalizować miejsce, w którym wznosił się gotycki kościół pw. św. Ducha.

spacer koscioly 4

Bezpłatny spacer odbywał się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Jej organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski. Szczegółowe informacje o akcji, która jest elementem obchodów 720 lecia Olkusza można znaleźć na stronie internetowej olkuskiego magistratu w zakładce „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Ulotki z całorocznym programem akcji można otrzymać w urzędzie, olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, a także w muzeach i bibliotekach. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8), tel. 32 6421926, it.olkusz@msit.malopolska.pl.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze