DSCF1553

Uroczystym wernisażem w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA  otwarto w piątek, 10 marca, wystawę prac artysty grafika Pawła Warchoła. Można na niej zobaczyć obrazy olejne, rysunki tuszem i grafiki świadczące o tym, jak wszechstronny jest to twórca.

Paweł Warchoł, ur. 1958 roku w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Zamiejscowy Wydział Grafiki w Katowicach. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora na ASP w Katowicach. Od 1985 roku mieszka i tworzy w Oświęcimiu i Krakowie.

Początkowo jego obrazy miały charakter abstrakcyjny, później naznaczone były specyficznym realizmem, ostatnio zaś artysta tworzy prace przy użyciu wycinanych ręcznie szablonów. Warchoł swoje dzieła prezentował na ponad 90 indywidualnych i blisko 500 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, na wszystkich najważniejszych wystawach, biennale i triennale rysunku na świecie, gdzie były nagradzane i wyróżniane (m.in. Monachium, Barcelona, Tajwan, Melbourne, Warszawa); w tym trzykrotnie – nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Osten w Skopje, Muzeum Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie, Muzeum Śląskiego w Katowicach i wielu innych. Artysta zajmuje się też malarstwem, fotografiką, grafika projektową, wydawniczą i praca pedagogiczną.

Na wystawie zaprezentowanej w BWA można zobaczyć portrety i autoportrety malowane tuszem, serię mniejszych, kolorowych, olejnych miniatur przedstawiających scenki rodzajowe, a także duże czarno-białe rysunki, na których artysta uwiecznił eksponaty muzealne (przywodzą na myśl materię sakralną). Artysta przyznaje, że wyrastał w otoczeniu świątyń, przesiąkł ich atmosferą i stąd też w jego pracach widz może dopatrywać się pewnych znaków, które artysta kreśli, nadając im filozoficzno-teologiczny charakter. Najnowszym cyklem prac artysty są nawiązujące do pop-artu obrazy tworzone przy użyciu wycinanych ręcznie szablonów. Przedstawiają one dużym powiększeniu bilety – na pociąg czy autobus, do praskiego zoo, a także na taras widokowy nowojorskiego World Trade Center.

DSCF1548

DSCF1568

DSCF1547

DSCF1585

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olkuszak
olkuszak
6 lat temu

Dla nas to zaszczyt, że wystawa tak wybitnego i znanego artysty-grafika, jakim jest dr Paweł Warchoł z Oświęcimia, prezentowana jest obecnie w Olkuszu. Serdeczne gratulacje dla jej Autora i wyrazy uznania dla organizatorów tej wystawy w Olkuszu.