Trwają prace nad poprawą sytuacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W tym celu odbyły się już dwa spotkania radnych Rady Powiatu z Zarządem i personelem Nowego Szpitala w Olkuszu.  

W dniu 7 stycznia bieżącego roku radni Rady Powiatu w Olkuszu spotkali się z personelem medycznym i Zarządem Nowego Szpitala w Olkuszu. Spotkanie dotyczyło kwestii związanych z funkcjonowaniem SOR-u w olkuskim szpitalu.   

W spotkaniu brali udział radni: Małgorzata Węgrzyn – przewodnicząca Rady Powiatu, Sławomir Sztaba – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Agnieszka Gołębiowska-Karoń, Ryszard Januszek, Jan Łaksa, Łukasz Piątek, Józef Stach, Kazimierz Ściążko oraz Jan Orkisz- olkuski wicestarosta.

Jak głosi oficjalny komunikat, który został opublikowany przez władze szpitala po tym spotkaniu, uczestnicy zgodzili się, że najważniejszą rolę w zmienianiu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego powinni odegrać pracownicy szpitala, którzy na co dzień spotykają się z pacjentami. Zgodnie z ustaleniami, do 1 lutego pracownicy SOR wspólnie z zarządem szpitala przeanalizują wszystkie zebrane od mieszkańców i radnych opinie a następnie przygotują plan możliwych zmian w pracy oddziału, aby pacjenci odczuli zmiany na lepsze.

Spotkania z radnymi stanowią pokłosie sytuacji, jaka miała miejsce na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pod koniec listopada ubiegłego roku. Część pacjentów obsługiwanych w tym czasie na oddziale skarżyła się na brak odpowiedniej opieki, długi okres czekania na pomoc oraz niewłaściwe zachowanie dyżurującego wtedy lekarza.

Jednym z czynników, które w przyszłości mają pomóc w rozwiązywaniu tego typu problemów, ma być instalacja kamer. Wdrożenie monitoringu umożliwi odtworzenie przebiegu zdarzeń na oddziale w przypadku wystąpienia konfliktowych sytuacji.
Przypomnijmy, że pacjenci oddziału ratunkowego olkuskiego szpitala, którzy zgłoszą się na SOR otrzymują opaskę na rękę w jednym z trzech kolorów, który określa stan ich zdrowia. O kolejności przyjęć do lekarza pogotowia decyduje więc nie kolejność zgłoszeń, ale to, kto pomocy potrzebuje najpilniej.

Kolorem czerwonym oznaczani są pacjenci, którzy mają zostać przyjęci w trybie natychmiastowym, bo są w bardzo ciężkim stanie. Żółty kolor opaski przeznaczony jest dla pacjentów wymagających pilnej pomocy. Przyjmowani są oni w drugiej kolejności. Zielona opaska oznacza, że pacjent został zakwalifikowany do grupy z najniższym stopniem zagrożenia życia i będzie przyjęty w trzeciej kolejności.

Dotychczas odbyły się dwa spotkania z udziałem pracowników SOR, radnych i zarządu szpitala. Podczas pierwszego spotkania rozmawiano o oczekiwaniach pacjentów. Opinie pochodziły z ankiet robionych jakiś czas temu przez szpital. Część opinii przekazali sami radni.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dr
dr
6 lat temu

[quote name=”Młody”]”Mam nadzieje, że Pan Poseł Osuch to przeczyta i się zainteresuje … „

A jak przeczyta, czy też jemu przeczytają to niby co ?[/quote]

Wielkie G…o jak zwykle w jego wykonaniu.

Młody
Młody
6 lat temu

„Mam nadzieje, że Pan Poseł Osuch to przeczyta i się zainteresuje … „

A jak przeczyta, czy też jemu przeczytają to niby co ?

Adammiec
Adammiec
6 lat temu

Jak już wspomniałem zamówienie karetki 30 mniinut, bo dyrekcja tnie koszty na dyspozytora, a w przypadku udaru, czy zawału czas ma znaczenie! Będąc tam na oddziale i czekając aż mój kolor będzie możliwy do rozpatrzenia, widziałem rzeczy tak przykre, że szkoda gadać! Takich nieprzyjemności ze strony służby zdrowia nie widziałem nigdy! Ludzie już deklarowali zgłoszenia nawet do telewizji, bo to co się tam dzieje to aż nie do wiary! Oczywiście się nie doczekałem mojej kolejności, bo uznałem, że z wrażenia mi przeszło. Jedyne co zasługuje na pochwałę, to ekipa Ratownictwa medycznego, widać, że ludzie z powołania i pomimo rutyny w ich zawodzie widziałem namiastkę opieki, zainteresowania pacjentem, łącznie z fachową opieką! Brawo! Reszta do zwolnienia! Gwiazdy do mam talent a nie do szpitala! Mam nadzieje, że Pan Poseł Osuch to przeczyta i się zainteresuje, bo tam nie życzę nikomu trafić! A pod tym komentarzem będą następne!

Adammiec
Adammiec
6 lat temu

No w końcu! To co się dzieje na SOR to jakaś patologia! . Najgorsza, bezczelna i minęła się z powołaniem to Pani lek. J Siemieniuch! Do tego pielęgniarki, który chyba mają wieczny okres, narzekanie, że one są tylko jedne, bo dyrekcja szpitala tnie koszty! Ludzie na wypisy czekają po kilka godzin! Innych w ogóle nie chcą przyjąć. Masakra! SOR powinno byc pod lupą ale prokuratury i NFZ! Dla mnie tam co się działo, to jest horror! lepszą opiekę medyczną mają w Somalii! A już totalnym przegięciem jest fakt, że dzwoni się na pogotowie (czyli już człowiek ocenił sytuację jako groźną i zagrażającą życiu) A gdzie się z Olkusza dodzwonił?! Tada….Kraków! A tam gwiazda, która ma gdzieś, że ktoś ma udar,zawał,padaczkę…ona ma karteczkę i musi przepytać człowieka ze 20 pytań! A jak człowiek mówi, że osoba leży w drgawkach i nie ma z nią kontaktu, a ta xxx się pyta, czy osoba może poruszać rękami…albo czy coś ją boli, no ludzie kochani! A jak już przejdzie się idiotyczne pytania, tonem olewki! To nastepuje podanie adresu gdzie pogotowie ma przyjechać…..dobrze jak w centrum, ale jak na wioskach….masakra, musisz gwieździe wytłumaczyć jak jechać, bo ona jest z KR i nie wie, pomijam fakt, że Nasi ratownicy wszystkie wioski znają na pamięć, ja mając obok osobę umierającą tłumaczę zakręt po zakręcie, zamówienie karetki 30 min….cdn