triduum 2015

Przed nami najważniejsze święta chrześcijańskie. W niedzielny poranek z większości świątyń wyjdą procesje rezurekcyjne, podczas których wierni będą przeżywali pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak zanim nadejdzie czas radości, większość katolików uczestniczyć będzie w przepełnionych zadumą liturgiach Triduum Paschalnego.

Zanim nawiedzimy nasze kościoły, warto wiedzieć w czym w ogóle zamierzamy wziąć udział. Nie dla wszystkich bowiem jasna jest definicja Triduum Paschalnego. Otóż trzy najbliższe dni poprzedzające Niedzielę Wielkanocną, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota inaczej nazywane są Triduum Sacrum. To najważniejsze dni w roku liturgicznym katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja Misterium Paschalnego: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą świętą w Wielki Czwartek, kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Święta Wielkanocne nierozerwalnie wiążą się z żydowską Paschą. Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku.

Wielki Czwartek: Dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii;
Wielki Piątek: Dzień przeżywania Męki i zbawczej Śmierci Jezusa Chrystusa;
Wielka Sobota: Dzień przeżywania tajemnicy przejścia Chrystusa ze śmierci do życia;
Wielka Niedziela: Dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

W najbliższych godzinach liturgie w kościołach będą miały szczególny charakter i szczególną oprawę. Wyjątkowy jest Wielki Piątek, bowiem wtedy w kościołach nie sprawuje się mszy św. Eucharystię zastępuje Adoracja Krzyża oraz całonocne czuwanie przy Grobie Pańskim. To właśnie wtedy przeżywamy pamiątkę Męki i Śmierci Jezusa, który, jak uczy Pismo Święte, umarł za grzechy całego świata.

Wielka Sobota to dzień wyciszenia i oczekiwania na ponowne przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych adorowany jest Najświętszy Sakrament, a także błogosławione są pokarmy, które niebawem znajdą się na świątecznych stołach. Po zmroku odprawiana jest msza zwana Wigilią Paschalną rozpoczynającą obchody Niedzieli Wielkanocnej. W niektórych parafiach już wtedy wyruszają procesje rezurekcyjne, choć w większości przypadków barwne orszaki oznajmiają Zmartwychwstanie Pańskie rankiem następnego dnia.

Tak właśnie będzie w całym Olkuszu. Skoro świt z naszych kościołów razem z wiernymi wyjdą kapłani, aby wspólnie radować się ze zwycięstwa życia nad śmiercią. Po powrocie do domów rozpoczniemy tradycyjne świętowanie, także to przy stołach.

Wzorem poprzedniego roku, przedstawiamy harmonogramy celebracji Triduum Paschalnego z Niedzielą Zmartwychwstania, w trzech największych olkuskich parafiach, jednocześnie życząc wszystkim naszym Czytelnikom: zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych z chwilą zadumy i czasem dla najbliższych.

Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła

WIELKI CZWARTEK:
Msza św. koncelebrowana o godz. 18.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia zwanego ciemnicą. Adoracja potrwa do godz. 22.00

WIELKI PIĄTEK:
Droga Krzyżowa o godz. 16.00. Początek liturgii o godz. 17.00. Od 21.30 czuwanie przy Grobie Pańskim. Od 23.00 przez godzinę modlitewne czuwanie poprowadzi grupa pielgrzymkowa „Żółto-Niebieska”. Noc Konfesjonałów od 20.00 do 6.00 w Wielką Sobotę.

WIELKA SOBOTA:
Poświęcenie pokarmów:
w bazylice w godz. 9.00 – 16.00.
w terenie: – jeden kapłan: o godz.10.00 Sikorka, o godz.10.30 Rabsztyn,
o godz.11.00 Podgrabie, Czarny Las i Bogucin Mały;
– drugi kapłan: o godz.10.00 Wiśliczka, o godz.10.30 Sieniczno, o godz.11.00 Olewin;
– trzeci kapłan: od godz.10.00 Żurada, począwszy od Kolonii I.
Początek liturgii o godz. 19.00, wcześniej przez cały dzień prowadzona będzie adoracja przy Grobie Pańskim.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:
Rezurekcja o godz. 6.00. Następna Msza św. o godz. 8.30. Cała reszta w porządku niedzielnym.

Parafia pw. św Maksymiliana Kolbe

WIELKI CZWARTEK:
18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej. Po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Adoracja potrwa do godz. 21.00.

WIELKI PIĄTEK:
Spowiedź w godz. 7.00-8.00. Droga Krzyżowa o 17.00. Początek liturgii Męki Pańskiej o godz. 18.00. Czuwanie przy Grobie Pańskim przez całą noc w kolejności: 21.00-22.00 młodzież, 22.00-23.30 Domowy Kościół i zespół Maximilianum. Od godz. 23.30 Kółka Różańcowe.

WIELKA SOBOTA:
Święcenie pokarmów w godz. 9.00-13.00 i 15.00-16.00. Początek liturgii Wigilii Paschalnej o 19.00.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:
Procesja rezurekcyjna o godz. 6.00. Następna msza o 8.30, a następne już w porządku niedzielnym.

Parafia pw. Dobrego Pasterza

WIELKI CZWARTEK:
Początek wieczornej liturgii o godz. 19.00.

WIELKI PIĄTEK:
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 18.00. Liturgia Adoracji Krzyża o godz. 19.00. Po zakończeniu liturgii Gorzkie Żale – wszystkie trzy części. Później adoracja przy Grobie Pańskim przez całą noc. 21.00-22.00 Kręgi Rodzin, 22.00-23.00 Wspólnota Młodych Serc (WMS), 23.00-24.00 Akcja Katolicka. Od północy Żywy Różaniec, po godzinie każda Róża.

WIELKA SOBOTA:
Święcenie pokarmów co pół godziny od 9.00 do 13.00. Początek liturgii Wielkiej Soboty o godz. 19.00.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:
Procesja rezurekcyjna o godz. 7.00. Kolejne Msze św. w porządku niedzielnym: 9.30, 11.00. 16.00

Przypominamy też, że w Wielką Sobotę na rynku w Olkuszu o godz. 11.00 odbędzie się przedświąteczne spotkanie mieszkańców, podczas którego nastąpi poświęcenie pokarmów, a także będzie można spróbować wielkanocnych przysmaków.

9
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
9 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
rynkowystarzykteologznawca tematuparafian Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
starzyk
starzyk

[/quote]Panie ‚starzyk’ z jakiego pan jesteś świata co piszesz pan takie cuda.To tak miało być na rynku trzeba ponosić małe wydatki a na odpowiednie konto z konta UMiG Olkusz przelać za niby posiłki Wielkanocne dużą kwotę kasiory.Następnie też pan piszesz o jedzeniu pokarmów mięsnych dopiero w Wielką niedzielę rano.Panie ”starzyk to nawet ksiądz proboszcz w Wielką Sobotę już zajada golonki szynki karczki i różne cuda mięsne na kiju.Bój się pan Boga.[/quote]Panie rynkowy,odnośnie postu to zaznaczyłem że do czasu rezurekcji. Rezurekcje w Polsce zaczynają sie juz o 22 godz w sobotę, (w Warszawie o 24,) Godzina rezurekcji zależy od ustaleń proboszczów,… Czytaj więcej »

rynkowy
rynkowy

[quote name=”starzyk”]pokarmy mięsne można spożywać po rezurekcji.
A święcenie pokarmów na rynku było NIEWYPAŁEM, garstka ludzi którzy i tak po tym rynkowym pokropku popędzili do kościoła na prawdziwe świecenie pokarmów.[/quote]
Panie ‚starzyk’ z jakiego pan jesteś świata co piszesz pan takie cuda.To tak miało być na rynku trzeba ponosić małe wydatki a na odpowiednie konto z konta UMiG Olkusz przelać za niby posiłki Wielkanocne dużą kwotę kasiory.Następnie też pan piszesz o jedzeniu pokarmów mięsnych dopiero w Wielką niedzielę rano.Panie ”starzyk to nawet ksiądz proboszcz w Wielką Sobotę już zajada golonki szynki karczki i różne cuda mięsne na kiju.Bój się pan Boga.

teolog
teolog

[quote name=”teolog”][quote name=”parafian”][quote name=”Pytający”]A propos spożywania świątecznych pokarmów w Wielką Sobotę na rynku olkuskim. Chciałbym się dowiedzieć od przedstawicieli Kościoła, czy można w wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne czy też obowiązuje post jakościowy polegający na wstrzymaniu się ze spożywaniem pokarmów mięsnych do Niedzieli Wielkanocnej, bo jak mi się wydaje panuje tu zupełna dowolność. Jedni twierdzą, że nie można, inni , że można ale po poświęceniu pokarmów, a jeszcze inni, że od 18-tej wieczorem, są też tacy, którzy twierdzą, że można przez całą Wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne lub, że to zależy tylko i wyłącznie od intencji samego zainteresowanego. Może wypowie… Czytaj więcej »

starzyk
starzyk

pokarmy mięsne można spożywać po rezurekcji.
A święcenie pokarmów na rynku było NIEWYPAŁEM, garstka ludzi którzy i tak po tym rynkowym pokropku popędzili do kościoła na prawdziwe świecenie pokarmów.

teolog
teolog

[quote name=”parafian”][quote name=”Pytający”]A propos spożywania świątecznych pokarmów w Wielką Sobotę na rynku olkuskim. Chciałbym się dowiedzieć od przedstawicieli Kościoła, czy można w wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne czy też obowiązuje post jakościowy polegający na wstrzymaniu się ze spożywaniem pokarmów mięsnych do Niedzieli Wielkanocnej, bo jak mi się wydaje panuje tu zupełna dowolność. Jedni twierdzą, że nie można, inni , że można ale po poświęceniu pokarmów, a jeszcze inni, że od 18-tej wieczorem, są też tacy, którzy twierdzą, że można przez całą Wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne lub, że to zależy tylko i wyłącznie od intencji samego zainteresowanego. Może wypowie się… Czytaj więcej »

znawca tematu
znawca tematu

[quote name=”Pytający”]A propos spożywania świątecznych pokarmów w Wielką Sobotę na rynku olkuskim. Chciałbym się dowiedzieć od przedstawicieli Kościoła, czy można w wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne czy też obowiązuje post jakościowy polegający na wstrzymaniu się ze spożywaniem pokarmów mięsnych do Niedzieli Wielkanocnej, bo jak mi się wydaje panuje tu zupełna dowolność. Jedni twierdzą, że nie można, inni , że można ale po poświęceniu pokarmów, a jeszcze inni, że od 18-tej wieczorem, są też tacy, którzy twierdzą, że można przez całą Wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne lub, że to zależy tylko i wyłącznie od intencji samego zainteresowanego. Może wypowie się w… Czytaj więcej »

parafian
parafian

[quote name=”Pytający”]A propos spożywania świątecznych pokarmów w Wielką Sobotę na rynku olkuskim. Chciałbym się dowiedzieć od przedstawicieli Kościoła, czy można w wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne czy też obowiązuje post jakościowy polegający na wstrzymaniu się ze spożywaniem pokarmów mięsnych do Niedzieli Wielkanocnej, bo jak mi się wydaje panuje tu zupełna dowolność. Jedni twierdzą, że nie można, inni , że można ale po poświęceniu pokarmów, a jeszcze inni, że od 18-tej wieczorem, są też tacy, którzy twierdzą, że można przez całą Wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne lub, że to zależy tylko i wyłącznie od intencji samego zainteresowanego. Może wypowie się w… Czytaj więcej »

Pytający
Pytający

A propos spożywania świątecznych pokarmów w Wielką Sobotę na rynku olkuskim. Chciałbym się dowiedzieć od przedstawicieli Kościoła, czy można w wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne czy też obowiązuje post jakościowy polegający na wstrzymaniu się ze spożywaniem pokarmów mięsnych do Niedzieli Wielkanocnej, bo jak mi się wydaje panuje tu zupełna dowolność. Jedni twierdzą, że nie można, inni , że można ale po poświęceniu pokarmów, a jeszcze inni, że od 18-tej wieczorem, są też tacy, którzy twierdzą, że można przez całą Wielką Sobotę spożywać pokarmy mięsne lub, że to zależy tylko i wyłącznie od intencji samego zainteresowanego. Może wypowie się w tym… Czytaj więcej »

Młody
Młody

„Przypominamy też, że w Wielką Sobotę na rynku w Olkuszu o godz. 11.00 odbędzie się przedświąteczne spotkanie mieszkańców, podczas którego nastąpi poświęcenie pokarmów, a także będzie można spróbować wielkanocnych przysmaków.” Burmistrz, nawet władze kościoła w zakłopotanie swoim wpędził pomysłem skoro dopiero na końcu ogłoszeń taką informację zamieściły, a ja też nie mogę się do pomysłu przekonać tym bardziej że zamieszczenie w programie burmistrza punktu „Wielkie jaja …” to nie jest nietakt tylko albo ignoracja albo próba spłycenia i wręcz żartobliwego potraktowania tak poważnych i najważniejszych dla Chrześcian Świąt Wielkanocnych. Taka impreza z degustacją wielkanocnych przysmaków to raczej w poniedziałek wraz… Czytaj więcej »