„Teatr  –  źródłem rozrywki i natchnienia” – taki tytuł nosi tegoroczne orędzie skierowane przez Judi Dench – brytyjską aktorkę teatralną i filmową do ludzi kultury z okazji przypadającego 27 marca 2010 r. Międzynarodowego Dnia Teatru. Jest to święto szczególne, bo w Roku  Fryderyka Chopina – wielkiego artysty promieniującego w sposób niezwykły. To niecodzienne święto  miłośnicy i sympatycy teatru obchodzili 25 marca w auli Zespołu Szkół nr 3 im. A. Kocjana w Olkuszu. Inicjatorami były:  Anna Hajduła – doradca metodyk języka polskiego Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Ewa Zielińska – prezes Oddziału Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu. Organizatorzy zadbali o właściwy klimat i  teatralną scenerię w Dniu Melpomeny. Międzynarodowy Dzień Teatru  ogłoszono z inicjatywy  ITI-UNESCO 27 marca 1961 roku dla upamiętnienia otwarcia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r., ważnego wydarzenia kulturalnego kończącego okres izolacji sztuki.

Po raz pierwszy spotkały się wtedy teatry zza obu stron „żelaznej kurtyny”. Dla wszystkich ludzi sceny i miłośników teatru Międzynarodowy Dzień Teatru jest wielką teatralną ucztą. Przekonali nas o tym artyści i ludzie teatru oraz publiczność: nauczyciele języka polskiego i przedmiotów artystycznych, animatorzy kultury, artyści olkuscy i młodzież szkolna. Specjalnym gościem  bogatego  programu teatralizacji dzieci i młodzieży był aktor Teatru Zagłębia  i wykładowca PWST we Wrocławiu  Przemysław Kania. Fantastycznie prowadził warsztaty teatralne z wymowy i impostacji. Skutecznie uczył młodych odbiorców sztuki wrażliwości na piękno języka ojczystego. 

Niezwykle ciekawym okazał się wykład dr Marka Pieniążka – pracownika naukowego na  Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. „Od performansu do teatru postdramatycznego” oraz „Estetyka teatru współczesnego” to zagadnienia, którymi  zainteresował słuchaczy w znakomitej multimedialnej  prezentacji.
Niemałą atrakcją był koncert muzyczny artystów katowickiej Akademii Muzycznej, którzy genialnie wykonali kilka utworów, oddając klimat „Teatru  namiętności ludzkich”.
Nie zabrakło też  zachwycającej poezji śpiewanej w wykonaniu Magdy Przybyły i Anety Dobrej – uczennic ZS nr 3.
Ta niezwykła uczta duchowa w przepięknej auli Zespołu Szkol nr 3  dostarczyła wszystkim  niesamowitych  przeżyć i wzruszeń artystycznych oraz przekonała, iż sztuka teatru będzie trwać wiecznie, bo jest zdolna do metamorfozy i jest sprzymierzeńcem porozumienia między ludźmi. Edukacja widza jest szansą na pozyskanie świadomych, mądrych i wrażliwych odbiorców sztuki teatru. Czyż może być coś piękniejszego we współczesnej szkole? Organizatorom udało się na pewno przekonać widzów, że teatr jest żywy, mądry, porusza, prowokuje i niepokoi.

Sponsorami Międzynarodowego Dnia Teatru  w Olkuszu są: dyrektor Zespołu Szkół nr 3 – Cyryla Mazur, Wydawnictwo  Szkolne OPERON, Starostwo Powiatowe
i Grzegorz Hajduła – przedstawiciel Firmy Aviva Commercial Union.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kult-oralny
Kult-oralny
12 lat temu

.
Nie wtryniajcie nam kościoła do KULTURY! 😕

Polanin
Polanin
12 lat temu

Cudów nie ma, a ta cała beatyfikacja to jeden wielki przekręt w celu dalszego ogłupiania i dojenia naiwnych Polaków. Kraju Polan powstań z kolan 🙂

malagowy
malagowy
13 lat temu

Czy można uzyskać więcej informacji o samym TKT? Nie mają strony interentowej, a z chęcią dowiedziałbym się czym się zajmują, jakie mają osiągnięcia, cel działania etc

Pawełek
Pawełek
13 lat temu

Szkoda, że pani prezes i jej świta nie pojawiła się na Nocy Teatru w Centrum Kultury…