dps

Młodzi liderzy Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu ( Budowlanki) we współpracy z seniorami Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu przy ul. Jana Kantego wystawili amatorsko sztukę teatralną pt. „ O służącej , co pokochała kupca” . Celem projektu była integracja ludzi starszych z młodzieżą oraz pokazanie ,że wiek czy dysfunkcje nie mają znaczenia a liczy się człowiek, jego chęci , talent i radość życia.
Po dwumiesięcznych próbach i przygotowaniach przyszedł czas na premierę , która miała miejsce w DPS w Olkuszu 17 grudnia 2015r i odniosła duży sukces biorąc pod uwagę pochwały gości i pensjonariuszy oraz oklaski, którymi nagrodzono aktorów. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie -wolontariusze: Kamila Lekston ( księżniczka), Dominik Dela( książę) i Sylwia Lorek ( służąca ) oraz seniorzy DPS –u : Paweł Andrzejewski ( król), Andrzej Figiel ( przyjaciel księcia) , Agnieszka Kochanowska ( królowa) oraz Zofia Kowalska ( dama dworu). Oprawę muzyczną przedstawienia przygotował Oskar Sikora. Każda z postaci świetnie wcieliła się w rolę a widzowie na widowni mogli podziwiać ich kunszt aktorski przy pięknej dziewiętnastowiecznej dekoracji , której autorem była Basia Czerwińska i uczennice klasy 1 i 2 hotelarskiej oraz Dominik Dela z Oskarem Sikorą, którzy zajęli się montażem całej scenerii. Epokowe stroje dodały sztuce uroku oraz pozwoliły wczuć się w dziewiętnastowieczny klimat . Młodzi aktorzy podziękowali aktorom – seniorom za udział we wspólnym przedsięwzięciu pięknymi kwiatami po zakończeniu przedstawienia. Po spektaklu zaproszono wszystkich obecnych na pyszne ciasta , kawę i herbatę , które serwowały uczennice – hotelarki.

dps1

Całością przedsięwzięcia kierowała , wspierała młodzież oraz pensjonariuszy Bożena Noga nauczyciel ZS Nr 4 w Olkuszu jako mentor projektu młodych liderów. Z ramienia Domu Pomocy Społecznej mocno zaangażowane były Ewa Machnik i Urszula Gil – pracownice Terapii Zajęciowej , które pomogły przygotować aktorów – seniorów do swoich ról.

dps2

Młodzież Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu ( Budowlanki ) już drugi rok uczestniczy w programie „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów”, którego celem jest przygotowanie młodych ludzi do roli lidera w działalności wolontariackiej na rzecz środowiska lokalnego. W pierwszej edycji ubiegłorocznej przeprowadzono trzy projekty : udzielenie wsparcia dla rodziny wielodzietnej na święta , dokarmianie ptaków i zwierząt zimą ( projekt dla przedszkolaków) oraz „Dobro powraca” , który miał na celu zachęcenie młodzieży do pracy w wolontariacie. W bieżącym roku rozpoczęli inicjatywą teatralną, którą zamierzają kontynuować wystawiając sztukę dla pensjonariuszy w innych instytucjach.

Bożena Noga

dps3

dps4

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze