krucza góra 2018 3

W piątkowe popołudnie 18 maja Galeria Olkuskich Poetów ZS Nr 4 w Olkuszu gościła Iwonę Młodawską – Waterson – poetkę, tłumaczkę, autorkę debiutanckiego zbioru wierszy „Krucza Góra”. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Fundacją Kultury Afront zgromadziło wielu sympatyków i entuzjastów literatury, a było czego posłuchać.

Tropy poetyckie w twórczości Iwony Młodawskiej – Waterson to bardzo rozległe ścieżki interpretacyjne inspirowane ciekawymi, głębokimi refleksjami. Momenty życia układają się tu w literacki obraz rzeczywistości, komentowany z perspektywy osoby mocno zakorzenionej w kulturze, świadomie w niej uczestniczącej. Poezja autorki jest oszczędna w swym wymiarze, tworzona zwartą, precyzyjną frazą, bogata w ładunek emocjonalny – ładunek przejrzysty, który nie rozsadza wiersza od środka, raczej go otacza, pozwala odrywać kolejne warstwy znaczeń i z przyjemnością smakować esencjonalny rdzeń. Sporo w tej twórczości obrazu – konkretnych miejsc, przestrzeni, słowem: poetyckiego kadrowania – kreującego prawdziwą mapę życia – drogi, która złożyła się na prezentowany zbiór wierszy, a która obejmuje dość długi okres kilkunastu lat.

 

krucza góra 2018 2

Spotkanie obfitowało w liczne dygresje i komentarze dotyczące sztuki, drogi twórczej, planów wydawniczych, nie zabrakło również rozważań filozoficznych. Autorka zaprezentowała zebranym tajniki swojego warsztatu poetyckiego, przestrzeń inspiracji, a także próbowała znaleźć sposób dotarcia do szerszego grona poprzez poezję współczesną. Czy jej się to udało? Sukces wieczoru poetyckiego daje odpowiedź.

Iwona Młodawska-Waterson – filolog i tłumacz języka angielskiego rodem z Krakowa. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz The University of Westminster w Londynie. Autorka wierszy, opowiadań, recenzji, przekładów poezji i tekstów piosenek. Laureatka 37 Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Publikacje na łamach “ Frazy”, “Galerii” i “Kwartalnika Powiatu Olkuskiego” i w materiałach pokonkursowych. Jej teksty doczekały się przekładu na język angielski.

Marcin Tomsia

 krucza góra 2018 1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze