1

Wiele jest pięknych polskich tradycji bożonarodzeniowych, np. łamanie się opłatkiem podczas składania sobie życzeń czy zostawianie wolnego miejsca przy wigilijnym stole dla niespodziewanego gościa, aby nikt nie był samotny tej nocy.

Świąteczną tradycją Przedszkola nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego jest wspólny wigilijny obiad dla wszystkich dzieci i pracowników przedszkola poprzedzony albo koncertem kolęd w wykonaniu uczniów zaprzyjaźnionej Państwowej Szkoły Muzycznej I st., albo jasełkami w wykonaniu starszaków. W tym roku 20 grudnia na przedstawienie o Narodzeniu Pańskim zaprosiła grupa „Biedronki”. Magiczny charakter tego wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat wspaniale oddany został piękną scenografią, wzruszającymi piosenkami i poważnymi tekstami wypowiadanymi przez małych aktorów w starannie i z zaangażowaniem przygotowanych przez rodziców strojach. A kiedy zgromadzona widownia spontanicznie zaczęła klaskać w rytm śpiewanej przez pastuszków i aniołki piosenki „Niebu na chwałę, piekłu na złość, dzisiaj na ziemię przychodzi gość” wiadomo już było, że podoba im się ta inscenizacja.

 

2

Następnym elementem tego wyjątkowego dnia był uroczysty obiad wigilijny z tradycyjnym barszczykiem z uszkami ręcznie lepionym przez panie z przedszkolnej kuchni, drugie danie z kapustą z grzybami i rybą, kompotem z suszek i pysznym pachnącym piernikiem na deser. Ucztowanie poprzedziły życzenia złożone wszystkim przez dyrektor Bożenę Urbaniak i symboliczne przełamanie się przez wszystkich opłatkiem. A cały czas w tle płynęły słowa pięknych polskich kolęd i pastorałek…

Przedszkole nr 3 (Anna Kaziród)

25

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze