Olkusz

Jak długo powinno świecić się żółte światło na skrzyżowaniu? – Z takim pytaniem zwrócił się do nas niedawno jeden z Czytelników. Według niego światła tego koloru na DK94 świecą się zbyt krótko.

Dostaliśmy ostatnio pytanie od jednego z Czytelników, dotyczące funkcjonowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach w obrębie odcinka DK94 biegnącego przez Olkusz. Zdaniem osoby kontaktującej się z naszą redakcją, żółte światło świeci się zdecydowanie zbyt krótko, nie dając możliwości na bezpieczne hamowanie przed zapaleniem się czerwonego światła. Postanowiliśmy zapytać o tą kwestię Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak informują przedstawiciele tej instytucji, w Olkuszu jest 5 skrzyżowań z DK94. Każde z nich zostało niedawno sprawdzone pod tym kątem. – Na wszystkich długość żółtego światła wynosi trzy sekundy – mówi Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim oddziale GDDKiA. Dodaje przy tym, że długość sygnałów świetlnych regulują przepisy. – Zgodnie z zapisami w Szczegółowych Warunkach Technicznych Dla Sygnałów Drogowych i Warunków Ich Umieszczania Na Drogach długości poszczególnych sygnałów powinny wynosić trzy sekundy dla światła żółtego i jedną sekundę dla sygnału czerwonego z żółtym.

Fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

3 s. tam gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 50 i tam gdzie wynosi 70, a kamerki tylko czekają na tych co nie chcą zdzierać opon albo niebezpiecznie hamować,

konkret
konkret
1 rok temu
Odpowiedz do  mike

Już kilka lat temu była inicjatywa aby długość nadawania sygnału żółtego była dłuższa im dopuszczalna prędkość maksymalna jest większa.
A jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zielone światło migające na np. 10 sekund przed zmianą na żółte.
Ja już sobie powiedziałem że nie mam zamiaru gwałtownie hamować. Jadę z taką prędkością jaką mogę czyli np. 70 km/h i nawet nie reaguję na żółte. Sam czas reakcji kierowcy to 1 sekunda. Zostają 2 na hamowanie. A gdzie czas na upewnieni się czy nasze hamowanie będzie bezpieczne?

kolo
kolo
1 rok temu
Odpowiedz do  konkret

Kilka bzdur wkradło się w twoje rozumowanie – znak 70 poprzedzony znakiem ostrzegawczym o sygnalizacji świetlnej jest umieszczony zawsze tak daleko od skrzyżowania żebyś mógł spokojnie przed nim wyhamować gdy światło żółte zaświeci się gdy jesteś przy znaku.. jest to dwa razy tyle co droga zatrzymania. chciałbyś migające zielone? A po co? Potem będziesz chciał migajace żółte i migające czerwone, wiecznie będzie mało, a wystarczy zrobić jedną rzecz – zdjąć nogę z gazu zamiast wypisywać głupoty na necie..

kolo
kolo
1 rok temu
Odpowiedz do  mike

Tak, co ma prędkość do tego? Znak 70 jest znacznie dalej postawiony od skrzyzowania niż 50 – sprawdź.. Masz duży zapas czasowy na wyhamowanie a nie zdzieranie opon..