10

7 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy rysunku artystycznego grupy twórczej Zarys prowadzonej przez znanego artystę plastyka Wiesława Nadymusa. 

Uczestnicy grupy nie tylko nabywają i doskonalą swoje umiejętności pod okiem ulubionego mistrza; zżyli się i tworzą grupę przyjaciół dzielących wspólne zainteresowania.
Gości w imieniu dyrektor MOK Beaty Soboń powitał Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego.

6

Wiesław Nadymus, cieszący się sukcesami uczniów, mówił o tym, czym jest rysowanie i jak wygląda droga rozwoju artystycznego.
-Rysowanie to naturalna metoda wyrażania siebie; swoich ekspresji, emocji, charakteru i zainteresowań. Rysowanie to również forma rozrywki, odprężenia po ciężko przepracowanym dniu. Daje ukojenie i pozwala na moment zapomnieć o trudach codzienności. Aby jednak realizować te własne pasje i pragnienia, potrzebna jest podstawowa wiedza niezbędna do dalszej pracy i poszukiwań. Dotyczy to używanych materiałów, podstaw kompozycji, perspektywy, sposobu prowadzenia kreski czy cieniowania. Aby narysować poprawnie portret czy postać człowieka, niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii oraz znajomość proporcji. Aby oddać strukturę i fakturę przedmiotu wymagana jest wiedza i doświadczenie w kreskowaniu, cieniowaniu czy modelowaniu bryły. Niezbędnym elementem jest oświetlenie, kierunek padania światła i otoczenie, w którym przedstawiona jest scena.

1

Tematem zajęć oraz prac najczęściej są: martwa natura, pejzaż, portret lub też swobodna abstrakcyjna kompozycja narysowana z inspiracji słuchanej muzyki. Przypadkowo dostrzeżone zjawisko atmosferyczne czy zwykły promień wpadający przez nasze okno na filiżankę pitej właśnie kawy.
Rysownie pozwala baczniej przyglądać się oraz analizować otaczającą nas rzeczywistość. Mając do dyspozycji bogactwo dostępnych obecnie narzędzi i materiałów można uzyskiwać doskonałe efekty. Począwszy od prostego narzędzia, jakim jest ołówek, węgiel rysunkowy, piórko, tusz, pędzel czy zwykła trzcinka bambusowa oraz małe kartki z własnego kieszonkowego szkicownika. Każdy podejmujący naukę rysunku indywidualnie podchodzi do tematu i sposobu rysownia. Aby osiągnąć zamierzone cele i biegłość w rysowaniu, wymagana jednak jest systematyczna praca i determinacja.

3

Trudno coś dodać do słów artysty. Talent wsparty znajomością techniki rysowania i pracą zaowocował imponującą wystawą w aranżacji Wiesława Nadymusa i Wioletty Saroty-Stach, na której adepci sztuki mogli prześledzić swoje postępy i spojrzeć na prace innym okiem. Może i trochę krytycznie, ale na pewno z dumą.

4

Mistrz od swoich uczniów otrzymał w podziękowaniu nie tylko kwiaty, ale i portret narysowany przez Tomasza Chrapana, który udowodnił, że jest niezwykle utalentowanym portrecistą. Z kolei każda z pań z okazji Dnia Kobiet dostała od Wiesława Nadymusa różę tak piękną, że pewnie niejedna z nich zostanie utrwalona ołówkiem, piórkiem, węglem czy pędzlem.

9

Członkowie grupy Zarys, których prace można obejrzeć na wystawie:
Tomasz Chrapan, Łukasz Ćmiel, Ewa Dychtoń, Alicja Gajda, Izabela Gajda, Barbara Jurga, Bartosz Kaganiec, Małgorzata Kurzawa, Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba, Joanna Misztal, Małgorzata Oleszak, Beata Rzepka, Stefania Schmidt-Maślana, Małgorzata Skoczek, Michalina Ślęzak, Aneta Solecka, Agnieszka Stasiurka, Agata Stasiurka.

MOK Olkusz

5

2

7

8

11

12

13

14

15

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze