W styczniu tego roku Stowarzyszenie „Zielone Światło”, działające przy Miejskim Ośrodku Kultury, ogłosiło konkurs na opowiadanie pt. „Ujeździłem raka”. 17 czerwca na scenie sali widowiskowej MOK odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom i wyróżnionym połączona z promocją pokonkursowego wydawnictwa.
Każdy, kto zetknął się z chorobą nowotworową lub sam ją przeżył i opisał związane z tym doświadczenia, mógł zgłosić swój tekst i wygrać jego publikację w najnowszym, trzecim już wydawnictwie „Zielonego Światła”. Jak podkreślili jurorzy: dr Marek Pieniążek, Agnieszka Zub i Wioletta Sarota-Stach (autorka ilustracji do tomiku), dwanaście zakwalifikowanych do konkursu opowiadań charakteryzowało się wysokim poziomem i zaskakiwało optymizmem, szczególnie wyraźnym wśród prac najmłodszych autorów. Wartość zebranych w tomik utworów polega jednak przede wszystkim na ich terapeutycznej mocy, zachęcie do niepoddawania się pod wpływem przerażającej każdego człowieka diagnozy. Dlatego Grzegorz Ludwiczak – założyciel niosącego pomoc zmagającym się z chorobą nowotworową Stowarzyszenia „Zielone Światło”, a także dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan złożyli serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu.

Dwa równorzędne I miejsca jurorzy przyznali Jackowi Majcherkiewiczowi za opowiadanie pt. „Anna” oraz Adriannie Sękowskiej za opowiadanie „Tort”. Ciekawostką jest, że pomysł na tytuł konkursu i pokonkursowego wydawnictwa wziął się z karykatury przedstawiającej Grzegorza Ludwiczaka ujeżdżającego raka, a autorem tego satyrycznego rysunku jest właśnie Jacek Majcherkiewicz. II miejsce przypadło Magdalenie Pichlak, autorce „Pustynnych miraży, zaś III miejsce – Kindze Taborek, która swoje opowiadanie zatytułowała „Drogi Filipie”. Ponadto jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnień. Otrzymały je: Karolina Rozpara za „Rak to nie wyrok – ujeździłam raka” i Klara Marzec za „Rozmowy o zmroku”.

Zbiory opowiadań „Ujeździłem raka”, dyplomy i upominki laureaci odebrali z rąk poseł Lidii Gądek i dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu Ewy Barzyckiej. Upominki wręczone zostały także pozostałym uczestnikom konkursu. Zarówno poseł Lidia Gądek, jak i dyrektor Ewa Barzycka zwróciły uwagę obecnych na ogromne znaczenie przedsięwzięć podejmowanych przez „Zielone Światło”. Akcje zachęcające mieszkańców do profilaktycznych badań, warsztaty psychoonkologiczne, a nade wszystko wspieranie chorych i ich bliskich – to zaledwie przykłady aktywności powstałego 16 lutego 2011 roku olkuskiego stowarzyszenia.

Podczas uroczystości członkowie „Zielonego Światła” przekazali egzemplarze pokonkursowego wydawnictwa działającym na terenie powiatu bibliotekom, ośrodkom kultury i organizacjom pozarządowym. Na scenę zaproszeni zostali też współpracownicy stowarzyszenia z różnych miejscowości powiatu i sąsiedniego Sławkowa, a także aktywni członkowie, wśród nich Anna Piątek – poetka i autorka m. in. tomiku „Prywatny konfesjonał”, będącego drugim, po „Drzewie życia”, wydawnictwem „Zielonego Światła”.

Spotkanie zakończył recital Magdy Mączki z Sekcji Wokalnej MOK, zdobywczyni licznych nagród w konkursach i festiwalach muzycznych, a także tytułów „Talent Małopolski”.

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowane zostały przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu.

Stowarzyszenie „Zielone Światło” jest grupą wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową oraz dla ich bliskich. Spotkania odbywają się w każdą środę w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w godz. od 16.00 do 19:00.

Więcej informacji o „Zielonym Świetle” znaleźć można na stronie: http://www.mok.olkusz.pl/index.php/sekcje/stow-qzielone-swiatloq.html

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze