3

Od 9 września w pawilonie Centrum Kultury MOK oglądać można wystawę Grupy Plastycznej Relacje. Grupa ta działa w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu, a kieruje nią Czesław Gałużny. To dzięki wieloletniej współpracy tego artysty z olkuskimi środowiskami twórczym oraz instytucjami kultury, mamy okazję zapoznać się z najnowszymi dokonaniami członków Relacji. Wśród prac 19 autorów, podopiecznych Czesława Gałużnego, prezentowane są też dzieła ich artystycznego przewodnika.

Nic zatem dziwnego, iż to właśnie Czesław Gałużny, wraz z Grażyną Praszelik-Kocjan – kierownik Działu Wystawienniczo-Muzealnego MOK, otworzył tę wystawę. Podczas wernisażu sporo miejsca poświęcił temu, co kryje nazwa prowadzonej przez niego grupy plastycznej. – Sztuka to sposób wyrażania siebie, ale też w nie mniejszym stopniu relacje między artystą, a odbiorcą. To również, tak jak w przypadku zespołów twórczych, relacje i emocje powstające podczas wspólnego doświadczania sztuki i relacje łączące tych ludzi – powiedział Czesław Gałużny podczas wernisażu w olkuskim Centrum Kultury.

1

Znakomitym uzupełnieniem dla tych słów jest zamieszczony w ulotce wydanej z okazji wystawy wiersz Czesława Gałużnego pt. „Razem”:
W kręgu
Szczęśliwym
Usiedliśmy
Razem
By światy
Obudzić
Pięknem
Niedościgłe

2

Opiekun sosnowieckiej grupy podkreślił też bardzo cenione przez niego relacje z olkuskimi instytucjami kultury i środowiskami twórczymi. Wspominał wieloletnią współpracę z MOK i MBWA. Wśród osób, którym jest szczególnie wdzięczny, wymienił: Grażynę Praszelik-Kocjan, Jerzego Kantorowicza, Stanisława Stacha, a także Klaudię Zub-Piechowicz i Wiolettę Sarotę-Stach – dwie artystki razem z nim aranżujące najnowszą wystawę Relacji w Olkuszu.

Wobec tak przyjaznych więzi nie mogło zabraknąć zaproszenia dla olkuszan na przyszłoroczne obchody 20-lecia Relacji. Złożył je, ujawniając też plan rozlicznych imprez, Zbigniew Zdzienicki – założyciel Grupy Plastycznej.

4

Co do samej wystawy, to uderza ona różnorodnością stylistyk i technik. Poza jednym wyjątkiem, o czym za chwilę, trudno dopatrzeć się jakichkolwiek podobieństw w licznych pracach. Nie da się też zwiedzić tej prezentacji w kilka minut. Obrazy i rysunki wypełniają wszystkie ściany, zaś część podłogi pawilonu Centrum Kultur zajmuje cykl przestrzennych instalacji. Wiele prac urzeka i każe zatrzymać się dłużej. Co do wyjątku, to zdecydowanie mniejsze urozmaicenie panuje w tematyce zdominowanej przez pejzaż. Bynajmniej nie umniejsza to jednak wystawie, ani też nie powinno zaskakiwać, skoro mamy do czynienia z owocami lipcowego pleneru Relacji w Gorlicach.

5

Czas najwyższy przedstawić autorów prac prezentowanych aktualnie w olkuskim CK, a są nimi: Aleksandra Bogus, Krystyna Brzozowska-Eymar, Czesław Gałużny, Aleksander Jarema, Dominika Kaleta, Krystyna Kozłowska, Teresa Sajdak-Lorenc, Anna Maciejewska, Małgorzata Małkiewicz, Halina Moryś, Teresa Nalepa, Jerzy Orzeł, Alicja Pijewska, Elżbieta Pijewska, Anna Rozenau, Ewa Skatuła, Edward Trzaskalski, Irena Wiltośińska, Elżbieta Zawadzka i Zbigniew Zdzienicki.

Wystawę tą gościć będzie w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 do 1 października 2016 r. Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji o Grupie Plastycznej Relacje znaleźć można na stronie internetowej: www.gruparelacje.eu.

MOK Olkusz

6

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze