bieg uliczny bukowno2014

Rekordowa liczba 434 biegaczy dotarła w niedzielę na metę XIII Ogólnopolskiego Biegu o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno, organizowanego w ramach miejskiego święta. Tym razem triumfatorami na 10-kilometrowej trasie zostali goście zza wschodniej gracy. Wśród kobiet najszybsza była Natalija Batrak, z kolei u panów równych sobie nie miał Vasil Koval.

Ukraińska dominacja – tak w telegraficznym skrócie można podsumować wydarzenia z XIII edycji biegu ulicami Bukowna. Zarówno u pań, jak i w męskiej kategorii, reprezentanci Ukrainy zajęli całe podium. Natalija Batrak na podium wyprzedziła swoje rodaczki: Oleksandrę i Natalię Oliynuk, natomiast Vasil Koval daleko w tyle zostawił Siergieja Okseniuka i Dmytro Didovodyka. Najlepszy z polskich zawodników, będący jednocześnie Halowym Mistrzem Polski w biegu na 1500 metrów – Adam Czerwiński z WKS Wawel Kraków, w niedzielę dobiegł do mety jako czwarty.

Sygnał do startu prawie pół tysiąca zawodnikom dała dyrektor biegu, wielokrotna Mistrzyni Polski w biegach długich i średnich Grażyna Kowina-Świderek. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle poprowadzone południową częścią miasta, w sumie 10 kilometrów. Gdy jedni narzekali na kapryśną aurę, inni mówili o wręcz idealnych warunkach do biegania. Oni w przeciwieństwie do reszty bukowieńskiej publiczności nie lubią słońca i wysokich temperatur. Jeśli pogoda była z biegaczami, to można było się spodziewać dobrych wyników. I rzeczywiście, czas uzyskany przez Vasila 30,26 min. zalicza się do najlepszych wyników w całej historii imprezy.

Główne trofea wręczane w hali MOSIR-u w kategorii „open” trafiły do gości zza wschodniej granicy, jednak lokalny patriotyzm nie pozwolił zapomnieć organizatorom o nagrodzeniu pozostałych zawodników, zwyciężających w swoich kategoriach wiekowych. Chyba najbardziej prestiżową z dodatkowych kategorii jest klasyfikacja na najlepszego biegacza wśród mieszkańców Bukowna. Wygrał ją Kacper Świderek, wyprzedzając Tomasza Kowalskiego i Pawła Frąckiewicza. Odbyło się także losowanie nagrody głównej. Telewizor led 40 cali z rąk burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego odebrała Renata Gawle z Sosnowca.

Honorowy patronat nad XIII Ogólnopolskim Biegiem Ulicznym w Bukownie objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. – Dziękujemy za udzielone nam wsparcie przez burmistrza, miejską radę i prywatne firmy. Szczególne podziękowania należą się również policji, strażakom ochotnikom, ratownikom medycznym, ochronie biegu i wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w organizację naszej imprezy – mówi Grażyna Kowina-Świderek.

Fot. Archiwum Redakcji

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze