dzien ziemi

Dzień Ziemi należy do tradycyjnego repertuaru, wpisanego w  uroczystości naszej Szkoły. Jest to szczególny czas, kiedy uświadamiamy sobie nawzajem, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze. Współodpowiedzialność za stan środowiska, poczucie  troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody – oto główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, które obyły się 17 kwietnia 2014r.  Organizatorzy – pani Mariola Zbieg i pan Rafał Natkaniec  przygotowali z tej okazji wiele ciekawostek i niespodzianek, a w uroczystości włączyły się wszystkie klasy.
Na początku naszych uczniów czekała niesamowita atrakcja. Wystarczyło wyjść ze szkoły, aby przenieść się do dawnych, tajemniczych i wspaniałych  czasów. Wszystko to, uczynili: łucznicy Daria Bergandy i Paweł Pliszko, przedstawiciel Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK – Łukasz Żak oraz najemny wojownik – Marcin Galka.

Wszyscy, którzy twierdzą, iż we współczesnym świecie nie ma niczego lepszego od komputera, telefonu i Facebooka – najwyraźniej nie przeżyli tego, co my. Współczesnośredniowieczni  wojowie zmaterializowali przed nami świat z czasów IX – XI wieku i pokazali jak blisko i w zgodzie można żyć z Matką Ziemią.

Zrekonstruowali nam czasy na ziemiach polskich, które okazały się niezwykłą lekcją historii, której uczniowie nigdy nie doświadczyliby w sali lekcyjnej. Wojowie przybliżyli nam odlegle lata, zaprezentowali stroje i broń. Opowiedzieli jak pozyskują materiał na ubrania, kują żelazo, szyją buty i sami dawnymi metodami przygotowują strawę. Największą atrakcją były  jednak opisy  walk oraz bitew, podczas których ścierają się z sobą setki wojowników. Nie zabrakło pokazu walki na miecze oraz popisu strzeleckiego do celu. Uczniowie z wypiekami na twarzy obserwowali te występy, a nawet podskakiwali z emocji. W końcu sami mogli spróbować walki oraz postrzelać łukiem do tarczy lub dzika. Wszyscy byli mocno zainteresowani i wcale nie chcieli wracać do czasów współczesnych. I nic dziwnego, taka lekcja jest jedyna w swoim wymiarze – ciekawa i wciągająca.

dzien ziemi1Jednak nie był to koniec niespodzianek. Uczniowie po powrocie w szkolne mury, obejrzeli ekologiczną prezentację multimedialną, która uświadomiła im, jakie nasza planeta ma dla nas przepiękne dary oraz co ją zatruwa i niszczy. Wiele ekscytacji wśród młodzieży wzbudził Konkurs na najciekawszy strój ekologiczny. W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas. Poszczególne grupy przedstawiły oryginalne stroje wykonane z różnorodnych materiałów: papieru, folii, plastikowych nakrętek, włókniny, puszek aluminiowych, kapsli, plastikowych butelek, styropianowych opakowań i innych. Liczyły się pomysłowość, inwencja twórcza, błyskotliwa prezentacja stroju oraz ilość zużytych materiałów. Komisja, w skład której weszli nauczyciele, wybrała najoryginalniejsze, najciekawiej zaprezentowane stroje. Zwycięzcami zostali:
•    Klasy I-III
I miejsce – Julia Gregorczyk
II miejsce – Karolinka Łydka
III miejsce – Wiktoria Gruszkowska
Wyróżnienie – Kuba Kucharczyk i Zuzia Pasek
•    Klasy IV-VI
I miejsce – Karolinka Pasek
II miejsce – Marysia Sroka
III miejsce – Dominika Kocyba.

dzien ziemi3Ponadto w naszej szkole podjęte zostały liczne działania związane z ochroną środowiska naturalnego i kształtowaniem postaw proekologicznych. Tradycyjnie dokonaliśmy zbiórki makulatury, puszek i baterii. Ilość zebranych surowców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Osoby, które uzbierały największe ilości zostały nagrodzone. W sumie zebraliśmy 2049 sztuk baterii, 914kg makulatury oraz 2415 szt. puszek. Zwycięzcami okazali się:
Zebrane baterie:
*klasy I-III
Julia Gregorczyk, Antonina Natkaniec i Kuba Kamela
*klasy IV-VI
Karolina Pasek, Julia Sobańska i Wojciech Zbieg
Zebrana makulatura:
*klasy I-III
Kamila Kucyper, Weronika Stanek, Maja Jeleń i Wiktoria Jeleń
*klasy IV-VI
Julia Sobańska, Marysia Sroka i Patrycja Goc
Zabrane puszki:
*klasy I-III
Weronika Stanek, Juli Gregorczyk i Zuzia Pasek
*klasy IV-VI
Marysia Sroka, Patrycja Goc i Dominika Kocyba.

dzien ziemi4Odbył się również szkolny etap konkursu „Żyj oszczędnie i w zgodzie z przyrodą”, w którym na podium stanęli:
I miejsce – Ignacy Polak
II miejsce – Wojciech zbieg
III miejsce – Marysia Sroka
Dużą popularnością cieszył się także „Wiedzowy konkurs ekologiczny”, w którym najlepsi okazali się: Alex Wilk,  Amelia Lewowska i Igor Pozłutka.
Wszystkim zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy.
Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych. Wierzymy, że będą dostrzegali piękno naszej planety i wiedzieli jak o nią mądrze dbać.
 
Szczególne podziękowanie składamy:  Darii Bergandy, Pawłowi Pliszko, Marcinowi Gałce oraz Łukaszowi Żakowi – za oddanie atmosfery dawnych czasów, za „żywą” lekcję historii oraz za ukazanie pięknej pasji w dobie elektrotechniki  –  uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej w Żuradzie.

Tekst: SP Żurada

dzien ziemi6

dzien ziemi5

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze