27. listopada 2013 roku w auli komendy I Zastępca Komendanta Policji w Olkuszu mł. insp. Radek Bąchór oraz Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego asp. szt. Artur Czarnota wręczyli przedstawicielom dwóch placówek oświatowych certyfikaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Przypomnijmy, że obie placówki, zarówno Szkoła Podstawowa nr 3 w Olkuszu, jak i Gimnazjum nr 4 w Olkuszu certyfikaty otrzymały przed kilkoma laty. Teraz, dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkół, koordynatorów projektu, nauczycieli, uczniów i rodziców, szkoły otrzymały przedłużenie certyfikatów na lata 2013-2018.

Idea zintegrowanej polityki bezpieczeństwa sięga roku 1996r. Wtedy to właśnie policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozpoczęli współpracę z policją holenderską z regionu Hollands Midden. Projekt zintegrowanej polityki bezpieczeństwa był realizowany wówczas eksperymentalnie. Olkusz, jako jedno z czterech miast z całej Polski, wybrany został do zainicjowania tego projektu w Szkole Podstawowej nr 10 w Olkuszu.

Jednym z najistotniejszych czynników związanych z realizacją ZPB jest zaangażowanie wszystkich partnerów (szkoły, samorządu lokalnego, policji, straży miejskiej, rady osiedla, organizacji pozarządowych itp.). Pozytywnym osiągnięciem projektu jest wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Coraz większa liczba placówek przystępuje do projektu. W szkołach przeprowadzane są nie tylko działania profilaktyczne, ale także te z obszaru związanego z poprawą infrastruktury wewnętrznej i zewnętrznej, często związane z projektowaniem bezpiecznych przestrzeni.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
qqqq
qqqq
9 lat temu

Gratulacje dla Gimnazjum nr 4, pań: Bożeny Dłubis – dyrektora, Bożeny Nowak – pedagoga i Agnieszki Ćwik – nauczyciela-wychowawcy świetlicy.