Powiat

Oszuści wykorzystują społeczne zapotrzebowanie na węgiel: w sieci pojawiły się stworzone przez nich strony podszywające się pod sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej. Fałszywe witryny do złudzenia przypominają oficjalny sklep internetowy PGG – ostrzega CSIRT KNF.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – CSIRT KNF ostrzegł w specjalnym komunikacie przed fałszywymi stronami, wyglądem przypominającymi sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej: „Wysokie ceny węgla oraz brak opału w składach sprawiają, że wiele osób traci czujność podczas próby jego zakupu. Moment ten wykorzystują cyberprzestępcy, którzy oferując ceny niższe od rynkowych, za pośrednictwem fałszywych stron, próbują nakłonić do przelania pieniędzy na wskazane konto. UWAGA TO OSZUSTWO!” – czytamy w na stronie internetowej CSIRT KNF.

Również sama Polska Grupa Górnicza ostrzega na stronie internetowej przed tego typu oszustwami: „Informujemy, że strony https://pgg-wegiel.info oraz https://pgg-wegiel.pl są fałszywe i nie mają nic wspólnego z naszym internetowym sklepem. Grafiki na tych stronach oraz widoczny asortyment, mogą wprowadzać w błąd. Są bowiem podobne do grafiki naszego sklepu. Oszuści bezprawnie wykorzystują także logo naszej spółki. Podają również na tych stronach ceny takie jak ceny surowca z naszych kopalń. Apelujemy, aby nie dokonywać wpłat za pośrednictwem tych stron, gdyż mogą Państwo stracić pieniądze. Prosimy o rozwagę w zakupach. Jednocześnie przypominamy, że właściwy adres sklepu PGG S.A. to https://sklep.pgg.pl. Sesje sprzedażowe w naszym sklepie są codziennie po 16.00. W poniedziałki, środy i piątki wystawiamy miały, a we wtorki i czwartki węgiel” – informuje grupa PGG.

Eksperci z CSIRT KNF przypominają, że jeśli dokonaliśmy już przelewu na konto oszusta, należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią swojego banku. Szybka reakcja daje bowiem szansę cofnięcia przelewu.

Adresy podejrzanych stron internetowych, wiadomości SMS lub e-maili można zgłaszać do CSIRT KNF za pośrednictwem strony internetowej https://incydent.cert.pl, mailowo na adres cert@cert.pl lub SMS-em pod numer 799 448 084.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
8 dni temu

Kolejny raz redakcja się wykazała. W/w strony są nieczynne już od czwartku albo piątku.