Powiat

Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety podczas poszukiwań ofert sprzedaży możemy natrafić na oszustów. Przestępcy kuszą nas swoimi atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę towaru. Często podszywają się pod sklepy internetowe Polskiej Grupy Górniczej.

Ofiarą takiego oszustwa padło dwóch mieszkańców powiatu olkuskiego. Zgłaszający wszedł na stronę przeglądarki i wpisał hasło PGG. Mężczyzna zapoznał się ofertami sprzedaży węgla. Następnie zalogował się zgodnie z instrukcją i dokonał jego zakupu. Fałszywa strona, na której oferowano do sprzedaży węgiel, wyglądała prawie identycznie, jak strona Polskiej Grupy Górniczej. Grafika, logo spółki i  asortyment mogły zatem wprowadzić w błąd zgłaszającego. Jednakże transakcja nie odbywała się za pomocą przekierowania do profilu zaufanego. Klient nie wiedział jeszcze, że to oszustwo. Następnego dnia mężczyzna próbował zalogować się na tę stronę, ale  była ona zablokowana. Wtedy zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa. W tej sprawie skontaktował się  z bankiem. Miał nadzieję, że szybka reakcja, to szansa  na cofnięcie przelewu. Niestety, transakcja została dokonana za pomocą szybkiego przelewu i trafiła bezpośrednio na rachunek bankowy oszusta. Mężczyzna  stracił 1770 złotych. Drugi z klientów został oszukany w ten sam sposób i stracił 3055 złotych. Sprawa trafiła na Policję. Policja apeluje o zachowanie czujności przy zakupie węgla i radzi, jak nie paść ofiarą oszustów:

Kupuj zawsze u wiarygodnych sprzedawców. Sprawdzaj autentyczność stron, możesz trafić na strony podszywające się pod spółki oferujące sprzedaż asortymentu. Nie daj się zwieść pozorom tanich i atrakcyjnych ofert towarów i usług. Kieruj się ograniczonym zaufaniem. Jeśli nie masz pewności co do wiarygodności sprzedawcy, płać przy odbiorze towaru.

Przed działaniem oszustów podszywających się pod internetowy sklep Polskiej Grupy Górniczej – PGG S.A. ostrzega  CSIRT KNF.  Link do strony:

https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/csirt-knf-ostrzega-przed-stronami-podszywajacymi-sie-pod-internetowy-sklep-polskiej-grupy-gorniczej–pgg-sa

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze