10 sierpnia br. rozpoczął się XIII malarski Plener Olkusz- Srebrne Miasto.Po raz szósty impreza miała charakter międzynarodowy. Zgromadziła ona w Bursie olkuskiej 26 artystów. Siedemnastu z Polski, w tym czterech z Olkusza: Stanisław Stach, Edyta Ulanowska, Irena Kiełtyka i Damian Pacha oraz dziewięciu zagranicznych: ze Słowacji (1), Słowenii (2), Ukrainy (3), Bułgarii (2) i z Grecji (1). Komisarzami 10-dniowego Pleneru są: jego organizator- Dyrektor BWA Centrum Kultury Stanisław Stach oraz Dorota Waligóra.

W trakcie pobytu w naszym mieście uczestnicy przeznaczą czas na twórczość artystyczną oraz na zwiedzenie miasta i okolic: Pustyni Błędowskiej, szlaku zamków jurajskich, Ojcowa i Pieskowej Skały, a także na dyskusje wewnętrzne. Artyści z Bułgarii mieli w swoich planach wyjazd do Częstochowy na uroczystości religijne. 15 sierpnia, podobnie jak u nas,  to jedno z trzech najważniejszych świąt Kościoła Prawosławnego, do którego przynależą .
Nowością godną podkreślenia w  tegorocznym Plenerze są warsztaty dla dzieci niepełnosprawnych organizowane przez Klub Osiedlowy. Dokonania dzieci zostaną pokazane w listopadzie w ramach wystawy poplenerowej.
O organizację Pleneru pytamy Pana Stanisława Stacha.
– W jaki sposób zgromadził Pan tak liczną grupę artystów z kraju i zagranicy?
– Wyłącznie poprzez kontakty osobiste. Spotykam się z tymi kolegami na plenerach- a plener, to można powiedzieć, zawodowa potrzeba artysty, bez którego nie istnieje w środowisku i zapraszam ich do Olkusza ze świadomością, że jest po co! Wielu z nich to twórcy młodego pokolenia, wspierani przez artystów z dużym dorobkiem, np. gościmy dwóch profesorów Uniwersytetu z Wielkiego Tyrnowa w Bułgarii, profesora ze Słowacji, dwóch profesorów naszych uczelni artystycznych.
– Czego dotyczyć będzie obecny Plener?
– Nowych prac, nowych rozmyślań, nowych znajomości artystycznych.
Na inaugurację Pleneru przybyli: Starosta Powiatu Leszek Konarski, Wicestarosta Andrzej Ściążko i członek Rady Powiatu Andrzej Feliksik. Starosta, witając zebranych, wyraził zadowolenie, że możemy gościć tylu ludzi sztuki, którzy po pobycie na Ziemi Olkuskiej staną się jej nieformalnymi ambasadorami.
Korzystając z takiej okazji przeprowadziliśmy z najwyższymi przedstawicielami władz powiatowych krótki wywiad.
– Panowie Starostowie: rok temu przy podobnej, jak dziś, okazji rozmawialiśmy o zagrożonej dalszej egzystencji olkuskiego BWA w kooperacji z Nowym Sączem…
– W tym czasie udało się dokonać rozdziału i utworzyć własną, niezależną placówkę artystyczną w Olkuszu. Jej struktura wciąż jeszcze się tworzy, ale jest samodzielna, nasza. Liczymy na Pana Stacha, jako jej dyrektora, że będzie ją wzmacniał przez wzbogacanie programowe i artystyczne.
– Pan Starosta Ściążko rok temu przyrzekał, że Powiat wciąż będzie wspierał finansowo kolejne plenery. Skąd takie zainteresowanie sztuką wśród pracowników powiatowej administracji?
– Tak jest, i tak będzie – odpowiada Ściążko. – Widzimy je, jako bardzo efektywną i efektowną formę promocji Powiatu. Olkusz i okolice mają wyjątkową urodę, nie tylko przez zabytki, ale i pejzaże, urocze zakątki, ciekawych ludzi. Jesteśmy przekonani, że artyści nie tylko pokażą tę indywidualność w swoich pracach, ale opowiedzą o tym również w swoich środowiskach. Plonem Pleneru będzie także wzbogacenie o wartościowe dzieła sztuki naszej Galerii oraz ważnych placówek publicznych. Efekty tego już teraz można zobaczyć w obecnym wystroju Urzędu Powiatowego.
– Olkusz jest miastem wyjątkowym, jeśli chodzi o wielość artystów- plastyków i tych, którzy z niego wywędrowali oraz tych, którzy tu, w Olkuszu i Powiecie, mieszkają i tworzą – mówi Starosta Konarski. – To są artyści wysokiego, profesjonalnego lotu, dziełami których możemy się pochwalić. Myślę, że ich dokonania powinny być pokazane również w naszych miastach partnerskich, żeby wymienić na przykład niemieckie miasto Kyffhauser. Być może do tego miasta, a może również do innych, można próbować przenieść okresowo, na zasadzie wymiany, wystawę poplenerową, efekt artystycznych dokonań najbliższych dni. Plener to również inspiracja dla artystów innego autoramentu do dalszych poczynań twórczych. Stąd widzimy go, jako swoisty symbol czegoś znacznie szerszego, rozległego, w sensie pokazania naszych stron w różnych aspektach, a nie tylko jako jednostkową imprezę artystyczną. To już XIII Plener, z czego szósty Międzynarodowy. Każdy z nich zostawił w Olkuszu dzieła sztuki. Chciałoby się zobaczyć w Centrum Kultury Wystawę obejmującą prace ze wszystkich Wystaw Poplenerowych. Mielibyśmy ciekawy ogląd różnorodnych dokonań artystycznych i dróg, po których podążają artyści, którzy pozostawili tu swoje dzieła.
Przy golonce i pieczonych ziemniakach  do późnych godzin trwały wieczorno-nocne  rozmowy, w czasie których zawierano nowe znajomości, tworzono przyjaźnie. I ja tam byłem…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze