targi1

Dwa dni po Międzynarodowym Dniu Wolontariusza przypadającym na 5 grudnia, na scenie Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu odbyła się XI edycja Targów Wolontariatu. Od początku swojego istnienia wydarzenie propaguje bezinteresowną pomoc innym i zarazem docenia pracę osób zaangażowanych w czynienie dobra.

W teorii wolontariusz jest osobą pracującą na rzecz osób, organizacji pozarządowych i wszelakich instytucji bez wynagrodzenia materialnego. W praktyce jednak, korzyści jakie niosą ze sobą działania wolontariackie nie mają ceny, bo ciężko na pieniądze przeliczyć satysfakcję, poczucie dobrze spełnionego obowiązku, a przede wszystkim ludzkiego szczęścia i poznania nowych przyjaciół. To wartości ponadczasowe i nie do kupienia.

Każda edycja Targów ma swojego patrona. Tym razem społeczność wolontariacka oraz zaproszeni goście spotkali się pod wspólnym hasłem, będącym jednocześnie słowami Ireny Sendlerowej: „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę”. Wyrób był oczywisty, bowiem powoli kończący się rok 2018 zgodnie z państwową uchwałą jest rokiem właśnie Ireny Sendlerowej – Polki, która w czasach wojny ratowała Żydów. Oczywiście w trakcie piątkowej gali nie mogło zabraknąć krótkiej historii z życia zmarłej przed dziesięcioma laty Pani Ireny, która mimo upływu lat, dla następnych pokoleń pozostaje wzorem człowieczeństwa.

Według patronki tegorocznych Targów Wolontariatu „(…) ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem…”. Dobrych ludzi na widowni i na scenie MDK-u było mnóstwo. Cała sala wypełniła się postaciami, które kosztem własnego czasu, a nawet i pieniędzy czynią dobro pod różną postacią.

targi2

Każdy sposób pomocy jest przecież dobry, a nowych pomysłów na pomaganie nie brakuje. Świadczą o tym akcje i projekty, w które angażują się Kluby Wolontariackie działające przy olkuskich szkołach ponadgimnazjalnych w ramach Centrum Wolontariatu prowadzonego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu. We wspomnianych Klubach działają ludzie, którzy zazwyczaj pozostają bezimienni. Takie dni jak ten są okazją do podziękowań za całoroczną pracę. Wyróżnienia i upominki trafiły do uczniów każdej ze szkół, jak również do opiekunów niezwykle zgranych zespołów.

Targi Wolontariatu jak zwykle były też okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Wolontariusz Roku 2018”, zorganizowanego w ramach projektu „Potrzebujesz mnie więc jestem”. Plebiscyt ma na celu uhonorowanie osób propagujących na co dzień wolontariat i pracujących bezinteresownie dla dobra innych. Wzorem ubiegłych lat, nagrody przyznano w trzech kategoriach:

Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji

KINGA TRZCIONKOWSKA
Uczennica IV klasy Technikum Fryzjerstwa w Zespole Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu. To wolontariuszka pełna pasji pomagania. Zawsze znajduje czas dla innych. Nigdy nie może jej zabraknąć w każdej akcji realizowanej przez Klub Wolontariacki. Uczestniczy w Świątecznych Zbiórkach Żywności na rzecz swoich biedniejszych kolegów, opiekuje się osobami niepełnosprawnymi, świetnie radzi sobie z osobami starszymi, stale pomagając pensjonariuszom olkuskiego DPS-u zdobywając sobie ich sympatię. Jest wszędzie tam, gdzie jest potrzebna, jest chwalona za rzetelność, sumienność, pracowitość, zapalając przy tym innych do wolontariatu.

Najlepszy wolontariusz – uczeń

URSZULA JANUSZEK
Uczennica IV klasy Technikum w Zespole Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu. Od kilku lat sumiennie godziła swoje obowiązki uczennicy, harcerki i wolontariuszki. Nigdy nie bała się wyzwań: przygotowywała harcerską wigilię na olkuskim rynku, przekazywała Betlejemskie Światełko Pokoju, uczestniczyła w Świątecznych Zbiórkach Żywności. Realizowała zadanie Światełko Pamięci – troszcząc się o pamięć zmarłych pracowników i uczniów. Ula koordynowała przygotowanie Szlachetnej Paczki, wykonywała kartki świąteczne dla Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, brała udział w międzynarodowej akcji Good Deeds Day, kierowała pracą Klubu Ośmiu – Młodzieżowego Wolontariatu oraz podejmowała wiele innych, inspirujących działań. Urszula Januszek to sumienna, społecznie zaangażowana wolontariuszka i lubiana koleżanka.

Najlepszy wolontariusz – pedagog, propagator idei wolontariatu

JOANNA GORAJCZYK
Nauczyciel w Zespole Szkół Nr 4 im. KEN w Olkuszu. Od wielu lat jest bardzo aktywnym współpracownikiem opiekuna Klubu Wolontariackiego. To nauczyciel pełen pasji pomagania, empatii i zaangażowania w sprawy wolontariatu, któremu poświęca wiele swojego czasu. Brała udział w projekcie „Młodzież w działaniu – Olkuska Szkoła Liderów”, gdzie uczestniczyła w szkoleniach i pomagała przy projektach realizowanych przez młodzież. Uczestniczyła w Programie EuroWeek Szkoła Liderów organizowanym dla wolontariuszy i nauczycieli, co bardzo podniosło standard pracy Klubu Wolontariackiego. Co roku wraz z młodzieżą ZS Nr 4 czynnie uczestniczy w Świątecznych Zbiórkach Żywności, a także przygotowuje upominki dla seniorów olkuskiego DPS-u, dla potrzeb „Dnia Dobrych Uczynków” oraz kiermaszu świątecznego organizowanego przez Szkolny Klub Wolontariatu. Opiekuje się wolontariuszami w trakcie corocznych wycieczek turystycznych, również uczestniczy jako opiekun młodzieży w Targach Wolontariatu. Sumienna, rzetelna, pracowita. W pracę z młodzieżą wkłada całe swoje serce.

targi3

Piątkowa gala, oprócz nagrodzenia laureatów konkursu, miała swoją część artystyczną, którą przygotowała społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego. Chór z „Czwórki” zaprezentował świetnie przygotowane utwory muzyczne, a szkolny zespół pantomimy przedstawił krótki pokaz tematycznie nawiązujący do krzewienia dobra. Na scenie wystąpiła również Kinga Kasprzyk – niewidoma piosenkarka, która w tym roku zajęła 3. miejsce w konkursie „Zaczarowanej Piosenki”. Przy okazji święta wolontariuszy nie mogło także zabraknąć okolicznościowego tortu, który obok wiceburmistrz Bożeny Krok pokroiły: Anna Dela – wiceprezes Stowarzyszenia RSM oraz Katarzyna Polak – dyrektor IV LO. 

Patronat medialny nad XI edycją Targów Wolontariatu sprawował Przegląd Olkuski.

{joomplu:82453}{joomplu:82437}{joomplu:82436}

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o