schwalbach1

Tradycyjnie co dwa lata grupa olkuszan odwiedza partnerskie miasto Schwalbach am Taunus. W tym roku była to już dziewiąta wizyta za zachodnią granicą. 

Spotkania partnerskie organizowane są przez współpracujące ze sobą od 1998 roku komitety partnerskie. W Olkuszu taki komitet reprezentuje Stowarzyszenie Miasta Partnerskie, a w Schwalbach – Koło Partnerskiej Współpracy z Olkuszem.

– Do udziału w tych edukacyjnych spotkaniach przyjaźni zapraszamy mieszkańców zainteresowanych polsko – niemieckim i europejskim dialogiem oraz rozwijaniem różnorodnej współpracy partnerskiej. Tym razem do Schwalbach pojechała 34 – osobowa grupa. Byli to przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 10 olkuskich uczniów z LO nr 1, LO nr 4 oraz ZS nr 3 – opowiada Genowefa Bugajska, przewodnicząca Stowarzyszenia Miasta Partnerskie.

Podczas kilkudniowej wizyty nie mogło zabraknąć tradycyjnych spacerów po wielokulturowym Schwalbach z niemieckimi przyjaciółmi. Olkuska grupa zwiedziła też muzeum urządzeń elektrycznych firmy Braun w sąsiedniej miejscowości Kronberg. Zaplanowaną „niespodzianką” dla strażaków z Olkusza było z pewnością spotkanie z inspektorem pożarnictwa Dietmarem Gillesem, szefem OSP w Schwalbach. Dzięki temu być może do naszego miasta trafi niebawem niemiecki wóz strażacki.

schwalbach2

W ramach partnerskiego, międzypokoleniowego spotkania przygotowano specjalny program dla młodzieży. W jego ramach odbyła się m. in.  wizyta  w Gimnazjum A. Einsteina. Olkuscy uczniowie przedstawili tam swoistą dokumentalną lekcją, czyli filmowo- muzyczną etiudę „Wolność- znaczy Freiheit” o ważnych dla Polski, Niemiec i Europy historycznych wydarzeniach z lat 1980-1989. Młodzież odwiedziła również Frankfurt nad Menem.

W tym roku program partnerski uzupełniono o dodatkową wakacyjną część edukacyjno- turystyczną. W ramach cyklu „Poznajemy Niemcy- w poszukiwaniu polskich śladów…” grupa odwiedziła m.in. średniowieczne naddunajskie miasta Bawarii Dolnej: Ratyzbonę i Landshut oraz centra pielgrzymkowe w Sammarei i Osterhofen. – Wyznaczyliśmy sobie dodatkowe zadanie, by poznając Niemcy, poszukiwać śladów związanych z Polską. Gdy zwiedzaliśmy kolejne ważne w Hesji miasto Darmstadt, kiedyś stolicę Wielkiego Księstwa Hessen-Darmstadt, udaliśmy się przez historyczne śródmieście do monumentalnego kościoła św. Ludwika. Tam znaleźliśmy informacje o historii świątyni w języku polskim. Zwiedziliśmy także centrum niemieckiej sztuki secesyjnej na Wzgórzu Matyldy. W jednym z budynków z XIX wieku zorganizowano spotkanie z Manfredem Mackiem, rzecznikiem prasowym Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej, który barwnie przybliżył bogatą historię i zadania instytutu. Zwiedzając Darmstadt nie można pominąć ostatniego projektu austriackiego artysty architekta Hundertwassera z 2000 r. „Waldspiralle- Leśna spirala”, czyli budynku mieszkalnego imponującego falistym kształtem i kolorystyką – opowiada Genowefa Bugajska.

schwalbach3

Kulminacyjnym punktem wizyty w Schwalbach był wieczór partnerski, który olkuszanie spędzili w Centrum Kultury przy Ratuszu, gdzie przewodniczący Koła Partenrskiej Współpracy Guenter Pabst zaprosił do obejrzenia interesującej wystawy fotograficznej „Życie żydowskie w Lublinie”, przygotowanej we współpracy z Centrum Brama Grodzka w Lublinie. Podczas uroczystego przyjęcia, wydanego przez miejscowy magistrat, olkuszanie spotkali się z burmistrz Christiane Augsburger. W imieniu olkuskiej delegacji Genowefa Bugajska podziękowała za kolejny już rok współpracy, przekazała też szefowej miasta prezent od burmistrza Romana Piaśnika z okazji 25. rocznicy samorządu w Polsce – flagę Olkusza.

-Program przygotowany przez członków Koła Partnerskiego w Schwalbach, we współpracy z  Wydziałem Spraw Socjalnych i Kształcenia Młodzieży,  Gimnazjum A. Einsteina oraz goszczących nas rodzin uznajemy za bardzo udany. Już planowana jest rewizyta, także z udziałem młodzieży, czyli spotkanie partnerskie 2016 w Olkuszu – dodaje Genowefa Bugajska.

Zorganizowanie wizyty w Niemczech było możliwe dzięki finansowemu wsparciu projektu przez UMiG Olkusz oraz dofinansowaniu z fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży/DP Jugendwerk. Zarząd Olkuskiego Stowarzyszenie Miasta Partnerskie dziękuje serdecznie wszystkim uczestnikom wizyty za aktywność, godne reprezentowanie i promowanie Olkusza, a młodzieży za profesjonalnie przygotowany program artystyczny pod kierunkiem Marii Masłowskiej.

Fot. Olkuskie Stowarzyszenie Miasta Partnerskie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Racjonalna
Racjonalna
8 lat temu

Ludzie, czy wy jesteście nienormalni? Zamierzacie pluć jadem i szerzyć nienawiść za to co było kiedyś? O historii trzeba pamiętać, ale przyszłość buduje się razem. Zapewne mianujecie się wierzącymi, macie zakłamane hasła na ustach, które wam wtłoczono w głowy, więc pytam: GDZIE WASZA MIŁOŚĆ DO BLIŹNIEGO?! Słabo się robi czytając tak nienawistne komentarze. Zróbcie coś sensownego ze swoim życiem, zamiast siedzieć przed monitorem i wypluwać złość. To świadczy jak marnymi ludźmi jesteście. Osoby, o których mowa w artykule przynajmniej się starają, budują coś wartościowego, za to należy im się pochwała.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”Słowianin”]http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/roszczenia-majatkowe-niemcow-przesiedlency,194,0,1876674.html

Bez komentarza[/quote]

Czy już wiesz kto wg współczesnej historii ukierunkowanej aktualną polityką jest złodziejem ?

Władziu
Władziu
8 lat temu

Czy Olkusz stracił już kontakty z miastem braterskim Bjerringbro? Przed urzędem nie ma już nawet tablicy….

Młody
Młody
8 lat temu

„Dzięki temu być może do naszego miasta trafi niebawem niemiecki wóz strażacki.”

nowy czy złomowany, szrotowy ?

Młody
Młody
8 lat temu

Rewanż pewnie niedługo i Schwalbachy będą w poszukiwaniu niemieckich śladów w Olkuszu a potem komparacja – kto więcej znalazł …

Słowianin
Słowianin
8 lat temu

Cytuję :
”W poszukiwaniu polskich śladow w Schwalbach”

Jak najbardziej poszukiwanie sladów:
– wywiezionych przez niemców polaków cywilów w tym dzieci podczas wojny którzy nigdy nie powrócili do ojczyzny
– mogił polskich żołnierzy którzy zginęli na terenie niemiec
– zrabowanych nam przez niemców dzieł sztuki itp
– współcześnie uprowadzanych do niemieckich burdeli młodych polek