DSCF5077

Prawdziwe tłumy towarzyszyły otwarciu dorocznej wystawy „Artyści Olkuscy”, które miało miejsce w piątek, 24 maja, w olkuskim BWA. Tegoroczna edycja była osiemnastą w historii imprezy. Wernisaż, w zastępstwie dyrektora Stanisława Stacha, otworzyli Iwona Pieniążek i Olgerd Dziechciarz.

Wystawa Artystów Olkuskich to impreza cykliczna, organizowana przez Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych od początku istnienia Galerii, czyli od 18 lat. W tym corocznym wydarzeniu bierze udział wielu twórców, w gronie których znajdują się tak zawodowi plastycy, jak i amatorzy. To jedyna taka wystawa w Olkuszu.

DSCF5035

Podczas tegorocznej imprezy swoje prace zaprezentowało czterdziestu czterech artystów z terenu powiatu olkuskiego, wśród których znaleźli się: Adam Sowula, Aleksandra Świerczek, Alicja Krawiec, Andrzej Karoń, Anna Kajda, Anna Płachecka-Śniadach, Anna Sułek, Anna Wójcik, Bożena Dessauer, Damian Pacha, Elżbieta Domagała, Ewa Dychtoń, Grażyna Karcz, Ignacy Skupiński, Ireneusz Kamiński, Iwona Skupińska, Jacek Majcherkiewicz, Jacek Włodarczyk, Jadwiga Chałupka, Jadwiga Karoń, Jan Kowal, Józefa Misia Bik, Karolina Skupińska, Katarzyna Kędzierska, Kazimiera Zbieg, Klaudia Zub-Piechowicz, Krystyna Grabowska, Łukasz Dwornik, Marek Habinka, Maria Mól, Maria Stachurska, Maria Witek, Marianna Lewowska, Mariusz Połeć, Michał Kwarciak, Mirosław Michalski, Ryszard Ślęczka, Samvel Paremuzyan, Stanisław Jakubas, Sylwia Grossman, Teresa Mitka-Dziechciarz, Tomasz Musiał, Urszula Stodulska i Wiesława Kluczewska.

DSCF5116

Wernisaż, na który przybyło do BWA kilkadziesiąt osób, rozpoczął się od słów powitania wygłoszonych przez Olgerda Dziechciarza. Prowadzący podziękował wszystkim za tak liczne przybycie i wsparcie dla pracowników Galerii i samej instytucji. Nieprzypadkowo prowadzący ubrani byli w czarne podkoszulki z rzucającym się w oko białym napisem: „Ratujemy BWA Olkusz” – był to znak protestu wobec zamiaru likwidacji tej zasłużonej placówki przez władze miejskie i wcielenie jej w struktury olkuskiego MOK-u.

Po słowach powitania artyści odebrali symboliczne upominki, w tym towarzyszący wystawie katalog i kwiaty.

DSCF5024

DSCF5042

Co do samej wystawy – po raz kolejny mieliśmy do czynienia z olbrzymią różnorodnością spojrzeń na świat, od realistycznego po abstrakcyjne. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, ekspozycja objęła nie tylko prace malarskie, ale również fotografię, rysunek, ceramikę, a nawet grafikę komputerową (choć obrazów było zdecydowanie najwięcej). Wśród prac malarskich dominowały pejzaże i portrety, z kolei na fotografiach można zobaczyć np. widoki Olkusza i okolic; nie zabrakło też zdjęć portretowych i fotografii artystycznej, czy prac wykonanych techniką własną.
Część oficjalną imprezy zakończyło wykonanie wspólnej pamiątkowej fotografii.

Podczas wernisażu zbierano także podpisy wyrażające sprzeciw wobec likwidacji Galerii BWA. Cały czas można również podpisywać petycję w tej sprawie, pod linkiem:
https://podpisz.to/petycja/ratujmy-galerie-bwa-w-olkuszu,452?fbclid=IwAR1aEW_TlLTBRHHlqH5U5T089E1D4VktFTnobDMNhPTZvEZHpOFHIsjQUAc

„Bardzo prosimy o wsparcie w walce o utrzymanie Galerii BWA Olkusz i uratowanie wysokiego statusu, jakim cieszy się nasza instytucja. Prosimy o listy poparcia, apele i zmobilizowanie środowiska artystycznego, i podpisanie niniejszej petycji” – proszą pracownicy instytucji.

W najbliższy wtorek, 28 maja, o godzinie 13.00 pod Urzędem Miasta w Olkuszu rozpocznie się manifestacja przeciwko zamiarowi likwidacji Galerii BWA.

DSCF5063

DSCF5055

DSCF5092

DSCF5094

DSCF5130

DSCF5132

DSCF5118

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze