wesele

Nieco później niż większość uczestników ogólnopolskiej akcji – również mieszkańcy gminy Trzyciąż wzięli udział w narodowym czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Po raz trzeci organizacją wydarzenia zajęła się Biblioteka i Ośrodek Animacji Gminy Trzyciąż, która wykorzystała jako naturalną scenografię urokliwe wnętrze izby regionalnej „Białego Domku” oraz zabytkowego spichlerza w Imbramowicach.

Jako, że ideą narodowego czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi  na piękno polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, akcja w gminie Trzyciąż została skierowana głównie do młodzieży szkolnej, ale włączyli się w nią także liczni dorośli. Rozpoczęto w „Białym Domku” od wspólnego oglądania ekranizacji „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Następnie utworzony przez młodzież ze szkół w Jangrocie i w Suchej barwny, korowód weselny z młodą parą na czele, przy akompaniamencie akordeonu Przemysława Żaby z Jangrota, wyruszył do zabytkowego spichlerza przy klasztorze sióstr Norbertanek  w Imbramowicach. Przygotowano tam dekoracje z motywami ludowymi, weselny stół, który stworzyły nastrój uroczysty i godny wiejskich godów. Dopełnieniem całości była pachnąca smakowicie wystawa kołaczy weselnych, upieczonych przez mieszkanki Imbramowic, Trzyciąża, Lgoty i Podchybia.

Wprowadzając zgromadzonych w czytelniczy nastrój, młodzież  z Jangrota przedstawiła prezentację multimedialną na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego i genezy utworu „Wesele”. Następnie rozpoczęto czytanie utworu, oczywiście z odpowiednia oprawą teatralną. W przerwie taniec chocholi zaprezentowali uczniowie z Suchej, którzy kontynuowali głośną lekturę „Wesela”. Oprócz uczniów do czytania przyłączyli się mieszkańcy Imbramowic .

Dziękując szkołom i uczestniczkom konkursu na kołacz weselny, organizatorki wręczyły im nagrody książkowe – egzemplarze dramatu Stanisława Wyspiańskiego, opatrzone okolicznościową pieczęcią otrzymaną od Prezydenta RP. Na zakończenie z przyjemnością próbowano weselnych kołaczy, których staropolski smak okazał się wyśmienity.

{joomplu:71698}{joomplu:71684}{joomplu:71669}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze