trzej królowie

6 stycznia ulicami kilku miejscowości powiatu olkuskiego przemaszerują Orszaki Trzech Króli. Pierwszy raz tego typu uroczystość zorganizowano w Bukownie dwa lata temu. Rok później orszak odbył się także w gminie Bolesław. Teraz do tego grona dołączył Olkusz i Wolbrom.

W gminie Bolesław rozpoczęcie orszaku zaplanowano o godz. 14.30 pod Dworkiem w Krzykawce, skąd uczestnicy wyruszą do kościoła w Małobądzu. O godz. 15.30 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru Kantare oraz Kapeli Góralskiej Ciupaga. Na parkingu kościelnym uczestnicy orszaku wezmą udział w kolędowaniu i biesiadzie przy góralskich watrach. Do udziału w uroczystości zapraszają: wójt Krzysztof Dudziński i Rada Gminy Bolesław, Centrum Kultury w Bolesławiu, Parafia Polskokatolicka w Krzykawie – Małobądzu, a także sołtysi Krzykawki i Ujkowa Nowego oraz Koło Gospodyń Wiejskich Krzykawka.

orszak trzech króli bolesław

Orszak w Bukownie wyruszy o godz. 10.00 z placu przed Centrum Kultury do Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Andrzeja Boboli. Tam o godz. 11.00 zostanie odprawiona msza św. W role królów wcielą się: burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Gmitruk oraz przedstawiciel mieszkańców Zbigniew Urbański. Orszak poprowadzi radny Jerzy Rosa. Uczestnikom towarzyszyć będą pastuszkowie i aniołkowie, czyli dzieci i młodzież z sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie oraz Efendi Clue. Nie zabraknie również Marii (Agnieszka Rosa), Józefa (Tadeusz Kańczuga) i Heroda (Piotr Wojdyło). Organizatorem uroczystości jest Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie oraz Parafia pw. św. Andrzeja Boboli.

orszak trzech króli bukowno

W Olkuszu trzej królowie w towarzystwie mieszkańców wyruszą po nabożeństwach z trzech kościołów: pw. św. Andrzeja Apostoła, pw. św. Maksymiliana oraz pw. Dobrego Pasterza. W każdej z tych parafii na początek zostaną odprawione msze o godz. 10.00. Wszyscy uczestnicy spotkają się na placu dworcowym, skąd wspólnie przemaszerują na rynek. Tam zaplanowano wspólnie kolędowanie. Honorowy patronat nad olkuskim orszakiem sprawuje biskup diecezji sosnowieckiej ks. Grzegorz Kaszak. Będzie to pierwsza tego typu uroczystość w Olkuszu.

Na wolbromski rynek orszak wyruszy o godz. 11.00 z trzech miejsc: spod Gimnazjum nr 4 ul. Miechowską, z placu autobusowego ul. Żwirki i Wigury oraz z placu autobusowego ul. Mariacką. Gdy już wszyscy dotrą na rynek, odbędą się tam jasełka, po których  w kościele św. Katarzyny zostanie odprawiona msza św.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ciekawe
ciekawe
6 lat temu

Gdzie się podział nasz ukochany doświadczony burmistrz,że nie organizuje z proboszczami(przecież będzie JE biskup Kaszak) Święta Trzech Króli C+M+B CO???? się stało może chory na grypeee!!!!!!!!!!!

rozsądny
rozsądny
6 lat temu

[quote name=”Chcę wiedzieć”]Co z transportem po Olkuszu podczas orszaku? Czy stanowisko osła z góry już zarezerwowane ? :).[/quote]
transport zapewnia PWiK nowo zakupionymi pojazdami – cena transportu jak za zboże (dla osłów też)

Chcę wiedzieć
Chcę wiedzieć
6 lat temu

Co z transportem po Olkuszu podczas orszaku? Czy stanowisko osła z góry już zarezerwowane ? :).

cry
cry
6 lat temu

[quote name=”Chcę wiedzieć”]A kto w Olkuszu będzie Herodem? No i kto osiołkiem ? Mieszkańcy pewnie chętnie by wytypowali kwiat lokalnej polityki :).[/quote]
A żłób? Żłób, czy będzie? Gdybym miał szansę jakoś się do niego pierwszy dopchać, to może bym i poszedł, ale, jak znam życie, najlepsze miejsca przy tym sprzęcie z góry na kilka pokoleń zarezerwowane, więc chyba odpuszczę.

IV Król
IV Król
6 lat temu

Znam takich , jeden mieszka na A.K a drugi J.P II.

Chcę wiedzieć
Chcę wiedzieć
6 lat temu

A kto w Olkuszu będzie Herodem? No i kto osiołkiem ? Mieszkańcy pewnie chętnie by wytypowali kwiat lokalnej polityki :).