gra miejska1

Szósta Gra Miejska przygotowana przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu była nieco inna niż dotychczasowe. Młodzież zaprosiła swoich rówieśników do plenerowej lekcji historii pod nazwą „Solidarność: droga do wolności”.

W poniedziałkowej grze terenowej, na którą złożyło się trzynaście różnych punktów, udział wzięło dziewięć zespołów z różnych szkół. W trasę wyznaczoną szlakiem najważniejszych miejsc nawiązujących do początków olkuskiej Solidarności w latach 1980-1982, wyruszyło ponad sto osób.

– Represje członków Solidarności, często brutalne przesłuchania, aresztowania i próby werbowania do Służb Bezpieczeństwa – z tym w trakcie gry musieli zmierzyć się uczestnicy naszego projektu – mówi Michał Masłowski, prezes Klubu Historycznego im. AK.

gra4

Młodzież jak zwykle mocno zaangażowała się w organizację Gry Miejskiej. Modę, makijaż oraz sposób bycia tamtych czasów, członkowie klubu idealnie przenieśli do współczesnej codzienności. Na mapie gry rozlokowano także kilka ważnych punktów, charakterystycznych dla PRL-u w Olkuszu. Uczestnicy gry dotarli m.in. na ul. Mickiewicza, gdzie przed laty znajdowała się Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna, byli pod Kopcem Kościuszki i w I LO gdzie wmurowano pamiątkową tablicę i umieszczono krzyż na znak pamięci o wydarzeniach i bohaterach z początku lat 80. XX na ziemi olkuskiej. Nie tylko miejsca, ale także postacie nawiązywały do tamtych czasów. Organizatorzy wcielili się w role m.in. Marii Jędrysik, Stanisława Gila, Józefa Januszka, czy Gerarda Barczyka.

Niektórzy z uczestników VI Gry Miejskiej w terenie spędzili blisko sześć godzin. Jak zwykle po drodze odwiedzali wskazane punkty oraz musieli wykazać się znajomością historii. Zbierali też punkty, które pozwoliły wyłonić najlepszą z ekip. Wygrała drużyna IV LO pod kierunkiem Małgorzaty Krzemień.

gra1

– Bardzo się cieszę, że młodzież dotyka kolejnych ważnych wątków historycznych na naszym terenie. Trudna historia Olkusza dotyczy bowiem nie tylko czasów wojennych, ale także tych bliższych nam. W ubiegłym roku byliśmy w Trójmieście na obchodach „Grudnia ’70”. Ta wizyta stała się natchnieniem dla nowej formuły Gry Miejskiej – podkreślał Michał Masłowski.

Powodzenie kolejnej terenowej lekcji historii sprawiło, że w klubie już myśli się o następnych eventach. Wszystko wskazuje na to, że poniedziałkowe wydarzenia przełożą się na projekt edukacyjny związany z 35. rocznicą wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego.

VI Gra Miejsca „Solidarność: droga do wolności”
Organizator: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Po Prostu Działaj, MOK Olkusz, NSZZ Solidarność Delegatura w Olkuszu, IV LO w Olkuszu, Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

Patronat Honorowy: burmistrz Roman Piaśnik, Józef Pilch – wojewoda małopolski, starosta Paweł Piasny, posłanka Agnieszka Ścigaj, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Polski Teatr Historii, Ryszard Terlecki – Wicemarszałek Sejmu RP.

Sponsorzy: UMiG Olkusz, NSZZ Solidarność Olkusz, Ryszard Proksa, Zbigniew Świerczek, Leszek Rusek, IPN Kraków.

Patronat medialny: Przegląd Olkuski

gra3

gra6

gra5

gra2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze