Bukowno

Bukowno było pierwszą gminą w powiecie olkuskim, która postawiła na miejski monitoring wizyjny: pierwsze kamery zainstalowano jeszcze w 2008 roku, a następnie co roku system był rozwijany oraz zwiększał się obszar objęty działaniem kamer. Jeszcze w tym roku pojawią się ponadto kolejne: to efekt pozyskanego przez nasz samorząd dofinansowania. 

Przy wprowadzaniu systemu kilkanaście lat temu, miejsca objęte monitoringiem wytypowano na podstawie zgłoszeń mieszkańców: obecnie 36 kamer znajduje się w 24 lokalizacjach, takich jak m.in. skrzyżowania, park miejski, place zabaw, tunel PKP, targowisko czy parkingi. Władze Bukowna podkreślają, że system ten ma istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa w mieście i na pewno warto inwestować w jego dalszą rozbudowę.

W ostatnim czasie Bukowno pozyskało dotację z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 na projekt „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Miasta Bukowno poprzez modernizację i rozbudowę systemy monitoringu wizyjnego”. Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tegorocznej edycji programu „Razem bezpieczniej” „[…] podobnie jak w roku ubiegłym jako priorytetowe projekty traktowane były te, które przewidywały działania związane z budową/modernizacją/doposażeniem przejść dla pieszych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych z uwzględnieniem budowy/modernizacji systemów monitoringu miejskiego, a także działania w obszarze bezpieczeństwa dzieci”.

Bukowno, obok Biecza i Dębna, otrzymało najwyższe dofinansowanie w Małopolsce, sięgające rzędu 100 tys. złotych: „Projekt o łącznej wartości ponad 130 tys. zł obejmie modernizację i rozbudowę istniejącego systemu monitorowania miasta. Zostanie wymienionych sześć kamer, które były dotąd umiejscowione w najbardziej newralgicznych punktach, ale obecnie nie pozwalają już na skuteczne prowadzenie działań prewencyjno-rozpoznawczych ze względu na niską jakość przekazu wizyjnego, co utrudnia wykrywanie sprawców przestępstw czy innych naruszeń prawa. System zostanie dodatkowo rozbudowany o kolejnych szesnaście kamer, które zostaną zlokalizowane w czternastu lokalizacjach. Miejsca nowo projektowanych punktów sieci monitoringu zostały wskazane w efekcie konsultacji z lokalnymi przedstawicielami Policji, którzy, jako osoby będące najbliżej spraw związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na terenie Bukowna, najlepiej znają potrzeby dotyczące podniesienia poziomu bezpieczeństwa w konkretnych lokalizacjach” – komentuje Wiceburmistrz Miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze