1

To hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody. Z tej okazji w olkuskim MOK – u odbyła się konferencja i drugi etap konkursu krasomówczego „ekoTEATR”, którego głównym organizatorem było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Olkuszu. Najlepsze szkoły otrzymały zdroje wodne.

Zanim zaproszeni goście obejrzeli szkolne występy, o idei Dnia Wody opowiedziała Agata Kanpik, Powiatowy inspektor Sanitarny. – Stały dostęp do wody pitnej jest podstawową potrzebą i prawem każdego człowieka – takie przesłanie powinno towarzyszyć wszystkim rządom, ludziom, którzy decydują o tym, co dzieje się w każdym kraju. Tylko 1 proc. słodkich wód nadaje się do spożycia. Zasobów wody mamy więc naprawdę niewiele. 200 mln ludzi na świecie cierpi z pragnienia – mówiła Agata Knapik.

2

Po części oficjalnej ubliczności zaprezentowały się szkoły z czterech gmin, na terenie których działa PWiK Sp z o. o. to zwycięzcy eliminacji, które w każdej z gmin odbyły się jeszcze w ubiegłym roku.
Decyzją jury pierwsze miejsce zdobyły uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego w Witeradowie: Emilia Latecka, Zuzanna Kubańska, Barbara Bąchór, Wiktoria Filarska i Maja Wróblewska. Przyznano również trzy wyróżnienia dla: Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bukownie, Szkoły Podstawowej w Chechle i Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Krzykawie.
Każda z placówek otrzyma zdrój wodny podłączony bezpośrednio do sieci wodociągowej nowego systemu zaopatrzenia w wodę.
Wyróżnienia w postaci nagrania filmu ekologicznego i wycieczki do Warszawy otrzymały Zofia Mittmann i Oliwia Rogóż ze Szkoły Podstawowej w Osieku.
Prezes Wodociągów Alfred Szylko zapowiedział, że konkurs będzie odbywał się cyklicznie. -To nowatorski, kreatywny konkurs krasomówczy, który zawdzięczamy bardzo pomysłowemu Panu Przemkowi Kani – dr hab., profesorowi nadzwyczajnemu na Wydziale Teatru Tańca i Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Prezesowi Zarządu STL w Olkuszu. Dzięki swojej bardzo obszernej wiedzy z zakresu teatrologii oraz ogromnemu doświadczeniu aktorskiemu stworzył wraz ze swoim Stowarzyszeniem oraz pozostałymi współorganizatorami, inicjatywę która łączy ekologię z teatrem, sztuką i literaturą – mówi prezes Alfred Szylko.

3

Organizatorem konkursu było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu Sp. z o. o., przy współudziale Stowarzyszenia Literacko – Teatralnego w Olkuszu oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu. Organizatorzy kierują szczególne podziękowania do dyrektor Beaty Soboń oraz całego zespołu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu za udostępnienie sali kinowej oraz fachowe wsparcie techniczne i merytoryczne, a także dyrektor Maridzie Zoń oraz całemu zespołowi gastronomicznemu olkuskiej „Budowlanki” za przygotowany catering.

4

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem: prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierza Koprowskiego, Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jarosława Foremnego, olkuskiego burmistrza Romana Piaśnika, burmistrza Bukowna Mirosława Gajdziszewskiego, wójta gminy Klucze Norberta Bienia oraz wójta gminy Bolesław Krzysztofa Dudzińskiego.

To nie koniec obchodów Światowego Dnia Wody. Druga część konferencji zaplanowano na 12 kwietnia. Wówczas poznamy laureatów konkursu literacko – plastyczno – ekologicznego „Chrońmy źródła wody”.

5

7

8

9

10

11

12

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze