Właśnie pod takim hasłem w sali Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu odbyło się spotkanie informacyjno- edukacyjne dotyczące możliwości uczestniczenia w programach dla wolontariuszy w ramach współpracy europejskiej. Organizatorami seminarium są: Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” we współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji młodzieży „Strim” oraz PiMBP w Olkuszu.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować to spotkanie. Mam nadzieję, że dzięki niemu uczestnicy dowiedzą się więcej na temat wolontariatu i zechcą podjąć jakieś działania w tym kierunku – mówi Genowefa Bugajska, prezes Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”. Podczas spotkania zostały omówione możliwości europejskiego programu EVS, który umożliwia młodym ludziom lub grupie młodzieży podjęcie pracy społecznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i krajach sąsiadujących. – EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną- informuje Izabela Górska, koordynatorka projektów Wolontariatu Europejskiego. Dodaje, że wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia. Nie musi też znać języków obcych na określonym poziomie. Wyjechać może każdy pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, kto ma motywację i jest kreatywny. Na spotkaniu omówiono również możliwości,jakie daje realizacja programu „Młodzież w działaniu”. Wskazano też główne cele jakimi są: aktywne uczestnictwo młodzieży w życiu społecznym Europy, budowanie wzajemnego zrozumienia między młodymi ludźmi i jakości wsparcia dla młodzieży oraz zapewnienie solidarności między nimi.

Wolontariusze zapewniają, że priorytetowe są tu: uczestnictwo młodzieży, europejskie obywatelstwo, różnorodność kulturowa oraz włączenie młodzieży z mniejszymi szansami na rozwój. – Uważam, że takie spotkania są potrzebne. Dzięki nim możemy wymieniać się poglądami oraz utwierdzić się w przekonaniu, że warto pomagać. Ja sama dopiero w liceum dowiedziałam się, że można brać udział w takich seminariach i należeć do wolontariatu. Obecnie jestem członkinią Stowarzyszenia „Wszyscy dla wszystkich” w osiedlowym klubie „Przyjaźń” na Pakusce – mówi Monika Jurek, uczennica II LO w Olkuszu. Omówiono również wolontariat dla seniorów w ramach programu Grundtvig. – Jestem bardzo aktywną seniorką i cieszę się, że mogę brać udział w tym spotkaniu. Ludzie pracujący na międzynarodowej płaszczyźnie są bardzo otwarci, przez co nie czujemy granicy. Trzeba pamiętać, że my przekazujemy wiedzę młodzieży, ale ona w pewnym sensie uczy też nas – mówi Danuta Schewitz, reprezentantka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Bardzo nas cieszy, że są tu obecni seniorzy. To nas niesamowicie mobilizuje- dodaje Izabela Górska. O swojej dotychczasowej pracy mieli okazję opowiedzieć europejscy wolontariusze ze stowarzyszenia Strim, które powstało w 2001r., by promować ideę wielokulturowości oraz pomagać ludziom w realizacji ich pomysłów.- Głównym filarem naszej działalności jest praca w Wolontariacie Europejskim. Co roku wysyłamy oraz przyjmujemy wielu wolontariuszy z krajów Unii Europejskiej, z Europy Wschodniej i Kaukazu oraz z Ameryki Południowej – informuje Izabela Górska.

Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z wolontariuszami z Niemiec oraz z Włoch. Przygotowali oni prezentacje oraz Quiz. Dla najlepszych czekały nagrody. – Mam nadzieję, że udało mi się choć w pewnym stopniu zachęcić uczestników do pracy wolontaryjnej. Ja jestem tym zachwycona i bardzo podoba mi się wasz kraj- mówi Anna Kathrin Albers, wolontariuszka z Niemiec. To nie jest pierwsze tego typu spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie”, które w przyszłym roku będzie świętowało swoje piętnastolecie. Jego reprezentanci brali ostatnio udział w Konferencji na temat poszerzenia międzynarodowej pracy z młodzieżą o edukację międzypokoleniową. – Praca na tym szczeblu jest dla nas bardzo ważna i chcemy się dalej rozwijać, aby móc szerzyć wiedzę na temat wolontariatu wśród ludzi już zainteresowanych tymi działaniami oraz ludzi, którzy jeszcze nic na ten temat nie wiedzą, a ich jest naprawdę sporo.- mówi Genowefa Bugajska. – Spotkania takie są bardzo potrzebne, aby młodzież miała możliwości rozwoju nie tylko pod względem teoretycznym, ale przede wszystkim praktycznym. Dzięki nim młodzi ludzie uczą się samodzielnego myślenia, logicznego wyciągania wniosków oraz zadawania pytań. Sądzę, że takich spotkań jest w Olkuszu zdecydowanie za mało, ale myślę, że uda nam się to zmienić- mówi Agnieszka Głowacka, członkini stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”.

Seminarium „Wolontariat Europejski- czy warto i jak?- dobre praktyki…” jest odpowiedzią na potrzeby tych, dla których działanie na rzecz innych jest stałym elementem aktywności społecznej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze