narczyt01

W minioną sobotę cała Polska czytała utwory Sienkiewicza. W realizacji inicjatywy „Narodowe Czytanie”, zapoczątkowanej przez kancelarię prezydenta RP dwa lata temu, nie mogło zabraknąć Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. Tym razem w całym kraju organizowane były imprezy, których głównym zadaniem była popularyzacja twórczości pierwszego polskiego noblisty – Henryka Sienkiewicza.

 Prawdopodobnie nie ma Polaka, który nie przeczytałby chociaż jednej książki tego pisarza. Niemal każda z nich weszła do kanonu polskiej literatury. Niestety, większość z nas sięgało po nie w szkole, a jako dorośli ludzie zapominamy o tym, że „Potop”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”, „Krzyżacy”, „Quo vadis”, „W pustynie i w puszczy” oraz wiele, wiele innych to dzieła wybitne, bez względu na epokę, w której żyją ich czytelnicy.

 

Przyłączyć się do akcji można było indywidualnie, w zaciszu własnego domu, bądź też kolektywnie, jak to miało miejsce w czytelni olkuskiej Biblioteki. Cel był jeden: przypomnieć sobie, że język polski, choć trudny, to jest piękny i wszyscy powinniśmy sięgnąć po dzieła, które są kwintesencją tego piękna. Para prezydencka zaproponowała, aby w tym roku poczytać wspólnie „Trylogię”. – „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze – argumentował Bronisław Komorowski.

Podczas sobotniego „Narodowego Czytania” fragmenty „Trylogii” przeczytali wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń, a także przedstawiciele szkoły, która w tym roku była partnerem Biblioteki w tym przedsięwzięciu: dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Tomasz Lis, dwie nauczycielki języka polskiego w tej szkole: Beata Banasiewicz i Agnieszka Goździelska oraz uczniowie: Klaudia Kurek, Kamila Łaskawiec, Adam Kluczewski i Igor Wyrodek.

Każdy uczestnik imprezy otrzymał pamiątkowe podziękowanie od prezydenta RP. – Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w tegorocznej inicjatywie. Czytającym, za piękną interpretację jednego z najwybitniejszych dzieł rodzimej literatury, a uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, naszym czytelnikom – za wyjątkową postawę oraz wsparcie naszej akcji. Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok – dziękują dyrekcja i pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Fot. PiMBP w Olkuszu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze