Z satysfakcją informujemy, że jesteśmy jedyną szkołą ponadgimnazjalną w powiecie olkuskim i województwie małopolskim, która podjęła współpracę z Kopalnią Soli w Wieliczce. Tylko nasi uczniowie, mają możliwość dotarcia do niedostępnych dla przypadkowych turystów podziemnych labiryntów bezcennego zabytku kultury materialnej świata, wpisanego w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Realizacja projektu geograficzno – ekonomicznego z możliwością wykorzystania języka angielskiego to największa korzyść dla uczniów, którzy doceniają praktykę i wysokie standardy nauczania.
Dnia 21 maja 2014r. I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu nawiązało współpracę z Kopalnią Soli w Wieliczce dzięki porozumieniu dyrektora szkoły, pani Ireny Majdy i członka zarządu kopalni, pana Marcina Andrukowicza, gdzie uczniowie będą realizować projekty edukacyjne z geografii i przedsiębiorczości w celu wspierania procesu dydaktycznego. Nasze projekty edukacyjne, umożliwiające rozwijanie zainteresowań geograficznych, geologicznych oraz ekonomicznych, kierujemy głównie do uczniów klas matematyczno – geograficznych, a szczególnie do klasy Ib matematyczno-geograficznej z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie, która rozpocznie naukę w I LO w roku szkolnym 2014/2015.
W podziemnych wyrobiskach odbywają się nowatorskie zajęcia dla młodzieży opierające się na eksperymentach z zakresu geografii, geologii, hydrologii, które uczeń wykonuje samodzielnie pod kierunkiem doświadczonych geologów. Każdy uczestnik, wyposażony w odpowiedni sprzęt i ubiór, otrzymuje zestaw materiałów pomocniczych do podziemnych badań. Na trasie turystycznej, liczącej 23 komory, różnorodnych podziemnych wyrobisk, solankowych jezior, solnych rzeźb, płaskorzeźb odwołujących się do tradycji religijnych, historycznych i górniczych, licealiści realizują drugi projekt z przedsiębiorczości, który będzie prowadzony także w języku angielskim. Po zapoznaniu się z atrakcjami kopalni i jej ofertą turystyczną uczniowie poznają na zajęciach warsztatowych jak tworzy się wizerunek kopalni oraz w jaki sposób prowadzone są badania marketingowe nad którymi będą pracować podczas kolejnych wizyt . Całość projektu będzie realizowana pod ziemią na głębokości 135 metrów. Projekt zostanie zakończony opracowaniem prezentacji multimedialnej, którą omówimy na ostatnim spotkaniu w czerwcu 2015 roku.
Zachęcamy uczniów trzecich klas gimnazjów do nauki w klasie matematyczno– geograficznej a zarazem uczestnictwa w nowatorskim projekcie edukacyjnym. Koordynatorami projektu są : mgr Aneta Kasprzyk i mgr Grzegorz Kaszewski
Tekst: I LO w Olkuszu