academica wypozyczalnia

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu nieustannie się rozwija, przyciągając coraz większe grono czytelników. Kolejną nowością jest Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica. Sieć ta zapewnia korzystającym z zasobów olkuskiej placówki dostęp do najnowszych wydawnictw naukowych w formie cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych.

Academica to wypożyczalnia zbiorów naukowych w wersji cyfrowej, będąca alternatywą dla tradycyjnego modelu wypożyczeń międzybibliotecznych. Jedną z jej podstawowych zalet jest łatwość dostępu do konkretnej publikacji z ominięciem obowiązującego systemu, polegającego na przesyłaniu pocztą poszczególnych tytułów. Często zdarza się tak, że dana publikacja jest niedostępna w bibliotece macierzystej przez ponad miesiąc. Academica ma to zmienić, bowiem oferuje ona korzystanie z danego egzemplarza czytelnikowi w każdej instytucji przystępującej do projektu, w czasie ograniczonym do dokonanej wcześniej rezerwacji. System online, pozwala zarejestrowanemu użytkownikowi zarezerwować wybrane przez siebie pozycje na określoną godzinę, poprzez terminal udostępniony w olkuskiej bibliotece. Rejestracji użytkowników systemu Academica dokonują pracownicy PiMBP.

Po zakończeniu korzystania z danego tytułu, automatycznie staje się on dostępny w systemie i może z niego korzystać kolejny użytkownik w dowolnej placówce, bez koniecznego oczekiwania na zwrot publikacji w tradycyjnej formie. Warto też wiedzieć, że Academica nieustannie jest uzupełniania kolejnymi tytułami i dopracowywana pod względem technicznym. Jak na razie, ze względu na ograniczenia prawa autorskiego, publikacje nie mogą być drukowane, a ich kopiowanie zostało ograniczone do niewielkich fragmentów tekstu. Dużym plusem jest jednak dostęp do materiałów niedostępnych w zasobach innych bibliotek cyfrowych.

Ta cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna udostępnia zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Na obecną chwilę w jej bazie znajduje się 674 344 dokumentów.

Projekt Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica realizowany pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, finansowany jest z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki.

Academica w sieci: https://academica.edu.pl/

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze