pioro

Kształcenie zawodowe musi ściśle współgrać z potrzebami  współczesnego rynku pracy. Jeden z pracodawców, który podpisał umowę o stałej współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 w Olkuszu, udzielił wywiadu. Rozmawiamy z Panem Wojciechem Górnikiem – Prezesem Zakładu Usług Przemysłowych „CERTUS” Sp. z o. o.

Panie prezesie, proszę w kilku zdaniach scharakteryzować profil działalności Państwa firmy.
Zakład Usług Przemysłowych „CERTUS” Sp. z o.o. jest producentem i dostawcą najwyższej jakości usług i rozwiązań z zakresu produkcji przemysłowej. Zajmujemy się zarówno produkcją elementów wielkogabarytowych, jak również elementów precyzyjnych wymagających specjalistycznego i zaawansowanego technologicznie parku maszynowego. Zakres naszej działalności obejmuje produkcję części, podzespołów oraz kompletnych maszyn i urządzeń przemysłowych dla producentów maszyn, rolnictwa, przemysłu motoryzacyjnego, hutniczego, energetycznego oraz sektora zimowego utrzymania dróg. W zakresie obróbki metali oferujemy m.in. usługi wypalania laserowego i gięcia stali, walcowanie blach oraz malowanie proszkowe i strumieniowo-ścierne z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.zup-certus.pl.

Jakie macie Państwo propozycje dla uczniów, a w przyszłości absolwentów olkuskiego „Mechanika”?
W lutym br. podpisaliśmy umowę o współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 w Olkuszu, w ramach której dajemy uczniom możliwość odbycia praktyk zawodowych oraz wakacyjnych staży szkoleniowych. Uruchamiamy również program stypendialny dla najlepszych uczniów wraz z gwarancją zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Jesteśmy nowoczesnym zakładem produkcyjnym wyposażonym m.in. w sterowane numerycznie lasery do cięcia blach, prasy krawędziowe i obrabiarki, a także jedną z najdłuższych na południu Polski linii do malowania proszkowego. Dzięki współpracy z wieloma sektorami gospodarki dajemy możliwość zdobycia szerokiego doświadczenia, a także możliwość ciągłego doskonalenia umiejętności poprzez bieżący nadzór wysoko wykwalifikowanej kadry, organizowane kursy i szkolenia.

W moim przekonaniu możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego w takiej firmie jak CERTUS już na tym etapie edukacji jest bezcenna, pozwala bowiem na ukierunkowanie zainteresowań uczniów pod kątem możliwości przyszłego ich wykorzystania w trakcie kariery zawodowej. Takie połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Dlaczego podjęliście Państwo decyzję o rozpoczęciu współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 w Olkuszu?
Przede wszystkim Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu ma swoją renomę i znany jest z wysokiego poziomu kształcenia. Ponadto kierunki kształcenia oferowane przez szkołę odpowiadają naszym potrzebom jako przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowego działającego w branży metalowej. W związku z dynamicznym rozwojem wciąż poszukujemy nowych pracowników, zarówno doświadczonych jak również tych, którzy dopiero będą stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Jak wspomniałem, im wcześniej uczeń nawiąże kontakt z potencjalnym przyszłym pracodawcą, tym większą będzie miał szansę na rozpoznanie oczekiwań rynku pracy i odpowiednie ukształtowanie swojego procesu edukacyjnego. Z perspektywy pracodawcy ścisła współpraca z ośrodkiem edukacyjnym daje możliwość ograniczonego wpływu na tematykę zajęć, organizowanych zajęć dodatkowych czy kursów dodatkowych oraz możliwość pozyskania przyszłych pracowników CERTUS.

Jakie znaczenie według Pana ma zdobycie wykształcenia zawodowego w kontekście sytuacji na rynku pracy? W jaki sposób przekonać uczniów gimnazjów, że nauka w nowoczesnej szkole zawodowej daje im o wiele lepsze perspektywy niż ukończenie liceum ogólnokształcącego?
Moim zdaniem uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych nie są przygotowani mentalnie do podejmowania świadomych decyzji dotyczących m.in. ich przyszłego życia zawodowego, a wyborów związanych z dalszą edukacją dokonują pod wpływem emocji, np. patrząc na to co zrobią koledzy i koleżanki, często również presją rodziców. Na tym etapie życia to właśnie rodzice mają olbrzymi wpływ na dokonywane przez nich wybory i to do ich świadomości należy dotrzeć.

Rozwój szkolnictwa w Polsce w okresie ostatnich 25 lat i boom edukacyjny wpłynął na zmianę struktury ludności według poziomu wykształcenia, powodując wzrost odsetka osób legitymujących się dyplomami wyższych uczelni. Uwagę należy zwrócić na fakt, że ukończenie szkoły wyższej w dzisiejszych czasach, przy stosunkowo wysokim nasyceniu rynku specjalistami z wyższym wykształceniem, nie jest już gwarantem szybkiego uzyskania zatrudnienia.

Oczywiście każdy rodzic uważa, że jego dziecko jest „najpiękniejsze i najmądrzejsze na świecie”, ale nie ma się co oszukiwać, nie każdy ma predyspozycje do tego by ukończyć liceum ogólnokształcące, a następnie studia wyższe. Równocześnie należy pamiętać, że nowoczesne szkoły zawodowe, do grona których zaliczyć można Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu, całkowicie różnią się od tego, co funkcjonuje w świadomości osób, które zdobywały edukację w latach 80-90, kiedy to licea ogólnokształcące oznaczały prestiż i estymę, a szkoły zawodowe były postrzegane jako przeznaczone dla tych, którym zdobywanie wiedzy nie przychodziło zbyt łatwo. Współczesne szkoły zawodowe to ośrodki wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia, często blisko współpracujące z pracodawcami i kształcące uczniów z uwzględnieniem obecnych potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez tych pracodawców.

Dlatego pytanie, które powinni postawić sobie rodzice obecnych gimnazjalistów, brzmi: jak możemy wspierać nasze dzieci, aby były jak najlepiej przygotowane do wymagań stawianych aktualnie przez rynek pracy? Czy liceum ogólnokształcące jest na pewno słusznym wyborem? Czy nie lepiej będzie zapewnić dziecku konkretny zawód poprzez naukę w szkole zawodowej, co przecież nie zamyka możliwości zdobycia wyższego wykształcenia w późniejszym terminie?

ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze