s1 krew2

Zbiórki krwi cieszą się w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu ogromnym powodzeniem. Od kilku lat, dwa razy w ciągu roku szkolnego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, przeprowadza w Szkole przy ul. Górniczej 12, akcję oddawania krwi potrzebującym. CKiK zawsze może liczyć na ofiarność uczniów popularnego „Mechanika”. Po raz pierwszy młodzież ZS Nr 1 oddała krew 13 lutego 2013 r. dając innym cząstkę siebie. W dniu 16 maja 2014 r. w ZS Nr 1 odbyła się kolejna zbiórka krwi. Krew oddało 28 osób. Zebrano ok. 13 litrów krwi. Chętnych dawców z roku na rok przybywa. Dawcami są uczniowie, kadra pedagogiczna oraz absolwenci „Mechanika”. Co jest powodem  zainteresowania młodych ludzi donacjami? Czy zabieg pobierania krwi wymaga odwagi? Dlaczego tu jesteś? To pytania, na które uczniowie  starali się odpowiedzieć podczas  okolicznościowej sondy korytarzowej.

„Oddaję krew cyklicznie. Bycie dawcą krwi jest dla mnie zaszczytem. Podczas donacji często wyobrażam sobie tych, którym moja krew może pomóc. Czuję się wtedy szczególnie potrzebny i cieszy mnie to, że mogę uratować innych.”(…) „Oddanie krwi z  pewnością wymaga odwagi, ale mam na myśli przede wszystkim odwagę rozumianą  jako bezkompromisowe spełnienie wymagań, co do dawcy krwi, a to sprzeciw wobec własnej słabości i propozycji, które mogłyby odwieźć od realizacji wyznaczonego  celu czyli poddaniu się donacji” – wypowiadali się uczniowie.

Akcje oddawania krwi w „Mechaniku” wpływają na kształtowanie postawy bezinteresowności i odpowiedzialności uczniów Szkoły za zdrowie własne i innych. Organizatorkami wydarzenia  w r. szk. 2013/2014 są Panie: Edyta Haberka i Bożena Czerwonka. Kolejna akcja pobierania krwi w ZS Nr 1 odbędzie się we wrześniu 2014 r.  „Mechanik” odpowiada na zdrowotne potrzeby lokalnej społeczności. W Szkole organizowane są prozdrowotne  przedsięwzięcia  we współpracy z olkuskim SANEPIDEM, jak np. „Marsz przeciw dopalaczom”, „ NO PROMIL NO PROBLEM”, „Rzuć palenie razem z nami, nie przebywaj z palaczami. Jabłko zamiast papierosa”.  Efektem współpracy ZS Nr 1 z Fundacją DKMS Polska, jest funkcjonujący w ZS Nr 1 punkt, gdzie można uzyskać dane dotyczące procedury zostania  bliźniakiem genetycznym dla człowieka cierpiącego na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

„Humanistyczny ideał bezinteresownej pomocy potrzebującym,
w połączeniu z naszymi technicznymi zainteresowaniami, sprzyja wszechstronnemu rozwojowi naszej osobowości”- podkreślają wolontariusze i uczestnicy prozdrowotnych akcji w ZS Nr 1 w Olkuszu.
                                             
Tekst: Iwona Rams ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze