Olkusz

W dniach 18-19 marca 2023 r.  po raz jedenasty w historii odbył się ogólnopolski memoriał ku pamięci Romana Nowosada.  To właśnie On razem z zaprzyjaźnionymi Mu ludźmi, w tym z klubową Wiceprezes Katarzyną Polak na początku XXI wieku przywrócili do żywych piłkę ręczną w Srebrnym Mieście. Dzięki temu SPR Olkusz dwukrotnie grał w żeńskiej Ekstraklasie, wychowując przy tym zawodniczki, które później m.in. stawały na podium juniorskich Mistrzostw Polski. W tegorocznej edycji turnieju na parkiecie spotkało się blisko dwustu pasjonatów szczypiorniaka w dwóch kategoriach wiekowych. Triumfatorkami zmagań zostali: UKS Czwórka Libiąż wśród Dzieci oraz SPR Pogoń 1945 Zabrze w gronie Juniorek Młodszych.

Jak jak to zwykle bywa przy okazji Memoriału Romana Nowosada, możemy mówić o prawdziwym święcie piłki ręcznej. Przez dwa dni na parkiecie Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, łącznie odbyło się szesnaście spotkań, które ostatecznie wyłoniły triumfatorów zmagań. Przy okazji sportowej rywalizacji, oczywiście nie zabrakło wspomnień i przybliżenia sylwetki naszego lokalnego Bohatera, a dzięki wsparciu firm i Województwa Małopolskiego, wszyscy uczestnicy imprezy zabrali ze sobą do domów pamiątkowe, personalizowane koszulki, w których teraz dumnie będą świadczyć o swojej niedawnej obecności przy Wiejskiej.

DZIEŃ 1 – SOBOTA – DZIECI

Memoriał zgodnie z zapowiedziami został podzielony na dwa dni. W sobotę na boisko wyszły drużyny Dzieci złożone z zawodniczek urodzonych w 2011 roku i młodszych. Tutaj obok gospodyń, a więc SPR-u, w stawce zespołów znalazły się również ekipy reprezentujące inne zakątki handballowej społeczności. Śląsk dumnie reprezentowały ASY Sparta Zabrze, a ziemię świętokrzyską – konkretnie stolicę, czyli Kielce – Korona Handball oraz Sportowa Akademia Rozwoju. Stawkę uczestników uzupełniła Czwórka Libiąż, która jak szybko miało się okazać, nie miała sobie równych na parkiecie. Podopieczne Bogusławy Majewskiej wygrały wszystkie cztery spotkania i z kompletem punktów sięgnęły po turniejowe „złoto”. Drugie miejsce dla kieleckiej Korony, a na podium ku radości miejscowych fanów stanęły również olkuskie Lwiątka. Wychowanki Katarzyny Krawczyk okazały się lepsze od „Akademiczek” z Kielc oraz najmłodszych w całej stawce AS-ów Sparty Zabrze.

DZIEŃ 2 – NIEDZIELA – JUNIORKI MŁODSZE

Drugiego dnia turniejowych zmagań w Olkuszu, na parkiet wyszły Juniorki Młodsze, a więc zespoły złożone z zawodniczek urodzonych w 2006 roku i młodszych. W tym przypadku gospodynie, czyli Młode Lwice były małopolskimi „rodzynkami”, bowiem pozostali uczestnicy Memoriału w tej kategorii wiekowej przyjechali ze Śląska: Pogoń 1945 Zabrze, Zgoda Ruda Śląska oraz Start Pietrowice Wielkie. Tutaj również zagraliśmy systemem „każdy z każdym” i także tutaj dosyć szybko okazało się, że faworyt do końcowego zwycięstwa jest jeden. Była nim Pogoń prowadzona przez Annę Niewiadomską. Zabrzanki nie tak dawno pewnie wygrały ligę wojewódzką, a przygotowując się do turniejów rangi Mistrzostw Polski pokazały, że znajdują się w doskonałej formie. Komplet zwycięstw i punktów sprawił, że to One na finiszu odebrały największe i zarazem zasłużone gratulacje i to na ich szyjach zawisły złote medale. Srebrne krążki przypadły w udziale Zgodzie, a brązowe trafiły do olkuszanek, prowadzonych przez Monikę Pastwę. Poza podium, na czwartym miejscu tegoroczną rywalizację zakończył UKS Start Pietrowice Wielkie.

KOMPLET WYNIKÓW:

SOBOTA – DZIECI: SPR Olkusz – UKS Czwórka Libiąż 2:15, Korona Handball Kielce – SAR Kielce 8:2, ASY Sparta Zabrze – SPR Olkusz 6:13, UKS Czwórka Libiąż – Korona Handball Kielce 16:3, SAR Kielce – ASY Sparta Zabrze 9:7, SPR Olkusz – Korona Handball Kielce 7:9, UKS Czwórka Libiąż – SAR Kielce 22:4, Korona Handball Kielce – ASY Sparta Zabrze 21:5, SAR Kielce – SPR Olkusz 3:13, ASY Sparta Zabrze – UKS Czwórka Libiąż 6:20.

NIEDZIELA – JUNIORKI MŁODSZE: SPR Olkusz – Pogoń 1945 Zabrze 15:27, Zgoda Ruda Śląska – Start Pietrowice Wielkie 24:14, SPR Olkusz – Zgoda Ruda Śląska 21:31, Pogoń 1945 Zabrze – Start Pietrowice Wielkie 27:12, Start Pietrowice Wielkie – SPR Olkusz 11:19, Zgoda Ruda Śląska – Pogoń 1945 Zabrze 16:21.

INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA

Przy okazji ceremonii dekoracji najlepszych drużyn obu turniejowych dni, przyznaliśmy indywidualne wyróżnienia. W sobotę, w gronie MVP znalazły się: Katarzyna Listwan – Królowa Strzelczyń (UKS Czwórka Libiąż), Marika Trela – Najlepsza Zawodniczka (Korona Handball Kielce) oraz Julia Wojna – Najlepsza Bramkarka (SPR Olkusz). Natomiast w trakcie niedzielnych zmagań na personalne nagrody najmocniej zasłużyły: Natalia Woźniakowska – Królowa Strzelczyń (Zgoda Ruda Śląska), Zuzanna Pawłowska – Najlepsza Zawodniczka (SPR Olkusz) oraz Kinga Bochaczyk – Najlepsza Bramkarka (Pogoń 1945 Zabrze).

PATRON MEMORIAŁU

Roman Nowosad urodził się 28 lutego 1941 roku w lubelskiej Włodawie nad Bugiem, ale pierwsze lata życia spędził w okolicach Sokala, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Z wykształcenia był polonistą, absolwentem krakowskiej WSP i Uniwersytetu Śląskiego. Język polski był miłością Pana Romana, a On sam wychował wielu olimpijczyków – finalistów i laureatów Olimpiad Literatury i Języka Polskiego. Obok słowa pisanego, nasz Patron uwielbiał także sport. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała piłka ręczna. Poświęcił jej 40 lat swojego życia. Najpierw jako zawodnik AZS Kraków i Orła Olkusz, następnie jako trener HSKS Czuwaj, MKS Olkusz, Orzeł Olkusz i LKS Kłos Olkusz. Po powstaniu SPR Olkusz, w klubie pełnił funkcję dyrektora biura. Był jedną z osób, która wskrzesiła handball w Srebrnym Mieście. W 2003 roku został kierownikiem sekcji piłki ręcznej w LKS Kłos-Kasia Olkusz. W sezonie 2006/2007 olkuszanki w imponującym stylu wywalczyły awans do I Ligi. Po tym awansie, marzeniem Pana Romana było zobaczyć Srebrne Lwice w Ekstraklasie, w gronie dwunastu najlepszych zespołów w Polsce. Marzenie to udało się zrealizować w sezonie 2008/2009. W najwyższej klasie rozgrywkowej olkuszanki zagrały dla naszego Bohatera ostatni raz 13 marca 2010 roku, kiedy to pokonały 23:21 KKS Kielce. Kilka dni później Pan Roman zmarł nagle, w swoim domu. Miał 69 lat. Nauczyciel, wychowawca, intelektualista, kibic, pasjonat. Pełen serca i oddania. Po prostu Człowiek – Legenda. Obecnie każdego roku, z krótką tylko przerwą na okres pandemii koronawirusa, w Olkuszu odbywa się turniej piłki ręcznej dziewcząt, a więc impreza, której Jej Patron za życia nawet sobie nie wymarzył. Przez handball wspominamy naszego Mentora, Nauczyciela i Człowieka, od którego właściwie wszystko się zaczęło. Nasza pamięć będzie trwać wiecznie!

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ

XI Ogólnopolski Memoriał Romana Nowosada w Piłce Ręcznej Dziewcząt mógł się odbyć dzięki wsparciu wielu ludzi i instytucji. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a do wspólnej puli dorzucili się także: ARKOP, ZGH „Bolesław”, Biuro Nieruchomości Vestalia Property, Drukarnia OSMA oraz PabloSport. Serdeczne podziękowania kierujemy również pod adresem Urzędu Miasta i Gminy Olkusz na czele z Burmistrzem Romanem Piaśnikiem, jak również Dyrekcji i Pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Osobne podziękowania kierujemy również pod adresem Krzysztofa Bonieckiego – portal olkuszanin.pl, który zadbał o obszerne relacje zdjęciowe z obu dni Memoriału.

SPR Olkusz (PK)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze