Już po raz szósty Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, tym razem pod hasłem „Bajki, baśnie i legendy świata”. Do udziału w imprezie zapraszane są znane i lubiane osobistości lokalnej społeczności, mające autorytet i znakomity kontakt z dziećmi. W tym roku do czytania dzieciom zaproszeni zostali również laureaci Powiatowego Konkursu MISTRZ PIEKNEGO CZYTANIA oraz członkowie olkuskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Celem akcji jest uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza rodzicom, potrzeby codziennego czytania dzieciom ciekawych książek w serdecznej atmosferze. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.

W tym roku w olkuskiej Bibliotece dzieciom czytali:
• Pan Dariusz Rzepka – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz
• Pan dr Włodzimierz Łysoń – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
• Pan dr Przemysław Kania – aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wykładowca wrocławskiej PWST, scenarzysta, laureat licznych artystycznych nagród, m.in. laureat Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2010 rok.
• Pani Tatiana Redel – Dyrektor Centrum Języków Obcych IMPULS – Centrum Helen Doron
w Olkuszu
• Pani Grażyna Łyczakowska – członkini olkuskiego Dyskusyjnego Klubu Książki
• Aleksandra Pałka z Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu – Laureatka Powiatowego Konkursu MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
• Oliwia Majewska z Gimnazjum w Kluczach – Laureatka Powiatowego Konkursu MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

Zaproszeni Goście czytali baśnie różnych narodów, zamieszczone m.in. w książkach ”Baśnie z wyspy Lanka”, „Dar Totemów. Baśnie indiańskie” oraz „Najpiękniejsze baśnie. Afanasjew”. Poza tym dzieci rozwiązywały też różne ciekawe multimedialne zadania i zagadki związane ze znanymi im bajkami, baśniami i legendami . Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali słodki poczęstunek oraz zakładki i naklejki z logo Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, a szkoły i przedszkola pamiątkowe dyplomy.

XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zainaugurowany został już 20 maja 2013 r. spotkaniem autorskim z Ewą Chotomską – córką popularnej poetki Wandy Chotomskiej, powszechnie znaną, jako Ciotka Klotka z telewizyjnego „Tik-Taka”. Podczas spotkania Ewa Chotomska wystąpiła w barwnym stroju z telewizyjnego programu „Tik-Tak”. Przeprowadziła ciekawe konkursy, zadawała zagadki, wykonywała z dziećmi ćwiczenia gimnastyczne, tańczyła i śpiewała, a także opowiadała dzieciom m.in. o psie Felku Parerasie, któremu poświęciła całą książkę, o tym, jak powstają jej piosenki, oraz o wyobraźni, którą najlepiej jest rozwijać poprzez czytanie.

Spotkanie autorskie poprzedzone zostało wręczeniem nagród laureatom I edycji Gminnego Konkursu Plastycznego „Mój dzień w bibliotece”, będącego podsumowaniem projektów: „Edukacja z Disneyem” i „Cztery pory roku przedszkolaka” (projekty realizowane w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”). Konkurs skierowany był do uczniów przedszkoli z gminy Olkusz, które uczestniczyły w projektach.

Jury pod przewodnictwem artysty plastyka Jerzego Kantorowicza, postanowiło przyznać:
• W kategorii wiekowej 4-latki: I miejsce – Lidii Ramza z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu, II miejsce – Wojciechowi Pałce z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu, a III miejsce – Julii Grzebień z Przedszkola Nr 3 w Olkuszu
• W kategorii wiekowej 5-latki: I miejsce – Marii Mroźnik z Przedszkola Nr 7 w Olkuszu, II miejsce – Emilii Gęgotek z Przedszkola Nr 4 w Olkuszu, a III miejsce – Julii Słaboń z Przedszkola Nr 7 w Olkuszu
• W kategorii wiekowej 6-latki: I miejsce – Julii Boczar z Językowego Przedszkola Niepublicznego w Olkuszu, II miejsce – Hannie Borkiewicz z Przedszkola Nr 4 w Olkuszu, a III miejsce – Adriannie Harężlak z Przedszkola Nr 7 w Olkuszu
Jury przyznało również wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Centrum Języków Obcych IMPULS w Olkuszu oraz Portal Informacyjno-Rozrywkowy CZAS DZIECI.PL.
Na uroczystym rozdaniu nagród obecni byli: Tatiana Redel – Dyrektor Centrum Języków Obcych IMPULS w Olkuszu oraz artysta plastyk – Jerzy Kantorowicz.

7 czerwca 2013 r. z kolei, od godz. 18.00 do 23.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu, w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, zorganizowana została Noc w Bibliotece. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu. W imprezie, mającej charakter zamknięty i przeznaczonej dla najbardziej aktywnych czytelników olkuskiej Biblioteki, wzięło udział 30 dzieci w wieku od 8 do 10 lat.
Zajęcia poprzedzone były warsztatami teatralnymi prowadzonymi przez aktorów z krakowskiego Teatr TAK. Uczestnicy Nocy w Bibliotece brali udział w animacjach inspirowanych m.in. utworami Juliana Tuwima. Wyginaj śmiało ciało, Mamy krzepkę zjedzmy rzepkę, Kości ciekawości, Okulary są w tej sali, Trala trala tralalala – to tylko niektóre z zabaw integracyjnych przygotowane przez aktorów.

Uczestnicy spotkania wzięli również udział w grach i zabawach integracyjnych, przygotowanych przez pracowników olkuskiej Biblioteki, połączonych z głośnym czytaniem utworów z klasyki literatury dziecięcej. Pięć „baśniowych” drużyn miało do wykonania wiele ciekawych zadań. Zareklamowanie w atrakcyjnej formie swojej baśni, wykonanie dekoracji do „Lokomotywy” Juliana Tuwima, warzywna sztafeta, poszukiwania pana Hilarego, zgaduj –zgadula, ratowanie abecadła, wykonanie zadania Kopciuszka , rozwiązywanie multimedialnych zagadek czy pantomimiczne przedstawienie baśniowych postaci – to tylko niektóre z nich. Uczestnikom spotkania zapewniono kolację, na zakończenie zaś wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, portale internetowe CZAS DZIECI.PL i GRALANDIA.PL oraz olkuską Bibliotekę.

8 czerwca 2013 r., ostatniego dnia XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, dzieci klas II i III ze szkół podstawowych wzięły udział w ostatnich w tym roku szkolnym zajęciach organizowanych w ramach projektu „Rozumiem, co czytam”. Celem projektu jest doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, której opanowanie jest niewątpliwie przepustką do sukcesu na każdym poziomie nauczania i w zakresie każdego przedmiotu Czytanie ze zrozumieniem to w dzisiejszym świecie podstawowa umiejętność, której opanowanie pozwala na aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym. Umiejętność ta towarzyszy uczeniu się, pracy zawodowej, prowadzeniu codziennych zajęć domowych, chwilom rozrywki oraz rozwiązywaniu wielu problemów życiowych. Czytanie ze zrozumieniem ma również wpływ na proces zdobywania wiedzy i informacji oraz stanowi podstawę samokształcenia prowadzonego przez całe życie.

Na spotkaniach, poprzez różne ciekawe ćwiczenia i zadania, dzieci rozwijały i doskonaliły umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania w czytanym tekście istotnych informacji, logicznego myślenia i zapamiętywania oraz samodzielności, wytrwałości i konsekwencji w działaniu.
8 czerwca 2013 r. odbyły się również kolejne zajęcia z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny”. Tym razem w czasie kreatywnych warsztatów, inspirowanych „Wielką księgą Detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke, uczestnicy spotkania m.in. dowiedzieli się jakie cechy i umiejętności powinien posiadać dobry detektyw, a także mieli okazję wcielić się w rolę detektywów. Uczestnicy spotkania m.in. tropili ślady, sprawdzali poszlaki oraz wyciągali logiczne wnioski, a następnie wykonywali techniką collage portret pamięciowy wybranej postaci.

W spotkaniach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w Tygodniu Czytania brały udział dzieci z Przedszkoli nr 4 i 7 oraz z Językowego Przedszkola Niepublicznego w Olkuszu, a także uczniowie szkół z powiatu olkuskiego: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 5 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 6 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa w Zawadzie, Szkoła Podstawowa w Żuradzie oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Witeradowie.

W ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowano również wiele ciekawych imprez, spotkań i konkursów dla dzieci w Filiach PiMBP Nr 2, Nr 3 i Nr 5 w Olkuszu oraz w Filiach w Zedermanie, Witeradowie, Kosmolowie, Braciejówce, Osieku, Żuradzie i Gorenicach.
Ogółem w XII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom wzięło udział 1767 osób.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze