konkurs kazimierz wielki2

„Król Kazimierz Wielki i jego czasy – nasz patron, historia i dzień dzisiejszy …” – to temat XIII Powiatowego Konkursu Historyczno- Literackiego dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowanego 8 marca br. w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu z okazji 100-lecia istnienia oraz 95 rocznicy nadania Szkole imienia Króla Kazimierza Wielkiego. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Posłowie na Sejm RP: Lidia Gądek, Agnieszka Ścigaj, Jacek Osuch, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Olkuskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego, Stowarzyszenie Res Sacra Miser. 

Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili dostojną Jubilatkę : Poseł na Sejm RP Pani Lidia Gądek, Poseł na Sejm RP Pani Agnieszka Ścigaj, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Małgorzata Węgrzyn, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pani Bożenę Krok, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Pani Ewa Sznajder, Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego Pan Robert Herzyk, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego Pan Zdzisław Jan Zasada, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Olkuszu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej Pani Agnieszka Kurc-Lisiecka, Prezes ZNP w Olkuszu Pan Marek Krzykawski, Prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser Pani Maria Jędrysik, Dyrektor Biura Poselskiego Lidii Gądek Pan Tomasz Bargieł, koordynatorka projektu „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów” – Pani Anna Dela.

konkurs kazimierz wielki1
Tegoroczny konkurs wzbudził pozytywne emocje i cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele dwunastu gimnazjów i sześciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu olkuskiego. Zaproponowane dwie kategorie konkursu: fotoreportaż i test wiedzy, miały na celu m.in. upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o dokonaniach i dorobku patrona I LO, rozwijanie zainteresowań historią ze szczególnym uwzględnieniem epoki średniowiecza oraz zachęcenie do poznania przeszłości, tradycji i teraźniejszości najstarszego liceum na Ziemi Olkuskiej.

W dniu konkursu nie mogło zabraknąć także dostojnego władcy, któremu m.in. i współczesny kompozytor Piotr Rubik hołd oddał w utworze „ Kazimierz, z królów największy”, a sam król, jak na mężczyznę przystało, osobiście złożył życzenia wszystkim niewiastom z okazji ich święta obdarowując je przy tym kwiatami i słodyczami.

konkurs kazimierz wielki

Na uczestników czekały również inne niespodzianki – pokazy grupy rekonstrukcyjnej „Bractwa Rycerskiego Kruk- Starostwa Rabsztyńskiego”. Rycerze przedstawili obecnym zwyczaje ludności z okresu średniowiecza, zaprezentowali stroje oraz broń wywodzące się z tamtego okresu. Zainscenizowali ponadto walkę na miecze, a na końcu nauczyli uczniów średniowiecznego tańca. Następnie chętni brali udział w konkursie zorganizowanym przez Martę Krawczyk i Oliwię Pogodzik- wolontariuszki realizujące projekt „ Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów”. Zabawy przygotowane dla rówieśników miały na celu propagowanie idei wolontariatu. Czas upływał w miłej i serdecznej atmosferze również dzięki słodkiemu poczęstunkowi, którego sponsorami byli: Firma „Wicek”, PSS „Społem”, Cukiernia „Capri”, Piekarnia Janusz Piasny.

Po wszystkich zaproponowanych atrakcjach zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Posłów na Sejm RP: Lidię Gądek i Agnieszkę Ścigaj, Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego, Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Radę Rodziców I LO.

Nagrodzeni w kategorii fotoreportaż: I miejsce ex aequo: Karolina Żuchowicz (Gimnazjum w Gołaczewach), Kamila Ozioro, Weronika Adamek, Angelika Nalepa (Zespół Szkół w Krzykawie).
W kategorii test wiedzy – gimnazja, nagrody przyznano za I miejsce Wiktorii Bąk (Gimnazjum w Zarzeczu), II miejsce Annie Więcek (Gimnazjum w Zarzeczu), III miejsce Marii Kowal (Gimnazjum w Zarzeczu).
W kategorii test wiedzy – szkoły ponadgimnazjalne sukces odnieśli : I miejsce – Łukasz Hawrylak z I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, II miejsce – Michał Gajowiec z I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu oraz III miejsce – Nadia Majda z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.

Gratulujemy wszystkim laureatom. Uczestnikom i opiekunom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach i wydarzeniach organizowanych w naszej szkole. 22 kwietnia 2016 r. zapraszamy gimnazjalistów na Dzień Otwarty dla Gimnazjalistów.

I LO w Olkuszu

{joomplu:57639}{joomplu:57627}{joomplu:57591}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze