delegacja francja 11

Prawie sześćdziesięciu uczniów wraz z opiekunami z partnerskiego, francuskiego miasta Bruay-la-Buissière gościło wczoraj w Olkuszu. Pobyt francuskiej młodzieży rozpoczął się od spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz, gdzie francuskich gości powitał Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. 

Życzył młodzieży udanego pobytu i niezapomnianych wrażeń oraz wyraził nadzieję, że współpraca partnerska pomiędzy miastami będzie się rozwijać.
Następnie francuscy goście skorzystali z poczęstunku i wysłuchali krótkiego referatu o historii Olkusza ilustrowanego archiwalnymi fotografiami oraz zobaczyli najnowszy film promocyjny Srebrnego Miasta. Miłą niespodzianką były zestawy materiałów promocyjnych o Olkuszu i regionie, jakie otrzymali wszyscy goście. Po wykonaniu pamiątkowej, wspólnej fotografii przed magistratem wyruszyli na krótki spacer po olkuskiej starówce.

delegacja francja 25

Mieli okazję poznać największe atrakcje Olkusza i szczegóły dotyczące trwających pracach w podziemiach ratusza i Kwartale Królewskim. Zwiedzili Bazylikę św. Andrzeja, a także zapoznali się ze zbiorami Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Na zakończenie zwiedzili Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, gdzie chętnie robili sobie zdjęcia w zabytkowym samochodzie strażackim. Po kilkugodzinnym pobycie w Olkuszu, pełni wrażeń wyruszyli do Wieliczki.

delegacja francja 38

Umowa partnerska pomiędzy Olkuszem, a miastem Bruay-la-Buissière została podpisana przed siedemnastu laty. Kilkukrotnie, w tym francuskim mieście gościła olkuska młodzież i sportowcy. Także młodzież z Francji miała już okazję zwiedzać Olkusz.

Bruay-la-Buissière, to liczące 25 tys. mieszkańców miasto w departamencie Pas-de-Calais na północy Francji. Miasteczko, które tak, jak Olkusz ma górnicze tradycje na przestrzeni ostatnich lat zmieniło swoje oblicze, przekształcając się w miejscowość turystyczną. Wśród mieszkańców są potomkowie polskich górników, którzy wyemigrowali tam przed wojną. Jednym z nich jest Richard Dworak, nauczyciel w miejscowej szkole, który był inicjatorem i organizatorem przyjazdu francuskiej młodzieży do Olkusza. 

UMiG Olkusz

delegacja francja 14

delegacja francja 30

delegacja francja 33

delegacja francja 36

delegacja francja 39

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o