delegacja francja 11

Prawie sześćdziesięciu uczniów wraz z opiekunami z partnerskiego, francuskiego miasta Bruay-la-Buissière gościło wczoraj w Olkuszu. Pobyt francuskiej młodzieży rozpoczął się od spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz, gdzie francuskich gości powitał Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. 

Życzył młodzieży udanego pobytu i niezapomnianych wrażeń oraz wyraził nadzieję, że współpraca partnerska pomiędzy miastami będzie się rozwijać.
Następnie francuscy goście skorzystali z poczęstunku i wysłuchali krótkiego referatu o historii Olkusza ilustrowanego archiwalnymi fotografiami oraz zobaczyli najnowszy film promocyjny Srebrnego Miasta. Miłą niespodzianką były zestawy materiałów promocyjnych o Olkuszu i regionie, jakie otrzymali wszyscy goście. Po wykonaniu pamiątkowej, wspólnej fotografii przed magistratem wyruszyli na krótki spacer po olkuskiej starówce.

delegacja francja 25

Mieli okazję poznać największe atrakcje Olkusza i szczegóły dotyczące trwających pracach w podziemiach ratusza i Kwartale Królewskim. Zwiedzili Bazylikę św. Andrzeja, a także zapoznali się ze zbiorami Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Na zakończenie zwiedzili Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, gdzie chętnie robili sobie zdjęcia w zabytkowym samochodzie strażackim. Po kilkugodzinnym pobycie w Olkuszu, pełni wrażeń wyruszyli do Wieliczki.

delegacja francja 38

Umowa partnerska pomiędzy Olkuszem, a miastem Bruay-la-Buissière została podpisana przed siedemnastu laty. Kilkukrotnie, w tym francuskim mieście gościła olkuska młodzież i sportowcy. Także młodzież z Francji miała już okazję zwiedzać Olkusz.

Bruay-la-Buissière, to liczące 25 tys. mieszkańców miasto w departamencie Pas-de-Calais na północy Francji. Miasteczko, które tak, jak Olkusz ma górnicze tradycje na przestrzeni ostatnich lat zmieniło swoje oblicze, przekształcając się w miejscowość turystyczną. Wśród mieszkańców są potomkowie polskich górników, którzy wyemigrowali tam przed wojną. Jednym z nich jest Richard Dworak, nauczyciel w miejscowej szkole, który był inicjatorem i organizatorem przyjazdu francuskiej młodzieży do Olkusza. 

UMiG Olkusz

delegacja francja 14

delegacja francja 30

delegacja francja 33

delegacja francja 36

delegacja francja 39

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze