Nie ortografia, nie interpunkcja, ale… reklama przysporzyła najwięcej kłopotów uczniom, którzy zmierzyli się w tegorocznej edycji IX Miejsko- Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Już po raz dziewiąty umiejętności w posługiwaniu się naszym językiem i znajomość jego zasad sprawdzali nauczyciele olkuskiej „Dziewiątki”.

34 uczniów z 13 szkół miało do rozwiązania 7 zadań. Tym razem (o dziwo!) najtrudniejsze okazało się zadanie poświęcone tak wszechobecnej formie, jaką jest reklama. Oprócz tego uczniowie musieli wyszukać w wierszu zmienione związki frazeologiczne i podać ich poprawną formę oraz wyjaśnić znaczenia. W innym zadaniu bez trudu cytowali fragmenty opisu, które oddziaływały na poszczególne zmysły odbiorcy. Uczestników nie zawiodła wyobraźnia, która była potrzebna do zredagowania baśni o gwiazdeczce. Szkoda tylko, że nie wszystkie prace były „prawdziwymi” baśniami, lecz opowieściami rodem z wirtualnego świata komputerów. Oczywiście, nie zabrakło też zadań z ortografii i interpunkcji.
Najlepsi okazali się: Aleksandra Mendak z SP nr 2, Ewelina Rąpała z SP nr 9, Aleksandra Andrukowicz z SP nr 10, Aleksandra Rola z SP nr 9, Aleksandra Różanowska z SP nr 5, Marek Kiełtyka z SP nr 2 i Magdalena Dołęga z SP nr 5.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, ufundowany przez piekarnię Ewy i Marka Kiełtyków oraz Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 9.
Miejsko-gminne eliminacje konkursu zorganizowała dyrekcja i nauczyciele SP nr 9: Marzena Kozieł, Agnieszka Piątek, Anna Pasich i Joanna Talak.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze