Bukowno

„Zakorzenieni w Bukownie” – pod takim hasłem odbyła się kilka dni temu akcja ekologiczna w Bukownie. W jej ramach rozdano mieszkańcom, instytucjom i lokalnym przedsiębiorcom tysiąc sadzonek drzew.

Wszystkie sadzonki, które przekazaliśmy to drzewa rodzimych gatunków, głównie klony i buki. Mamy nadzieję, że z czasem wzbogacą one krajobraz miasta, który już teraz w wielu miejscach jest bardzo zielony – mówi Mariusz Kocoł, dyrektor Zakładu Sibelco Poland w Bukownie, który zainicjował akcję.

Sadzonki zostały nieodpłatnie przekazane mieszkańcom, jednostkom organizacyjnym miasta, lokalnym przedsiębiorcom oraz stowarzyszeniom i innym podmiotom działającym na terenie Bukowna.

Nasze Centrum w dużej mierze powstało dzięki ofiarności darczyńców indywidualnych  i firm lokalnych. Cieszymy się z każdej współpracy, która pozwala nam wciąż rozwijać się  i poprawiać wygląd naszej Skałki. Tym razem, dzięki sadzonkom podarowanym przez Sibelco uda nam się urozmaicić nasz ogród sensoryczny – wyjaśnia Anna Dela, Prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” w Bukownie.

Myśląc „drzewa” od razu widzimy lasy, które często określamy jako zielone płuca. Jedno drzewo pochłania bowiem rocznie 6 -7 kg CO2, a zarazem jest w stanie wyprodukować tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu dwóch lat. Drzewa to także taki naturalny klimatyzator. Jak obliczyli naukowcy jedno drzewo chłodzi powietrze jak pięć klimatyzatorów. Z kolei jesień to najlepszy czas na ich sadzenie.

Drzewa, które trafiły w ramach akcji do rąk m.in. mieszkańców Bukowna znajdą swoje miejsce w przydomowych ogródkach i ogrodach. Część z nich zazieleni tereny nieużytków, a jeszcze inne będą zdobiły place wokół kilku ważnych obiektów użyteczności publicznej.

Bukowno słynie z wyjątkowej, bo wynoszącej ponad 70%, lesistości, co znacznie przekracza średnią wojewódzką i krajową. Na kwestie związane z ochroną środowiska zwracamy szczególną uwagę w naszej działalności – wyjaśniają pracownicy Sibelco Poland.

Zakład w ramach swojej działalności i we współpracy z Lasami Państwowymi sadzi lasy na terenach, na których zakończył eksploatację piasku. W ramach tzw. rekultywacji przygotowuje glebę do tego, aby ponownie na niej rosły drzewa. Obserwacja zalesionych terenów zrekultywowanych pokazuje, że tereny po eksploatacji, a następnie rekultywacji, zyskują lepsze właściwości wilgotnościowe i glebowe.

Dziękujemy członkom lokalnej społeczności za włączenie się w tę akcję, ale i inspiracje związane z kolejnymi działaniami ekologicznymi, które wspólnie możemy podjąć – podsumowuje Grażyna Kaczmarek, kierownik działu zrównoważonego rozwoju i kierownik ruchu zakładu górniczego w Sibelco Poland w Bukownie.

Sibelco Poland

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze